Vyhledání pevného disku se může zdát obtížné, pokud nejste zvyklí používat Mac nebo prostě neznáte jeho strukturu souborů. Pokud však víte, kde hledat, je přístup k pevnému disku v počítači Mac jednoduchý. Tento článek vás seznámí s postupy vyhledávání, otevírání a řešení problémů souvisejících s pevným diskem.
1. Kde najdu svůj pevný disk? Symbol pevného disku je ve výchozím nastavení počítače Mac pohodlně umístěn na pracovní ploše. Vyhledejte ikonu se slovy „Macintosh HD“ nebo s jakýmkoli názvem, který jste dali svému pevnému disku. Chcete-li ikonu otevřít a získat přístup k souborům a složkám, stačí na ni dvakrát kliknout.
Pokud se ikona pevného disku na ploše nezobrazí, můžete k němu stále přistupovat pomocí Finderu. Klepnutím na symbol modrého obličeje v levé části doku spustíte okno Finderu. Váš pevný disk bude uveden v části „Zařízení“ v levém postranním panelu okna Finderu. Chcete-li pevný disk otevřít a podívat se, co se na něm nachází, klikněte na jeho název. Po nalezení pevného disku, ať už na pracovní ploše, nebo v okně Finder, se k němu dostanete stejně snadno jako dvojím kliknutím na ikonu. Provedením tohoto kroku se otevře nové okno Finderu, ve kterém se zobrazí všechny adresáře, soubory a programy na pevném disku.
Dvojitým kliknutím na složky je můžete otevřít a zobrazit jejich obsah, což vám umožní procházet pevný disk. K návratu do předchozí složky můžete použít šipku zpět v levém horním rohu okna Finderu nebo klávesovou zkratku Command + [(levá závorka).
Proč nemohu zobrazit svůj pevný disk?
Váš pevný disk může být skrytý nebo odmountovaný, pokud nevidíte jeho ikonu na ploše nebo v okně Finder. Z nabídky Finderu v levém horním rohu obrazovky vyberte položku „Preferences“ (Předvolby) a zjistěte, zda není skrytý. Zkontrolujte, zda je na kartě „Obecné“ v okně Předvolby zaškrtnuto políčko vedle položky „Pevné disky“ tak, že na něj kliknete.
Pokud pevný disk stále není viditelný, může být odpojen. Přejděte do nabídky Finderu, zvolte „Preferences“ a poté vyberte možnost „Sidebar“. Ujistěte se, že je zaškrtnuto políčko v části „Devices“ (Zařízení) vedle položky „Hard disks“ (Pevné disky). Chcete-li zjistit, zda je pevný disk detekován a připojen, můžete také zkontrolovat program Disk Utility (najdete jej ve složce Applications/Utilities).
4. Proč nevidím pevný disk svého počítače?
Je možné, že váš počítač Mac používá samostatný souborový systém APFS (Apple File System) nebo HFS+ (Hierarchical File System Plus), pokud jej používáte a nemůžete vidět pevný disk v okně „Počítač“ nebo „Tento počítač“. Systém Windows neobsahuje nativní podporu těchto souborových systémů.
Pro přístup k pevnému disku Macu v počítači se systémem Windows je třeba použít software třetí strany, který umožňuje systému Windows číst a zapisovat na disky naformátované pro Mac. Do počítače s Windows můžete nainstalovat programy jako Paragon NTFS nebo Tuxera NTFS, které uživatelům Windows umožní přístup k pevnému disku vašeho Macu.
Přístup k pevnému disku v počítači Mac je nakonec velmi jednoduchý. Pomocí technik popsaných v tomto článku byste měli být schopni vyhledat, otevřít a vyřešit případné potíže s pevným diskem. Nezapomeňte zkontrolovat nastavení připojení a viditelnosti pevného disku.
V počítači Mac můžete k vyhledání pevného disku provést následující akce: 1. Klepnutím na ikonu Finder v doku (ta, která připomíná usmívající se obličej) otevřete okno Finderu. V levém postranním panelu okna Finder najdete seznam několika umístění. Váš pevný disk by měl být uveden v části „Zařízení“. 3. Název vašeho pevného disku bude obvykle „Macintosh HD“ nebo podobný. Chcete-li k němu získat přístup, klikněte na jeho název. 4. Po kliknutí na pevný disk se vám zobrazí všechny soubory a složky, které jsou na něm uloženy.
Alternativně můžete ikonu pevného disku najít také ihned na pracovní ploše. Počítače Mac obvykle zobrazují symbol pevného disku na ploše ve výchozím nastavení. Přejdete-li do nabídky Finder Preferences (v nabídce Finder) a na kartě „Obecné“ zaškrtnete možnost „Pevné disky“, můžete ji aktivovat, pokud ji nevidíte.
Mějte na paměti, že název pevného disku se může měnit v závislosti na tom, jak je váš Mac nakonfigurován.
Přístup k pevnému disku v počítači Mac nemusí být možný z několika důvodů. Jedná se o několik možných scénářů: 1. Nesprávná oprávnění: Pokud nejsou oprávnění pevného disku – nebo konkrétních souborů a složek – správně nakonfigurována, může dojít k problémům s přístupem. K tomu může dojít, pokud jste nedávno přesunuli data z jiného počítače nebo pokud byly uživatelské účty v Macu změněny. Chyby souborového systému:
2. Přístup k souborům může být znemožněn, pokud dojde k poškození nebo chybám souborového systému na pevném disku. K tomu může dojít v důsledku náhlého přerušení napájení, nesprávného vysunutí externích disků nebo problémů se softwarem. 3. Selhání hardwaru: Příležitostně může dojít k fyzickému poškození pevného disku nebo k poruše, která vám znemožní přístup k datům. K tomu může dojít z řady příčin, včetně mechanické poruchy, přehřátí nebo zhoršení stavu způsobeného stárnutím. 4. Zastaralý software: Problémy s přístupem mohou být způsobeny používáním zastaralé verze operačního systému nebo nekompatibilního softwaru, který není kompatibilní s vaším pevným diskem. 5. Nastavení zabezpečení nebo šifrování: Pokud je pevný disk zašifrován nebo máte speciální bezpečnostní nastavení, může být pro přístup k datům nutné zadat heslo nebo provést další ověření. Pokud heslo zapomenete nebo nemáte požadované informace, nebudete mít k pevnému disku přístup.
Pro přesné určení příčiny problému a nalezení nejlepšího řešení je zásadní vyřešit konkrétní problém, se kterým se potýkáte.