Standardní složení roztoku elektrolytu baterie je kombinací vody a určitých sloučenin, které napomáhají snadnějšímu pohybu iontů v baterii. V olověných bateriích se používá kyselina sírová, která je nejoblíbenějším typem elektrolytu baterií. V závislosti na typu baterie a jejím použití se může obsah kyseliny sírové v roztoku elektrolytu měnit. Pro jiné typy baterií, například lithium-iontové baterie, mohou být nutné jiné roztoky elektrolytu, například soli lithia rozpuštěné v organických rozpouštědlech.
Olověné akumulátory, které se běžně používají v automobilech a záložních napájecích systémech, potřebují určitý roztok elektrolytu. K výrobě elektrolytu olověného akumulátoru budete potřebovat následující suroviny: Potřebujete: kyselinu sírovou (o koncentraci 37-42 %), destilovanou vodu, ochranné pomůcky (rukavice, ochranné brýle a zástěru), odměrnou nádobu a míchací tyč. Návod k výrobě elektrolytu pro olověné akumulátory je uveden níže:
1. Ujistěte se, že máte na sobě vhodné ochranné pomůcky, abyste se chránili před možnými riziky.
2. Pomocí odměrné nádoby vypočítejte potřebné množství kyseliny sírové. S kyselinou sírovou se musí vzhledem k její silné žíravosti vždy zacházet opatrně. 3. Odměřenou kyselinu sírovou postupně vmíchejte do destilované vody. Aby nedošlo k rozstřiku nebo závažným reakcím, je nutné kyselinu nanášet do vody, a ne naopak. 4. Pro zajištění vhodného promíchání a rozpuštění směs energicky promíchejte pomocí míchací tyče. 5. Před použitím roztoku elektrolytu v baterii jej nechte vychladnout. Aby se zabránilo kontaminaci a odpařování, je nejlepší uchovávat roztok ve vhodné nádobě s těsným víkem.
Elektrolyt, který se používá v domácích bateriích, závisí na typu baterie a dostupných materiálech. Typickým elektrolytem pro kutilské baterie je však roztok soli a vody. Vhodnou sůl, například kuchyňskou sůl (chlorid sodný) nebo epsomskou sůl (síran hořečnatý), lze rozpustit v destilované vodě a vytvořit tak jednoduchý roztok elektrolytu.
1. Do nádoby nalijte příslušný objem destilované vody. 2. Postupně přidávejte sůl do vody za stálého míchání, abyste zajistili její úplné rozpuštění. V závislosti na architektuře baterie a požadovaném výkonu se může koncentrace soli měnit.
3. Před použitím roztoku v baterii jej nechte vychladnout.
Roztoky elektrolytu jsou pro správnou funkci baterií nezbytné, abychom to shrnuli. V olověných akumulátorech se obvykle používají roztoky elektrolytu kyseliny sírové, zatímco jednotlivé typy akumulátorů mohou potřebovat alternativní elektrolyty. K výrobě baterií pro kutily lze použít jednoduchý roztok elektrolytu se slanou vodou. Při výrobě roztoků elektrolytů je nutné zacházet se všemi chemikáliemi opatrně a dodržovat bezpečnostní opatření.
V závislosti na přesném typu a použití baterie se může poměr elektrolytu a vody měnit. Často doporučovaný poměr je jeden díl elektrolytu na tři díly destilované vody. Aby kontaminující látky neovlivňovaly účinnost a životnost baterie, je nezbytné používat čistou vodu.
Ne, samotná destilovaná voda není elektrolytem baterie. V závislosti na typu baterie je elektrolytem směs vody a určitých chemických látek, jako je kyselina sírová nebo hydroxid draselný. Tyto látky napomáhají schopnosti baterie vyrábět a uchovávat elektrickou energii tím, že usnadňují chemické reakce, které v ní probíhají. Roztok elektrolytu se často ředí nebo doplňuje destilovanou vodou, ale není jedinou složkou.
Ano, ocet může fungovat jako elektrolyt v baterii. Kyselina octová ve své zředěné formě, tedy ocet, obsahuje ionty, které mohou napomáhat toku elektřiny v bateriích. Na rozdíl od jiných elektrolytů často používaných v bateriích, jako je kyselina sírová nebo alkalické roztoky, není ocet tak účinný, to je zásadní zmínit. Proto, i když ocet může sloužit jako krátkodobé řešení, nemusí mít stejnou sílu nebo trvanlivost jako ošetření vyrobené speciálně s elektrolyty.