1. Jak lze v CMD zobrazit seznam? Příkaz „dir“ v CMD lze použít k prohlížení seznamu souborů a adresářů. Stačí stisknout klávesy Windows + R a spustit program CMD zadáním příkazu „cmd“ do dialogového okna Spustit a stisknutím klávesy Enter. Příkaz „cd“ pak slouží k procházení zadaného adresáře. Po zadání příslušného adresáře zadejte příkaz „dir“. CMD zobrazí seznam všech souborů a adresářů v tomto adresáři spolu s informacemi o jejich vlastnostech, velikosti a datu poslední změny.
2. Jak lze v CMD vypsat obsah souboru? Pomocný příkaz „type“ v CMD umožňuje zobrazit obsah souboru. Otevřete CMD a přejděte do adresáře, kde se soubor nachází, abyste si mohli prohlédnout seznam jeho obsahu. Po zadání příkazu „type filename.extension“ stiskněte klávesu Enter. Za „název souboru.přípona“ je třeba dosadit přesný název a příponu souboru, který chcete vypsat. Celý obsah souboru se zobrazí pomocí CMD v okně příkazového řádku.
3. Jak mohu použít příkaz cmd ls k vypsání souborů? Příkaz „ls“ je často používán v systémech založených na Unixu, není však vestavěným příkazem CMD. Pomocí příkazu „dir“ se specifickými volbami však můžete dosáhnout podobného výsledku. Pomocí příkazu „dir /A:-D“ můžete například vypsat soubory v adresáři, ale ne adresáře. Tímto příkazem budou adresáře ze seznamu odstraněny a zobrazí se pouze soubory. Chcete-li seznam dále upravit, můžete u příkazu „dir“ použít další parametry, například řazení podle velikosti nebo data.
4. Jak mohu v CMD zobrazit každou úlohu? Pomocí příkazu „tasklist“ v CMD můžete zobrazit seznam všech úloh nebo procesů, které jsou v počítači právě aktivní. Otevřete příkaz CMD a po zadání příkazu „tasklist“ zadejte enter. CMD zobrazí celý váš seznam aktivních procesů spolu s informacemi o ID každého z nich, využití paměti a dalších charakteristikách. Pro potřeby monitorování nebo řešení problémů mohou být tyto informace užitečné.
V neposlední řadě nabízí CMD řadu příkazů, které vám usnadní vypisování souborů, adresářů a procesů. Zatímco příkaz „type“ slouží k zobrazení obsahu souboru, příkaz „dir“ slouží k vypsání souborů a adresářů. Ačkoli v CMD chybí nativní příkaz „ls“, příkaz „dir“ může při zadání správných vstupů poskytnout rovnocennou funkci. Podrobný seznam všech aktivních úloh nebo procesů můžete získat také pomocí příkazu „tasklist“. Pokud máte přístup k těmto příkazům, můžete pomocí CMD efektivně procházet a ovládat své soubory a procesy.
Níže uvedené kroky lze použít k získání seznamu souborů ve složce pomocí příkazového řádku (CMD): 1. Spusťte příkazový řádek zadáním příkazu : Po zobrazení dialogového okna Spustit klepněte po zadání „cmd“ a stisknutí kláves Windows + R na Enter. 2. Přejděte do složky:
2. Chcete-li vypsat složku, použijte příkaz „cd“, za kterým následuje cesta ke složce. Pokud se složka nachází například na ploše, můžete zadat „cd C:UsersYourUsernameDesktop“ a stisknout klávesu Enter. 3. Vypište seznam souborů: To vám umožní příkaz „dir“ po zadání vybrané složky. Stačí po zadání zadat příkaz „dir“. Jako výsledek se zobrazí seznam všech souborů a adresářů obsažených v dané složce. 4. Upravte výstup: Výstup příkazu „dir“ lze dále upravit pomocí řady argumentů. Například příkaz „dir /b“ zobrazí pouze názvy souborů, příkaz „dir /s“ vypíše i soubory v podadresářích a příkaz „dir /o“ seřadí soubory podle určité vlastnosti (například názvu, velikosti nebo data změny).
Nezapomeňte v kroku 2 změnit „YourUsername“ na své skutečné uživatelské jméno a upravit cestu tak, aby odpovídala umístění složky, kterou chcete vypsat.
K vypsání historie příkazů v příkazovém řádku (CMD) lze použít příkaz „doskey /history“. Zde je uveden postup: 1. Stiskněte klávesy Windows + R, do dialogového okna Spustit zadejte „cmd“ a stisknutím klávesy Enter spusťte Příkazový řádek.
2. Do okna Příkazového řádku zadejte „doskey /history“ a stiskněte klávesu Enter. 3. V historii příkazů se zobrazí seznam dříve provedených příkazů.
Je třeba poznamenat, že historie příkazů zobrazuje pouze příkazy použité během aktuální relace. Po zavření okna Příkazového řádku bude historie vymazána.
Níže uvedené pokyny lze použít k vypsání všech souborů ve složce pomocí příkazového řádku (CMD): 1. Stisknutím kláves Windows + R otevřete příkazový řádek, poté do dialogového okna Spustit napište „cmd“ a stiskněte klávesu Enter. Výsledkem bude otevření okna CMD. 2. Pomocí příkazu „cd“ přejděte do zadané složky. Můžete například zadat příkaz „cd C: Users YourUsername Documents“ a stisknout klávesu Enter, čímž zobrazíte seznam souborů ve složce „Documents“. Změňte „YourUsername“ na své skutečné uživatelské jméno. 3. Jednoduše spusťte následující příkaz a po dosažení příslušné složky stiskněte klávesu Enter. `dir` Příkazový řádek vypíše všechny soubory v této složce spolu s jejich názvy, velikostmi a daty úprav.
4. Vezměte prosím na vědomí, že příkaz `dir /s‘ lze použít i k zahrnutí souborů v podsložkách. Bude provedeno rekurzivní vyhledávání a budou vypsány všechny soubory v adresáři a jeho podadresářích.