Když spěcháte nebo jste daleko od pomoci, může být vybitá baterie stresujícím zážitkem. Když budete vědět, jak rozpoznat vybitou baterii, ušetříte si čas a námahu a pomůžete se rozhodnout, zda je třeba baterii vyměnit, nebo zda se jedná o jiný problém. V tomto příspěvku se budeme zabývat příznaky a varovnými signály, které vám pomohou rozpoznat vybitou baterii a odlišit ji od jiných typických problémů s automobilem.
1. Jak zjistím, že je třeba vyměnit autobaterii? Běžná životnost autobaterie se pohybuje mezi třemi a pěti lety. Existuje však řada ukazatelů, že je třeba baterii vyměnit. Zaprvé, slabá baterie může být příčinou pomalého startování vašeho vozidla nebo prodloužené doby startování. Na selhání akumulátoru mohou upozorňovat také zhasnutá světla nebo světla v interiéru a výstražná kontrolka akumulátoru na přístrojové desce. Pokud se u vás vyskytne některý z těchto příznaků, doporučujeme nechat baterii posoudit odborníkem a zjistit, zda je třeba ji vyměnit. Jak zjistím, že je baterie v mém vozidle vybitá? Pokud je baterie vybitá jen částečně, můžete být stále schopni nastartovat svůj automobil, i když s určitými obtížemi. Když otočíte klíčkem v zapalování a motor se pomalu rozbíhá nebo má potíže nastartovat, je to jeden z nejtypičtějších ukazatelů vybitého akumulátoru. Kromě toho můžete zjistit, že světla na palubní desce jsou méně jasná než obvykle nebo že příslušenství vozu, jako je rádio nebo elektrické ovládání oken, nefunguje správně. Abyste za těchto okolností předešli úplnému selhání baterie, doporučujeme baterii dobít nebo vyhledat odbornou pomoc. Jak zjistíte, zda je akumulátor nebo alternátor vybitý? Někdy může být obtížné rozlišit mezi problémem s alternátorem a vybitým akumulátorem, protože oba mohou vyvolávat podobné příznaky. Existuje však několik podstatných rozdílů, na které je třeba dávat pozor. Váš automobil může mít nefunkční alternátor, pokud jej nastartujete, skvěle běží a krátce po odpojení startovacích kabelů chcípne. Vybitá baterie je však na vině spíše v případě, že automobil vůbec nenastartuje, a to ani po nastartování. Napětí akumulátoru můžete pro jistotu zkontrolovat multimetrem. Zatímco údaj o normálním napětí signalizuje problém s alternátorem, údaj o nápadně nízkém napětí ukazuje na vybitou baterii. Podaří se vybitý akumulátor znovu nastartovat?
4. Zcela vybitá baterie obvykle nenastartuje. Po nastartování zapalování nemusí být slyšet vůbec žádný zvuk. Je to proto, že vybitá baterie není schopna nastartovat motor a aktivovat startér. Je však důležité mít na paměti, že baterie může mít občas dostatečnou sílu k tomu, aby motor vozu nastartovala jen krátce. Za těchto okolností je nezbytné baterii dobít nebo vyměnit dříve, než se zcela vybije.
Závěrem lze říci, že schopnost rozpoznat varovné příznaky a symptomy vybitého akumulátoru vám pomůže vyhnout se možným nepříjemnostem a nasměruje vás k přijetí správných opatření k odstranění problému. Pochopení příznaků vybitého akumulátoru oproti jiným automobilovým problémům, jako je například porouchaný alternátor, je zásadní, ať už se jedná o pomalé startování, zhasínání světel nebo zcela nereagující motor. Mějte na paměti, že běžná údržba může pomoci baterii vydržet déle a zabránit nečekaným problémům na silnici.
Ne, zcela vybitá baterie nenastartuje. Baterie je považována za zcela vybitou, pokud již nemá žádnou elektrickou kapacitu nebo náboj pro provoz vozidla. V důsledku toho nebude schopna dodat dostatek energie pro nastartování motoru. Než bude za těchto okolností možné vozidlo znovu nastartovat, bude nutné baterii dobít nebo vyměnit.
Životnost autobaterie se může měnit v závislosti na řadě proměnných. Automobilová baterie může v průměru vydržet tři až pět let. Její životnost může být ovlivněna mimo jiné počasím, stylem jízdy a údržbou. Životnost autobaterie mohou zkrátit extrémní teploty, časté krátké výlety a nedostatek běžné údržby. Abyste předešli neplánovaným poruchám, je velmi důležité sledovat jakékoli příznaky slábnoucí baterie a v případě potřeby ji vyměnit.
Ne, vybitá baterie neumožní nastartování vozu. Vybitá autobaterie nemusí mít dostatek energie k otočení klíčku a nastartování automobilu. Automobil s vybitou baterií obvykle startuje buď pomalu, nebo vůbec. Před pokusem o nastartování automobilu zkontrolujte, zda je akumulátor ve výborném stavu a zda je dostatečně nabitý.
Ne, vybitá baterie vám neumožní nastartovat automobil. Když je baterie vybitá, nemůže již nastartovat motor vozidla. Vybitá baterie není schopna dodat značné množství elektrické energie potřebné k nastartování motoru.
Pokud je váš akumulátor zcela vybitý a není schopen vyrábět žádnou energii, říká se, že je vybitý. Na druhou stranu, pokud je váš akumulátor zcela vybitý, znamená to, že v něm zbývá jen velmi málo náboje, přesto však ještě může mít nějakou energii. Abyste zjistili, zda je váš akumulátor vybitý nebo vybitý, můžete sledovat určité příznaky a signály. Baterie je pravděpodobně vybitá, pokud vaše vozidlo vůbec nenastartuje, nefungují žádná světla ani elektrické součásti nebo pokud při otočení klíčkem slyšíte cvakání. Baterie však může být vybitá i v případě, že váš vůz startuje pomalu, světla svítí slabě nebo se objevují občasné problémy s elektrickým napájením. V obou případech se doporučuje nechat baterii prohlédnout odborníkem a v případě potřeby ji vyměnit.