Jak zjistit, odkud vychází zvuk na Macu

Jak zapnout zvuk na MacBooku?
Na Macu vyberte nabídku Apple > Nastavení systému a pak na bočním panelu klikněte na Zvuk . (Je možné, že bude třeba posunout zobrazení níže.) Vpravo klikněte na Výstup. Zkontrolujte, zda je vybrána volba Reproduktory [model Macu], jezdec Hlasitost výstupu není zcela vlevo a políčko Ztlumit není zaškrtnuté.
Další informace najdete na support.apple.com

Slyšeli jste někdy podivný zvuk vycházející z vašeho Macu? Možná je příčinou nějaká aplikace spuštěná na pozadí nebo to může být jednoduše systémové oznámení. Ať už je situace jakákoli, vždy je užitečné vědět, odkud zvuk na Macu vychází. V tomto příspěvku probereme několik způsobů, které vám pomohou určit zdroj zvuku, a odpovíme na některé související dotazy.

1. Použití směšovače hlasitosti Použití vestavěného směšovače hlasitosti v počítači Mac je jedním z nejjednodušších způsobů, jak určit, odkud zvuk vychází. K možnosti „Otevřít předvolby zvuku“ se dostanete kliknutím na symbol hlasitosti v panelu nabídek, který se často nachází v pravém horním rohu obrazovky. Tím se otevře okno Předvolby zvuku. Zde si můžete zobrazit seznam všech spuštěných programů a systémových procesů, které nyní vytvářejí zvuk. Můžete určit, který program nebo proces vytváří zvuk, který slyšíte, úpravou posuvníků hlasitosti u každého z nich.

2. Monitor aktivity:

Pokud není směšovač hlasitosti dostatečně konkrétní, můžete se podívat, které aplikace Macu vytvářejí zvuk, pomocí nástroje Monitor aktivity. Přejděte do Applications > Utilities > Activity Monitor a spusťte jej. Po jeho otevření vyberte kartu „CPU“ a seřaďte seznam podle sloupce „% CPU“. Tím se zobrazí, které programy a procesy právě spotřebovávají nejvíce prostředků procesoru. Vyhledejte jakýkoli program nebo činnost, která spotřebovává velké množství výkonu procesoru, protože by mohla být příčinou hluku.

3. Ověření předvoleb systému: Příležitostně může být zvuk vycházející z počítače Mac systémovým oznámením nebo upozorněním určitého softwaru. Zkontrolujte možnost „Notifications“ (Oznámení) v nabídce „System Preferences“ (Předvolby systému) v nabídce Apple, zda se nejedná o tento případ. Zde jsou uvedeny všechny aplikace, které mohou na vašem Macu zobrazovat oznámení. Projděte nastavení jednotlivých aplikací a zjistěte, které z nich mohou být zdrojem zvuku, který slyšíte. Pokud se domníváte, že na vině jsou určité aplikace, můžete oznámení pro tyto konkrétní programy také vypnout.

4. Řešení problémů s dalšími zařízeními Zvuk, který slyšíte na svém Macu, může občas vycházet z externího zařízení, které je k němu připojeno, a ne ze samotného Macu. Může se jednat o reproduktor Bluetooth, sluchátka nebo dokonce externí displej s integrovanými reproduktory. Zkontrolujte všechna připojená zařízení a zjistěte, zda některé z nich není zdrojem zvuku. Zdroj zjistíte tak, že při poslechu zvuku postupně odpojíte jednotlivá zařízení.

Co je zdrojem hluku vycházejícího z mého Macu? Příčin hluku, který váš Mac vydává, může být celá řada. Příčinou může být proces na pozadí, aktivní aplikace nebo dokonce systémové oznámení. Někdy může jít o hardwarový problém, například o poškozený reproduktor nebo zvukový port. Použitím výše uvedených technik můžete najít zdroj hluku a podniknout potřebné kroky, například zastavit aplikaci, upravit nastavení oznámení nebo požádat o odbornou pomoc v případě problémů souvisejících s hardwarem.

Jak zjistím, která aplikace přehrává zvuk? Pomocí směšovače hlasitosti v nastavení zvuku můžete určit, která aplikace Macu přehrává zvuk. Zobrazí se seznam všech spuštěných programů a systémových procesů, které právě vydávají zvuk. Která aplikace nebo proces přehrává zvuk, zjistíte nastavením posuvníků hlasitosti u každé z nich. Monitor aktivity navíc může nabídnout další informace o programech a činnostech, které spotřebovávají nejvíce prostředků procesoru, což může pomoci určit program, který má zvuk na starosti. Odkud zvuk v počítači pochází? Zvukový výstup počítače je vytvářen kombinací hardwarových a softwarových prvků. Zvuk obvykle vytváří zvuková karta nebo zvukový čip počítače, který převádí digitální signály na analogové zvukové signály. Výstupní zvukové porty počítače slouží k přenosu těchto signálů do reproduktorů nebo sluchátek poté, co byly zesíleny. Zvuk z filmů, písní, her a dalších zdrojů v počítači můžete slyšet díky softwaru, který zahrnuje operační systém a mnoho programů.

FAQ
Jak se zbavím hluku ventilátoru v počítači Mac?

Chcete-li ztišit ventilátory počítače Mac, můžete vyzkoušet následující postupy řešení potíží: Zkontrolujte, zda je operační systém Macu aktuální, a vyhledejte aktualizace softwaru. Společnost Apple často vydává aktualizace s vylepšeními a opravami chyb, které mohou pomoci vyřešit potíže s hlukem ventilátorů.

2. Vypínejte zbytečné programy: Současné spouštění mnoha programů může zatěžovat procesor Macu a zvyšovat aktivitu ventilátoru. Chcete-li snížit zátěž počítače, ukončete všechny zbytečné programy nebo činnosti na pozadí. Resetujte řadič správy systému (SMC): Tento hardwarový řadič má na starosti řízení řady hardwarových funkcí včetně systému chlazení. Problémy související s ventilátory lze občas vyřešit resetováním SMC. Vypněte Mac a poté deset sekund podržte stisknuté tlačítko napájení. Stisknutím a uvolněním tlačítka Mac restartujete. Pomocí nástroje Activity Monitor (najdete ho ve složce Utilities ve složce Applications) zjistěte, zda procesy nebo aplikace nevyužívají nadměrné množství prostředků procesoru.

4. Zkontrolujte vytížení procesoru. Pokud zjistíte, že aplikace využívá velké množství procesoru, zkuste ji zavřít nebo aktualizovat. 5. Vyčistěte ventilační otvory a ventilátory: Ve ventilačních otvorech a ventilátorech se může hromadit prach a jiný materiál, který brání proudění vzduchu a ztěžuje práci ventilátorů. Po vypnutí Macu a odpojení napájecího kabelu vyčistěte větrací otvory a ventilátory tlakovým vzduchem nebo měkkým kartáčkem. 6. Upravte parametry pro úsporu energie: Zkontrolujte, zda je v předvolbách systému zapnuta volba „Automatické přepínání grafiky“: otevřete Energy Saver a klikněte na ni. Toto nastavení umožňuje Macu střídat integrovanou a diskrétní grafiku, čímž se sníží zatížení systému a možná i hluk ventilátoru.

Pokud žádná z těchto možností problém s hlukem ventilátoru nevyřeší, možná by stálo za to zavolat na podporu společnosti Apple nebo se obrátit na autorizovaného poskytovatele služeb společnosti Apple, který vám poskytne další pomoc.