- Na počítači otevřete Mapy Google.
- Klikněte pravým tlačítkem myši na místo nebo oblast na mapě. Objeví se vyskakovací okno. Zeměpisnou šířku a délku najdete v horní části. …
- Pokud chcete souřadnice automaticky zkopírovat, klikněte na zeměpisnou šířku a délku levým tlačítkem myši.
V digitální éře naše zařízení neustále shromažďují a sdílejí údaje o naší poloze. Ačkoli to pro mnoho programů může být užitečné, mohou nastat případy, kdy budete chtít geolokaci vypnout, abyste si zachovali soukromí nebo zabránili konkrétním aplikacím sledovat váš pohyb. V tomto článku se podíváme na to, jak zakázat geoadresy IP, zakázat nastavení polohy GPS a odinstalovat geolokaci v telefonu. Budeme také hovořit o tom, zda může geolokaci zabránit síť VPN. Odstranění geo IP adresy:
Webové stránky využívají techniku geoIP adresy k odhadu vaší obecné polohy pomocí vaší IP adresy. Tuto funkci můžete zakázat pomocí sítě VPN (Virtual Private Network). VPN brání webovým stránkám správně určit vaši polohu tím, že maskuje vaši IP adresu a nahrazuje ji jinou ze serveru v jiném regionu. Pomocí sítě VPN můžete přistupovat k internetu anonymně a zachovat si soukromí.
Jak zakázat nastavení polohy GPS:
V závislosti na operačním systému vašeho zařízení se může postup zakázání nastavení polohy GPS lišit. Přepínač pro zakázání GPS v nabídce Poloha zařízení se systémem Android přepněte výběrem položky Poloha v nabídce Nastavení. Chcete-li vypnout GPS v zařízeních se systémem iOS, přejděte do nabídky Nastavení, vyberte možnost Soukromí a poté možnost Polohové služby. Nezapomeňte, že vypnutí GPS může mít vliv na některé aplikace nebo služby, které se spoléhají na informace o poloze.
Zbavení se zeměpisné polohy v telefonu:
Kromě vypnutí GPS můžete také z telefonu odstranit informace o zeměpisné poloze. Historie surfování, komunikace, kterou píšete, a dokonce i pořízené snímky mohou obsahovat informace o zeměpisné poloze. K odstranění zeměpisných informací ze snímků můžete použít aplikaci pro úpravu fotografií nebo nástroj pro odstranění metadat. Zprávy a historii prohlížeče můžete odstranit ručně nebo můžete použít programy zaměřené na ochranu soukromí, které automaticky odstraňují údaje o zeměpisné poloze.
Používáním sítě VPN můžete zabránit webovým stránkám a službám, aby používaly vaši IP adresu k určení vaší přesné polohy. Je však důležité si uvědomit, že síť VPN geolokaci zcela neblokuje. Některé aplikace a služby mohou ke shromažďování informací o poloze stále používat sítě Wi-Fi nebo triangulaci mobilních věží. Pro úplné zabezpečení vašeho soukromí se doporučuje kombinovat používání sítě VPN s dalšími technikami pro zvýšení ochrany soukromí, jako je blokování GPS a vymazání geolokačních údajů z telefonu.
Závěrem lze odstranění geolokace provést vymazáním geolokačních údajů z telefonu, odpojením geoIP adresy pomocí sítě VPN a deaktivací nastavení polohy GPS v zařízení. Pro zachování soukromí je nutné přijmout další opatření, například odstranit geolokační údaje z obrázků a komunikace, přestože síť VPN může pomoci skrýt vaši IP adresu a zabránit webovým stránkám přesně zjistit vaši polohu. Chcete-li mít kontrolu nad údaji o své poloze, nezapomeňte vždy zkontrolovat nastavení ochrany osobních údajů ve svých zařízeních a aplikacích.
Odpověď zní ano. Virtuální privátní síť (VPN) může oklamat geolokaci tím, že skryje vaši skutečnou IP adresu a přesměruje váš internetový provoz na jiný server v jiné oblasti nebo zemi. Když se připojíte k serveru VPN, vypadá to, že vaše online akce pocházejí z místa, kde se nachází server, a ne z vašeho místa. To vám může pomoci obejít zeměpisná blokování, získat přístup k obsahu, který je dostupný pouze v určitých oblastech, a skrýt vaši skutečnou polohu před webovými stránkami a dalšími službami, které se spoléhají na sledování zeměpisné polohy.
Chcete-li v systému Android zabránit používání sledování zeměpisné polohy, postupujte podle následujících kroků: 1. V telefonu nebo tabletu se systémem Android spusťte aplikaci Nastavení. 2. Stiskněte klávesu Nabídka. 2. V závislosti na zařízení sjeďte dolů a klepněte na položku „Poloha“ nebo „Polohové služby“. 3. Pokud jsou služby určování polohy aktuálně vypnuté, bude možná nutné přepnout přepínač v horní části obrazovky. 4. Vyhledejte a vyberte možnost „Použít polohu“ nebo „Přístup k poloze“. 5. Zobrazené možnosti se budou lišit v závislosti na verzi systému Android, kterou používáte. Zvolte režim určování polohy nebo vyberte takový, který vám umožní nastavit přesnost určení polohy. 6. Chcete-li vypnout velmi přesné sledování polohy, vyberte možnost „Úspora baterie“ nebo „Pouze GPS“. 7. Zvolte „Vypnuto“ nebo „Žádné“, pokud chcete sledování polohy zcela vypnout.
Vypnutím sledování zeměpisné polohy v zařízení se systémem Android můžete aplikacím zabránit v přístupu k vaší konkrétní poloze podle následujících kroků.
Odblokování prostřednictvím sítě VPN (virtuální privátní sítě) je možné. Webové stránky a online služby mohou omezit přístup na základě polohy uživatele pomocí techniky zeměpisného blokování. VPN však může skrýt vaši skutečnou IP adresu a vytvořit dojem, že k přístupu na internet používáte jinou polohu. VPN může úspěšně obejít zeměpisné blokování a poskytnout vám přístup k omezenému obsahu a službám tím, že váš internetový provoz přesměruje přes server v jiné zemi.
Ne, zeměpisné blokování není samo o sobě trestným činem. Omezení přístupu k určitému internetovému materiálu nebo službám v závislosti na zeměpisné poloze uživatele se nazývá zeměpisné blokování. Podniky a tvůrci obsahu ji často využívají k dodržování regionálních licenčních dohod, předpisů o autorských právech nebo k regulaci distribučních a cenových taktik. Nicméně v závislosti na konkrétních okolnostech a příslušných státech existuje několik situací, kdy může být zeměpisné blokování považováno za diskriminační nebo za porušení zákona upravujícího hospodářskou soutěž. Evropská unie například přijala opatření k boji proti neoprávněnému zeměpisnému blokování v rámci svých členských států. Vždy doporučujeme seznámit se s místními předpisy a vyhláškami a zjistit, zda je geoblokace v určité situaci povolena.