Jak vytvořit mediální server. Komplexní průvodce

Mít mediální server je v současné digitální éře stále běžnější. Mediální server nabízí praktickou možnost, ať už chcete streamovat filmy, hudbu nebo obrázky do různých zařízení ve vaší domácnosti. Jak přesně se ale mediální server vyrábí? Co k tomu potřebujete a lze k tomu použít počítač? Řešení těchto a dalších otázek prozkoumáme v tomto příspěvku. Co vyžaduje mediální server?

K sestavení mediálního serveru potřebujete několik základních součástí. V první řadě budete potřebovat počítač nebo jiné specifické zařízení, které bude fungovat jako server. Může se jednat o počítač Mac, PC nebo dokonce o systém NAS (Network Attached Storage). Dále budete potřebovat dostatek úložného prostoru pro vaše mediální soubory. Může se jednat o NAS s mnoha diskovými pozicemi pro škálovatelnost nebo dokonce o interní či externí pevné disky. Pro organizaci a přenos mediálních souborů do dalších zařízení v síti musíte mít software mediálního serveru. Mohu jako mediální server použít počítač? Počítač lze určitě použít jako mediální server. Ve skutečnosti se mnoho lidí rozhodne použít k tomuto účelu zastaralý nebo nepoužívaný počítač. Počítač můžete proměnit ve výkonný mediální server instalací softwaru mediálního serveru, jako je Plex, Emby nebo Kodi. Abyste zvládli požadavky na streamování médií do mnoha zařízení, ujistěte se, že váš počítač má dostatečný výpočetní výkon a úložný prostor. Kromě toho se pro plynulejší streamování doporučuje kabelové připojení k síti, zatímco Wi-Fi může potenciálně fungovat v závislosti na konfiguraci vaší sítě.

DLNA (Digital Living Network Alliance) je široce používaný standard pro sdílení médií mezi zařízeními. Jak vytvořím mediální server DLNA? Před vytvořením mediálního serveru DLNA budete potřebovat zařízení podporující DLNA, například počítač nebo NAS. Dalším krokem je instalace softwaru serveru DLNA. Mezi oblíbené produkty patří Plex, Universal Media Server a Serviio. Po instalaci musíte software nastavit tak, aby indexoval a skenoval mediální soubory. Tento postup může nějakou dobu trvat, zejména pokud je vaše knihovna médií rozsáhlá. Nakonec mohou k vašemu mediálnímu serveru DLNA přistupovat další síťová zařízení, která podporují DLNA, například chytré televizory, herní konzole nebo chytré telefony.

Vyžaduje NAS grafický procesor? Obvykle není pro zařízení NAS potřeba specializovaný grafický procesor (GPU). Zařízení NAS jsou spíše než pro zpracování grafiky určena především pro ukládání souborů a správu dat. Některé dražší verze zařízení NAS však mohou umožnit instalaci grafického procesoru pro další funkce, jako je překódování mediálních souborů za chodu. Překódování je proces změny formátu nebo rozlišení mediálního souboru, aby byl kompatibilní s různými zařízeními. Pokud hodláte NAS používat jako videoserver a potřebujete funkce překódování, zvažte model s podporou GPU. Pro základní streamování videa nebo ukládání souborů však není dedikovaný GPU nutný.

V neposlední řadě může být sestavení mediálního serveru potěšující a zábavné. Výběrem správného hardwaru, instalací správného softwaru a správnou konfigurací serveru můžete jednoduše streamovat svou knihovnu médií do různých zařízení ve vaší domácnosti. Možnosti jsou neomezené, bez ohledu na to, zda se rozhodnete recyklovat starý počítač nebo zakoupit specializovaný NAS. Vezměte tedy své mediální soubory, proveďte pokyny uvedené v tomto článku a začněte využívat výhod vlastního streamování médií na míru.

FAQ
Mohu použít Raspberry Pi jako mediální server?

Raspberry Pi lze bezpodmínečně použít jako mediální server. Raspberry Pi je univerzální jednodeskový počítač, který lze použít pro různé projekty, včetně mediálních serverů. Díky nízké spotřebě energie a malým rozměrům je oblíbenou možností, jak si doma postavit mediální server.

Pro použití počítače Raspberry Pi jako mediálního serveru je nutné nainstalovat a nastavit software pro mediální server, jako je Kodi, Plex nebo Emby. Pomocí těchto softwarových řešení, která mají uživatelsky přívětivá rozhraní, můžete organizovat a streamovat mediální soubory do různých zařízení v síti.

Chcete-li uchovávat své mediální soubory, můžete k počítači Raspberry Pi připojit také externí úložná zařízení, jako jsou disky USB nebo síťová úložiště (NAS). To vám umožní mít centrální knihovnu médií, která je dostupná z jakéhokoli síťového zařízení.

Je důležité mít na paměti, že ve srovnání s výkonnějším specializovaným hardwarem mediálního serveru může být výkon Raspberry Pi jako videoserveru omezený. Raspberry Pi však může nabídnout cenově přijatelné řešení pro jednoduché požadavky na streamování a servírování videa.

Potřebuje mediální server internet?

Ano, mediální server obvykle potřebuje připojení k internetu. I když lze mediální server zřídit v místní síti bez přístupu k internetu, mnoho jeho funkcí a vlastností na něm závisí. Mezi ně patří například přístup k online streamovacím službám, získávání informací o mediálních souborech, vzdálený přístup k serveru z různých zařízení a streamování mediálního obsahu do vzdálených zařízení. Navíc aktualizace softwaru mediálního serveru a bezpečnostní záplaty často vyžadují připojení k internetu.

Má systém Windows 10 mediální server?

Systém Windows 10 je skutečně vybaven vestavěnou funkcí mediálního serveru s názvem „Windows Media Player Network Sharing Service“. Pomocí této služby můžete přenášet mediální soubory mezi zařízeními ve stejné síti, včetně hudby, filmů a obrázků. Zapnutím této funkce může počítač se systémem Windows 10 fungovat jako mediální server a vysílat mediální soubory do dalších zařízení v síti, jako jsou chytré televizory, herní konzole nebo jiné počítače.