- Alter the BIOS sequence on your PC so your USB device is first. …
- Install the USB device on any USB port on your PC. …
- Restart your PC. …
- Watch for a “Press any key to boot from external device” message on your display. …
- Your PC should boot from your USB drive.
1. Přejděte na stránku pro stažení systému Windows 10 nebo 11 na oficiálních stránkách společnosti Microsoft.
2. Chcete-li stáhnout nástroj Windows Media Creation Tool, klikněte na možnost „Download tool now“. 3. Po stažení nástroje jej spusťte v počítači. 4. Na dotaz „What do you want to do?“ (Co chcete udělat?) po přijetí licenčních podmínek vyberte možnost „Create installation media (USB flash drive, DVD, or ISO file) for another PC“ (Vytvořit instalační médium (USB flash disk, DVD nebo soubor ISO) pro jiný počítač).
4.
5. Klepněte na „Next“ a vyberte jazyk, edici a architekturu (32- nebo 64bitovou) pro soubor ISO. Za šesté vyberte „ISO file“ a stiskněte „Next“. 7. Vyberte cílovou složku, do které chcete soubor ISO uložit, a poté klikněte na tlačítko „Uložit“. Vytvoření bootovatelného USB systému Windows 10 a Windows 11: Po získání souboru ISO je možné vytvořit bootovací USB. Postup je následující: 1. Připojte k počítači USB flash disk, který má alespoň 8 GB úložného prostoru.
2. Chcete-li vytvořit bootovací USB, stáhněte si a nainstalujte renomovaný program třetí strany, například Rufus nebo Windows USB/DVD Download Tool. 3. Spusťte aplikaci a jako cílové zařízení vyberte právě vložený disk USB. 4. Vyhledejte a vyberte dříve připravený soubor ISO. 5. Zkontrolujte, zda je v systému BIOS nebo UEFI jako schéma rozdělení vybráno „MBR“, respektive „GPT“. 6. Ostatní možnosti ponechte ve výchozím nastavení nebo je změňte podle svého vkusu. 7. Chcete-li zahájit postup, klikněte na tlačítko „Start“ nebo „Create“. Všimněte si, že z jednotky USB budou odstraněna všechna data.
8. Zůstaňte trpěliví, zatímco program dokončí generování bootovacího USB. To může nějakou dobu trvat.
spuštění z USB používajícího UEFI:
V nastavení UEFI je nutné upravit pořadí spouštění tak, aby bylo možné do počítače nainstalovat systém Windows 10 nebo 11 při spouštění ze zařízení USB. Postup je následující: Pro přístup k nastavení UEFI/BIOS restartujte počítač a stiskněte příslušnou klávesu (často F2, F10 nebo Del). 2. V nabídce vyberte možnost „Boot“ nebo „Boot Order“ (Pořadí spouštění). 3. Změňte pořadí v seznamu zaváděcích zařízení tak, aby se jednotka USB nacházela na začátku. Tím zajistíte, že se jednotka USB při spouštění počítače načte jako první. 4. Uložte úpravy a ponechte nastavení UEFI/BIOS.
5. Nyní dojde k restartování a spuštění počítače z disku USB.
6. Chcete-li do počítače nainstalovat systém Windows 10 nebo 11, dodržujte pokyny zobrazené na obrazovce.
Na závěr je třeba poznamenat, že vytvoření bootovacího USB pro Windows 10 a 11 je jednoduchý postup, který vyžaduje soubor ISO a spolehlivý software třetí strany. Podle podrobných pokynů v tomto článku můžete snadno vytvořit bootovací USB a nainstalovat nebo přeinstalovat systém Windows do počítače. Chcete-li zaručit, že se počítač spustí ze zařízení USB, nezapomeňte upravit pořadí spouštění v nastavení UEFI.
Při vytváření bootovacího USB pro Windows 10 a 11 dodržujte následující pokyny: Budete potřebovat USB flash disk, který má minimální kapacitu 8 GB. 2. 3. Stáhněte si soubor ISO pro systém Windows 10 nebo 11 z oficiálních webových stránek společnosti Microsoft. 3. Připojte USB flash disk k počítači a ujistěte se, že neobsahuje žádné důležité informace, protože bude naformátován. 4. Poté budete potřebovat program, který vytvoří bootovací zařízení USB. Jednou z oblíbených voleb je nástroj Rufus, který můžete získat na jejich oficiálních stránkách. Po stažení nástroje Rufus spusťte krok 5. Vaše jednotka USB by měla být automaticky rozpoznána. 6. V programu Rufus klikněte na tlačítko „Select“ (Vybrat) vedle části „Boot selection“ (Výběr spouštěcího zařízení) a vyberte stažený soubor ISO systému Windows. 7. Překontrolujte, zda je v poli „Device“ (Zařízení) vybrán příslušný disk USB. 8. V položce „Partition scheme“ (Schéma diskových oddílů) vyberte možnost „MBR“, pokud váš počítač běží v systému BIOS, nebo „GPT“, pokud běží v systému UEFI. 9. Vyberte „FAT32“ pro „File system“ (Souborový systém) počítače, pokud běží na systému BIOS, nebo „NTFS“ pro UEFI. 10. Ponechte nastavení „Cluster size“ na výchozí hodnotě. 11. Pokud chcete, můžete jednotku USB pojmenovat v části „New volume label“. 12. Dvakrát zkontrolujte, zda jsou vybrány možnosti „Quick format“ a „Create a bootable disk using“.
13. Pro dokončení procesu stiskněte tlačítko „Start“. Váš disk USB bude po naformátování programem Rufus a zkopírování souborů systému Windows na něj spustitelný. Po dokončení postupu budete mít bootovací jednotku USB pro systém Windows 10 nebo 11.
Mějte na paměti, že pro spuštění z jednotky USB může být nutná změna pořadí spouštění v systému BIOS nebo v nastavení UEFI. Podrobnosti o tom, jak toho dosáhnout, naleznete v příručce nebo na webových stránkách výrobce dodaných s počítačem.
Ano, je možné zavést systém ze souboru ISO.
V závislosti na individuálních preferencích a speciálních potřebách lze k vytvoření bootovacího USB pro Windows 10 a 11 použít řadu různých nástrojů. Některá z těchto řešení jsou považována za lepší než Rufus. Mezi několik oblíbených náhrad patří např: WinToUSB je nástroj, který umožňuje převést soubor ISO, WIM, ESD nebo VHD na zaváděcí zařízení USB. Má pěkné uživatelské rozhraní a podporuje systémy Windows 10 i 11. 2. Etcher: Etcher je známý svou stručností a použitelností. Nabízí jednoduchý způsob vytváření zaváděcích zařízení USB a podporuje systémy Windows, macOS a Linux.
3. Oficiální nástroj Windows USB/DVD Download Tool od společnosti Microsoft je vytvořen právě pro vytváření bootovacích USB disků pro instalaci systému Windows. Je kompatibilní se systémem Windows 10 a funguje také se systémem Windows 11.
4. UNetbootin: Můžete vytvářet zaváděcí zařízení USB pro různé operační systémy, včetně systémů Windows 10 a 11. S tímto multiplatformním programem tak můžete učinit. Podporuje různé formáty souborů a poskytuje širokou škálu možností přizpůsobení.
Který nástroj je vhodnější než Rufus, nakonec závisí na osobních potřebách a vkusu. Doporučujeme vyzkoušet různé nástroje a vybrat ten, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám.