Oddíl pro obnovení je skrytá oblast pevného disku, která obsahuje soubory a programy potřebné k obnovení výchozího nastavení počítače. Slouží jako záloha pro případ poškození operačního systému počítače nebo vážné hardwarové poruchy. Abyste měli v případě potřeby stále přístup k oddílu pro obnovení, je nutné oddíl pro obnovení naklonovat, pokud chcete provést upgrade pevného disku nebo jednotky SSD. V tomto článku se budeme zabývat často kladenými otázkami ohledně duplikování oddílu pro obnovení a provedeme vás celým postupem.
Jaký je nejlepší způsob kopírování oddílu pro obnovení na disk SSD? K přenesení oddílu pro obnovení na disk SSD budete potřebovat software pro klonování disku. Mezi důvěryhodné možnosti patří například Clonezilla, Macrium Reflect a EaseUS Todo Backup. Pomocí těchto programů můžete vytvořit přesnou kopii oddílu pro obnovení a přenést ji na nový disk SSD. Chcete-li oddíl pro obnovení zkopírovat na disk SSD, postupujte podle pokynů softwaru. Po dokončení klonování můžete odpojit starý pevný disk a v systému BIOS počítače nakonfigurovat disk SSD jako primární spouštěcí zařízení.
2. Jak mohu přenést oddíl pro obnovení, který není viditelný? Pro kopírování skrytého oddílu pro obnovení se používají identické postupy jako při kopírování jakéhokoli jiného oddílu na pevném disku. Tajný oddíl pro obnovení lze zkopírovat pomocí softwaru pro klonování disků a přenést jej na jiné paměťové médium. Zásadní je zajistit, abyste při klonování vybrali správný oddíl. Většina programů pro klonování disků zobrazí seznam oddílů pevného disku, včetně všech skrytých. Stačí vybrat oddíl pro obnovení a pokračovat v klonování.
Jak přenesu svůj sektor pro obnovení HP na jiný pevný disk? Oddíl pro obnovení, který umožňuje vrátit systém do továrního nastavení, je často součástí počítačů HP. Ke zkopírování oddílu pro obnovení HP na jiný pevný disk použijte program HP Recovery Manager, který byl vytvořen speciálně pro počítače HP. Nejprve se ujistěte, že je na cílovém pevném disku dostatek místa pro oddíl pro obnovení. Chcete-li vytvořit médium pro obnovení na jednotce USB nebo DVD, spusťte program HP Recovery Manager, přejděte do části „Vytvoření média pro obnovení“ a vyberte tuto možnost. Při vytváření média pro obnovení postupujte podle pokynů na obrazovce. Po sestavení lze oddíl pro obnovení zkopírovat ze zařízení USB nebo DVD na nový pevný disk pomocí softwaru pro klonování disků.
4. Je nutné zkopírovat oddíl pro obnovení na disk SSD? Pokud vyměňujete pevný disk nebo přecházíte na disk SSD, důrazně doporučujeme zkopírovat oddíl pro obnovení na nový disk. Tím zajistíte, že v případě poruchy systému budete mít přístup k nástrojům a souborům pro obnovení. Disky SSD jsou nejlepší volbou pro operační systém a oddíl pro obnovení, protože poskytují rychlejší spouštění systému a vyšší výkon. Riziko ztráty oddílu pro obnovení v případě selhání primárního pevného disku se dále sníží tím, že jej umístíte na stejnou jednotku jako operační systém. Klonování sektoru pro obnovení na disk SSD nabízí snadnost, spolehlivost a ve výsledku i bezpečnost.
V neposlední řadě je kopírování sektoru pro obnovení klíčové při přechodu na SSD nebo při upgradu pevného disku. Pomocí softwaru pro klonování disků můžete vytvořit přesnou kopii oddílu pro obnovení a přesunout ji na novou úložnou jednotku. Postup je v podstatě stejný, ať už máte skrytý oddíl pro obnovení, nebo oddíl pro obnovení určený pro společnost HP. Během klonování nezapomeňte vybrat správný oddíl a ověřit, zda má nové úložné zařízení dostatečnou kapacitu. Důrazně doporučujeme zkopírovat oddíl pro obnovení na disk SSD, aby byl systém výkonnější a spolehlivější.
Ne, disk pro obnovení z jednoho počítače nelze použít v jiném počítači. Disky DVD pro obnovení jsou vyvinuty výrobcem speciálně pro konkrétní model počítače a obsahují potřebné ovladače a software specifický pro daný model. Použití disku pro obnovení z jiného počítače by mohlo vést k problémům s kompatibilitou a nakonec by mohlo způsobit více škody než užitku. Vždy se doporučuje použít disk pro obnovení dodaný s počítačem nebo vytvořit nový disk pomocí příslušného softwaru nabízeného výrobcem.
K vytvoření oddílu pro obnovení v systému Windows 10 lze použít následující pokyny: Vytvoření disku pro obnovení systému Windows 10 je prvním krokem. Připojte počítač k jednotce USB flash s kapacitou alespoň 16 GB. V nabídce Start vyhledejte položku „Vytvořit jednotku pro obnovení“ a vyberte příslušnou položku. Při vytváření jednotky pro obnovení se řiďte pokyny na obrazovce. 2. Zmenšete velikost hlavního oddílu: Po zobrazení nabídky vyberte „Správa disků“ stisknutím klávesy Windows plus X. Zmenšení svazku lze zvolit kliknutím pravým tlačítkem myši na hlavní oddíl, který je často označován jako „C:“. Uveďte, kolik místa chcete vyhradit pro oddíl pro obnovení. Pro oddíl pro obnovení by mělo být vyhrazeno alespoň 450 MB. 3. Chcete-li vytvořit nový oddíl, klikněte pravým tlačítkem myši na volné místo a vyberte možnost „Nový jednoduchý svazek“. Při vytváření nového oddílu se řiďte pokyny na obrazovce. Dejte pozor, abyste oddílu přidělili písmeno jednotky.
4. Chcete-li nový oddíl naformátovat, klikněte na něj pravým tlačítkem myši a vyberte možnost „Formátovat“. Dobře jej pojmenujte a jako souborový systém zvolte NTFS. 5. Přiřaďte obraz pro obnovení: Otevřete nabídku Start, do vyhledávacího řádku zadejte „Recovery Drive“ a poté vyberte správnou volbu. V rozevírací nabídce vyberte možnost „Zálohovat systémové soubory na jednotku pro obnovení“ a poté klikněte na tlačítko „Další“. Jako umístění pro zálohu systémových souborů vyberte čerstvě vytvořený oddíl. Pro dokončení postupu se řiďte pokyny na obrazovce.
Kontrola oddílu pro obnovení, krok 6: Při restartování počítače stiskněte příslušnou klávesu pro přístup do spouštěcí nabídky (často F11 nebo F12). Zkontrolujte, zda se oddíl pro obnovení úspěšně zavede do prostředí pro obnovení systému Windows tak, že jej vyberete ze spouštěcí nabídky.
Podle těchto pokynů můžete vytvořit oddíl pro obnovení v systému Windows 10, což může být užitečné v případě problémů se systémem nebo při obnovení továrního nastavení počítače.