Jak zjistit, zda je váš počítač napaden virem

Jak zjistit jestli mám v počítači virus?
Projevy působení škodlivého softwaru na výkon systému

  1. Počítač pracuje znatelně pomaleji než obvykle.
  2. Počítač se zasekává, zamrzá anebo nereaguje.
  3. Na pracovní ploše se objeví neznámé ikony.
  4. Počítač padá do modré obrazovky nebo se samovolně restartuje (mimo restarty po nainstalování aktualizací systému Windows apod.).

Cached

Další informace najdete na servis.eset.cz

Počítačové viry jsou v současné digitální době rozšířeným nebezpečím, které může zničit váš osobní i profesní život. Chcete-li ochránit svá data a zaručit efektivní provoz systému, je nezbytné případné viry v počítači najít. V tomto příspěvku se dozvíte, jak zjistit, zda je v počítači virus, jak se ho zbavit a jak najít viry v systému Windows 10.

1. Podivná činnost počítače Neobvyklé chování je jedním z nejzjevnějších příznaků infekce počítače. Pokud počítač začne pracovat nápadně pomaleji, bez varování se zhroutí nebo často zamrzá, je to jasné znamení, že váš systém byl napaden. Na virovou infekci může poukazovat také to, že se na ploše nebo v systémové liště začnou objevovat neidentifikované programy nebo ikony. Věnujte zvýšenou pozornost jakýmkoli neočekávaným změnám ve funkčnosti nebo vzhledu počítače, protože často naznačují přítomnost viru.

2. Podivná vyskakovací okna a přesměrování Dalším typickým příznakem virové infekce je výskyt několika vyskakovacích oken nebo neočekávaných přesměrování prohlížeče. Je možné, že váš počítač je infikován, pokud se často zobrazuje reklama nebo nezvané přesměrování na neznámé webové stránky. Tato vyskakovací okna a přesměrování mají často za cíl přinést útočníkovi peníze nebo vás nasměrovat na webové stránky, které jsou škodlivé a mohly by dále poškodit váš systém. Vysoká síťová aktivita

3. I když aktivně nepoužíváte internet, pokud zjistíte, že síťová aktivita je obzvláště vysoká, může to být známkou virové infekce. Některé viry těží kryptoměny, provádějí distribuované útoky typu DDoS (distributed denial-of-service) nebo bez vašeho vědomí odesílají nevyžádané e-maily využívající prostředky vašeho počítače. Ke kontrole síťové aktivity můžete použít správce úloh nebo nástroje pro monitorování sítě, které nabízí váš operační systém.

4. Neočekávané chybové zprávy

Časté chybové zprávy nebo neočekávané pády mohou být známkou toho, že váš počítač obsahuje virus. Pokud se začnou objevovat chybová hlášení, která jste nikdy předtím neviděli, zejména při používání oblíbených programů nebo přístupu k datům, je vhodné prověřit možné napadení virem. Viry často mění nastavení systému a soubory, což způsobuje nestabilitu a poruchy. Jak se zbavit viru z počítače

Chcete-li zabránit dalším škodám, měli byste jednat ihned, pokud se domníváte, že by váš počítač mohl být napaden virem. Postupy pro odstranění viru z počítače jsou následující:

1. Nainstalujte antivirový software

Pokud jste tak neučinili dříve, nainstalujte do počítače spolehlivý antivirový software. K dispozici jsou bezplatné i prémiové varianty, například Avast, Norton nebo Bitdefender. Spusťte kompletní kontrolu systému, abyste našli a zbavili se všech potenciálních virů. Chcete-li zajistit co nejlepší obranu proti čerstvým hrozbám, udržujte antivirový software aktualizovaný.

2. Použití programů pro odstranění malwaru

Kromě antivirového softwaru můžete použít specializované programy pro odstranění malwaru, které se zaměří na konkrétní infekce. Tyto programy jsou určeny k vyhledávání a odstraňování houževnatého malwaru, který se mohl dostat přes standardní antivirové kontroly. Malwarebytes a AdwCleaner jsou dva příklady široce používaných programů pro čištění malwaru.

3. Odpojení od internetu

Chcete-li zabránit šíření nebo poškození viru, je nezbytné odpojit počítač od internetu. Abyste zabránili viru kontaktovat jeho řídicí a kontrolní servery nebo stahovat další destruktivní soubory, odpojte ethernetový kabel nebo vypněte Wi-Fi.

4. Obnovení ze zálohy

Pokud často zálohujete svá data, doporučujeme po odstranění infekce obnovit počítač do původního čistého stavu. Tím zaručíte, že budou odstraněny všechny případné zbytky viru nebo změny. Před provedením obnovy se však ujistěte, že vaše zálohy jsou bez virů a čisté. Detekce virů pro systém Windows 10

V systému Windows 10 jsou zabudovány různé nástroje, které vám mohou pomoci při vyhledávání a odstraňování virů z počítače:

Windows Security (dříve známý jako Windows Defender) V systému Windows 10 je předinstalován výkonný antivirový program s názvem Windows Security. V reálném čase poskytuje ochranu proti malwaru, virům a dalším nebezpečím. Stačí vyhledat položku Zabezpečení systému Windows v nabídce Start nebo se k ní dostat kliknutím na symbol štítu v systémové liště.

Za druhé, Windows Defender Offline Scan Pomocí silného nástroje Windows Defender Offline Scan můžete zkontrolovat počítač na přítomnost virů ještě před úplným načtením operačního systému. Při řešení přetrvávající infekce, která se může záměrně vyhýbat odstranění, je to obzvláště užitečné. Otevřete Zabezpečení systému Windows, přejděte na položku Ochrana před viry a hrozbami a z nabídky vyberte možnost Offline skenování.

3. Brána firewall systému Windows

Brána firewall, která je standardní součástí systému Windows 10, může pomoci zabránit škodlivým síťovým připojením a nežádoucímu přístupu k počítači. Chcete-li zvýšit zabezpečení počítače, ujistěte se, že je brána firewall zapnutá a správně nastavená.

V neposlední řadě je nutné znát varovné příznaky virové infekce počítače. Případnou přítomnost viru můžete odhalit tak, že si budete všímat zvláštního chování, podivných vyskakovacích oken, zvýšené aktivity v síti a neočekávaných chybových hlášení. Chcete-li účinně odhalit a odstranit infekce, nezapomeňte nainstalovat spolehlivý antivirový software, používat nástroje pro odstranění škodlivého softwaru a využívat vestavěné funkce zabezpečení systému Windows 10.

FAQ