Jak získat přístup k pevnému disku v počítači Mac. Průvodce krok za krokem

Vyhledání pevného disku se může zdát obtížné, pokud nejste zvyklí používat Mac nebo prostě neznáte jeho strukturu souborů. Pokud však víte, kde hledat, je přístup k pevnému disku v počítači Mac jednoduchý. Tento článek vás seznámí s postupy vyhledávání, otevírání a řešení problémů souvisejících s pevným diskem.

1. Kde najdu svůj pevný disk? Symbol pevného disku je ve výchozím nastavení počítače Mac pohodlně umístěn na pracovní ploše. Vyhledejte ikonu se slovy „Macintosh HD“ nebo s jakýmkoli názvem, který jste dali svému pevnému disku. Chcete-li ikonu otevřít a získat přístup k souborům a složkám, stačí na ni dvakrát kliknout.

Pokud se ikona pevného disku na ploše nezobrazí, můžete k němu stále přistupovat pomocí Finderu. Klepnutím na symbol modrého obličeje v levé části doku spustíte okno Finderu. Váš pevný disk bude uveden v části „Zařízení“ v levém postranním panelu okna Finderu. Chcete-li pevný disk otevřít a podívat se, co se na něm nachází, klikněte na jeho název. Po nalezení pevného disku, ať už na pracovní ploše, nebo v okně Finder, se k němu dostanete stejně snadno jako dvojím kliknutím na ikonu. Provedením tohoto kroku se otevře nové okno Finderu, ve kterém se zobrazí všechny adresáře, soubory a programy na pevném disku.

Dvojitým kliknutím na složky je můžete otevřít a zobrazit jejich obsah, což vám umožní procházet pevný disk. K návratu do předchozí složky můžete použít šipku zpět v levém horním rohu okna Finderu nebo klávesovou zkratku Command + [(levá závorka).

Proč nemohu zobrazit svůj pevný disk?

Váš pevný disk může být skrytý nebo odmountovaný, pokud nevidíte jeho ikonu na ploše nebo v okně Finder. Z nabídky Finderu v levém horním rohu obrazovky vyberte položku „Preferences“ (Předvolby) a zjistěte, zda není skrytý. Zkontrolujte, zda je na kartě „Obecné“ v okně Předvolby zaškrtnuto políčko vedle položky „Pevné disky“ tak, že na něj kliknete.

Pokud pevný disk stále není viditelný, může být odpojen. Přejděte do nabídky Finderu, zvolte „Preferences“ a poté vyberte možnost „Sidebar“. Ujistěte se, že je zaškrtnuto políčko v části „Devices“ (Zařízení) vedle položky „Hard disks“ (Pevné disky). Chcete-li zjistit, zda je pevný disk detekován a připojen, můžete také zkontrolovat program Disk Utility (najdete jej ve složce Applications/Utilities).

4. Proč nevidím pevný disk svého počítače?

Je možné, že váš počítač Mac používá samostatný souborový systém APFS (Apple File System) nebo HFS+ (Hierarchical File System Plus), pokud jej používáte a nemůžete vidět pevný disk v okně „Počítač“ nebo „Tento počítač“. Systém Windows neobsahuje nativní podporu těchto souborových systémů.

Pro přístup k pevnému disku Macu v počítači se systémem Windows je třeba použít software třetí strany, který umožňuje systému Windows číst a zapisovat na disky naformátované pro Mac. Do počítače s Windows můžete nainstalovat programy jako Paragon NTFS nebo Tuxera NTFS, které uživatelům Windows umožní přístup k pevnému disku vašeho Macu.

Přístup k pevnému disku v počítači Mac je nakonec velmi jednoduchý. Pomocí technik popsaných v tomto článku byste měli být schopni vyhledat, otevřít a vyřešit případné potíže s pevným diskem. Nezapomeňte zkontrolovat nastavení připojení a viditelnosti pevného disku.

FAQ
Jak najdu svůj pevný disk?

V počítači Mac můžete k vyhledání pevného disku provést následující akce: 1. Klepnutím na ikonu Finder v doku (ta, která připomíná usmívající se obličej) otevřete okno Finderu. V levém postranním panelu okna Finder najdete seznam několika umístění. Váš pevný disk by měl být uveden v části „Zařízení“. 3. Název vašeho pevného disku bude obvykle „Macintosh HD“ nebo podobný. Chcete-li k němu získat přístup, klikněte na jeho název. 4. Po kliknutí na pevný disk se vám zobrazí všechny soubory a složky, které jsou na něm uloženy.

Alternativně můžete ikonu pevného disku najít také ihned na pracovní ploše. Počítače Mac obvykle zobrazují symbol pevného disku na ploše ve výchozím nastavení. Přejdete-li do nabídky Finder Preferences (v nabídce Finder) a na kartě „Obecné“ zaškrtnete možnost „Pevné disky“, můžete ji aktivovat, pokud ji nevidíte.

Mějte na paměti, že název pevného disku se může měnit v závislosti na tom, jak je váš Mac nakonfigurován.

Proč nemám přístup k pevnému disku?

Přístup k pevnému disku v počítači Mac nemusí být možný z několika důvodů. Jedná se o několik možných scénářů: 1. Nesprávná oprávnění: Pokud nejsou oprávnění pevného disku – nebo konkrétních souborů a složek – správně nakonfigurována, může dojít k problémům s přístupem. K tomu může dojít, pokud jste nedávno přesunuli data z jiného počítače nebo pokud byly uživatelské účty v Macu změněny. Chyby souborového systému:

2. Přístup k souborům může být znemožněn, pokud dojde k poškození nebo chybám souborového systému na pevném disku. K tomu může dojít v důsledku náhlého přerušení napájení, nesprávného vysunutí externích disků nebo problémů se softwarem. 3. Selhání hardwaru: Příležitostně může dojít k fyzickému poškození pevného disku nebo k poruše, která vám znemožní přístup k datům. K tomu může dojít z řady příčin, včetně mechanické poruchy, přehřátí nebo zhoršení stavu způsobeného stárnutím. 4. Zastaralý software: Problémy s přístupem mohou být způsobeny používáním zastaralé verze operačního systému nebo nekompatibilního softwaru, který není kompatibilní s vaším pevným diskem. 5. Nastavení zabezpečení nebo šifrování: Pokud je pevný disk zašifrován nebo máte speciální bezpečnostní nastavení, může být pro přístup k datům nutné zadat heslo nebo provést další ověření. Pokud heslo zapomenete nebo nemáte požadované informace, nebudete mít k pevnému disku přístup.

Pro přesné určení příčiny problému a nalezení nejlepšího řešení je zásadní vyřešit konkrétní problém, se kterým se potýkáte.