Jak vytvořit soubor v taru. Komplexní průvodce archivací a kompresí souborů

Jak vytvořit soubor na PC?
Vytvoření nového souboru v knihovně dokumentů

  1. Přejděte v knihovně dokumentů do složky, ve které chcete nový soubor vytvořit. …
  2. V nabídce hlavní knihovny dokumentů klikněte na Nový a vyberte typ souboru, který chcete vytvořit. …
  3. Přidejte do souboru požadovaný text a další položky.

Cached

Další informace najdete na support.microsoft.com

V operačních systémech Linux a podobných unixovým systémům se k archivaci a kompresi souborů a adresářů často používá nástroj příkazového řádku tar. V tomto příspěvku se podíváme na to, jak vytvořit soubor pomocí taru, jak soubor do taru převést, jak funguje v Linuxu a čím se tar liší od zipu. Co přesně znamená používat soubor tar?

„Vytarkovat“ soubor znamená vytvořit z něj archiv, který obsahuje jeden nebo více adresářů a souborů. Zkratka „tar“, která znamená „páskový archiv“, byla poprvé vytvořena pro účely zálohování na pásku. Následně se vyvinul ve flexibilní nástroj používaný k seskupování souborů a adresářů, aby se s nimi dalo jednodušeji manipulovat, přesouvat a ukládat. Jak přesně se soubor uloží do formátu tar? K uložení souboru do souboru tar je třeba použít příkaz tar, za kterým následuje řada možností a argumentů. Základní syntaxe příkazu tar je následující: tar [options]

[archive-file] [file(s)/directory]

Chcete-li například vytvořit jeden soubor s názvem „example.txt“ a vytvořit archiv s názvem „archive.tar“, spustíte příkaz: tar -cf example.txt archive.tar

Parametr „-f“ určuje název archivního souboru, zatímco parametr „-c“ označuje, že chcete vytvořit nový archiv. Předáním názvů souborů a adresářů jako parametrů můžete tarovat několik souborů a adresářů najednou.

Jak vytvořím soubor do archivu tar? Aby bylo možné soubor převést do archivu tar, musí být vytvořen archiv tar obsahující soubor. K souboru pak můžete připojit veškerá příslušná metadata nebo adresářovou strukturu. Je třeba použít příkaz tar a postup je jednoduchý.

K vytvoření archivu tar ze souboru s názvem „example.txt“ použijete následující příkaz:

Tento příkaz vytvoří čerstvý archiv tar „example.tar“ obsahující dokument „example.txt“. Nyní můžete tento archiv použít pro zálohování, distribuci nebo archivaci projektů.

Jak v systému Linux vytvořím soubor tar?

Příkaz tar se v systému Linux často používá prostřednictvím rozhraní příkazového řádku. Stejný příkaz tar, který byl uveden dříve, lze v Linuxu použít k vytvoření souboru nebo adresáře ve formátu tar.

Například pro vygenerování archivu tar s názvem „archive.tar“ obsahujícího adresář „my_directory“ použijete následující příkaz: tar -cf archive.tar my_directory
Příkaz tar po svém spuštění vygeneruje soubor „archive.tar“ v aktuálním adresáři a přibalí k němu kompletní obsah adresáře „my_directory“.

Je tar ekvivalentem zipu?

Tar není totéž co zip, ne. I když se tar i zip používají k archivaci a kompresi informací, existuje mezi nimi několik zásadních rozdílů.

Při zachování adresářové struktury a vlastností se tar obvykle používá ke svazování souborů a adresářů dohromady. Ačkoli není standardně dodáván s kompresí, můžete jej použít k vytvoření komprimovaných archivů tar v kombinaci s dalšími kompresními nástroji, jako je gzip nebo bzip2.

Naproti tomu zip je formát pro kompresi a archivaci souborů, který spojuje několik souborů do jediného komprimovaného balíčku a v průběhu archivace data komprimuje, aby se zmenšila velikost souborů. V systémech Windows se archivy zip používají často a lze je snadno rozbalit pomocí různých programů.

Závěrem lze říci, že zip se soustředí na kompresi a archivaci, zatímco tar se většinou používá pro svazování souborů a adresářů. O tom, zda použít archiv tar nebo zip, rozhodnou vaše jedinečné požadavky a plánované použití archivu.

Závěrem lze říci, že znalost správy, komprese a archivace souborů a adresářů může být přínosem, pokud víte, jak soubor převést na tar, jak soubor převést na tar a jaké jsou rozdíly mezi tar a zip. V systému Linux a systémech podobných Unixu je příkaz tar stále užitečným nástrojem pro rychlé svazování a uspořádání dat.

FAQ
Umíte vytvářet soubory tar v systému Windows?

Ano, systém Windows umožňuje vytvářet soubory tar. Ačkoli systém Windows není ve výchozím nastavení vybaven příkazem tar, můžete soubory tar vytvářet a rozbalovat pomocí programů třetích stran, jako je 7-Zip, WinRAR nebo WinZip. Tyto programy nabízejí snadno použitelné rozhraní pro kompresi souborů a archivaci tar. Chcete-li sestavit archiv tar, stačí nainstalovat jeden z těchto nástrojů, vybrat soubory, které chcete do archivu zahrnout, a klepnout na tlačítko sestavit.

Je tar stejný jako zip?

Tar není totéž co zip, ne. Více souborů lze archivovat do jednoho souboru pomocí aplikace a formátu souboru známého jako Tar (zkratka pro páskový archiv) v operačních systémech podobných Unixu. Často se kombinuje s jinými kompresními nástroji, jako je gzip nebo bzip2, protože sám o sobě kompresi neprovádí.

Na druhé straně je zip oblíbeným kompresním nástrojem a souborovým formátem, který lze nalézt v mnoha operačních systémech včetně Windows. Umožňuje současně komprimovat a archivovat mnoho souborů do jediného souboru.

Ačkoli tar i zip jsou schopny vytvořit jediný soubor, který obsahuje mnoho souborů, jejich formáty souborů a techniky komprese se liší. Na rozdíl od zipu, který se častěji používá v systému Windows a v multiplatformním prostředí, se tar používá především v systémech podobných Unixu.

Jak vytvořit soubor tar pomocí 7zip?

Soubor tar můžete pomocí programu 7zip vytvořit následujícími kroky: Nejprve zkontrolujte, zda je v počítači již nainstalován program 7zip. Pokud jej ještě nemáte, můžete si jej stáhnout a nainstalovat z oficiálních webových stránek 7zip. 2. Poklepáním na ikonu aplikace 7zip ji spusťte. 3. Vyhledejte složku nebo adresář obsahující soubory, které chcete zahrnout do souboru tar. 4. Klepněte na soubory, které chcete zahrnout, a držte přitom stisknutou klávesu Ctrl, poté je vyberte. Můžete vybrat několik souborů nebo celou složku. 5. Klikněte pravým tlačítkem myši na vybrané soubory a z kontextové nabídky vyberte příkaz „7-Zip“. V zobrazené podnabídce vyberte možnost „Přidat do archivu“. V dialogovém okně „Přidat do archivu“ zkontrolujte, zda je formát archivu nastaven na „tar“. Dále máte možnost zvolit heslo a úroveň komprese. V kroku 8 vyberte složku umístění, kam chcete soubor tar uložit. Chcete-li k vytvoření souboru tar použít program 7zip, klikněte naposledy na tlačítko „OK“. V závislosti na velikosti souborů a rychlosti zpracování vašeho počítače může proces nějakou dobu trvat.

Jakmile je vše hotovo, úspěšně jste použili program 7zip k vytvoření souboru tar.