Jak vyčistit ostatní úložiště v počítači Mac

Jak vyčistit displej MacBook?
Displej iMacu nejlépe vyčistíte hadříkem, který jste s iMacem dostali, nebo jiným čistým, měkkým hadříkem, který nepouští vlákna. Navlhčete ho čistou vodou a otřete jím obrazovku. Před čištěním těžko odstranitelných šmouh můžete hadřík navlhčit 70% roztokem izopropylalkoholu (IPA).
Další informace najdete na support.apple.com

Pokud jste uživatelem počítače Mac, může se ve správě úložiště zobrazit věta „Ostatní“. Kategorie v počítači Mac označovaná jako „ostatní úložiště“ obsahuje různé soubory a data, která nepatří do běžných kategorií, jako jsou dokumenty, programy nebo média. Příkladem jsou systémové soubory, mezipaměť, protokoly, zásuvné moduly a další data. Ostatní úložiště v Macu může časem nabobtnat a zabírat značné množství místa. V tomto příspěvku se podíváme na to, jak Jiné úložiště v Macu zrušit, zbavit se ho a uvolnit důležité místo na disku. Rozpoznání, kde se nachází Jiné úložiště:

Než se pustíte do úklidu, je nutné vědět, kde se v Macu nachází Jiné úložiště. Za tímto účelem zvolte „About This Mac“ kliknutím na emblém Apple v levém horním rohu obrazovky. Poté vyberte kartu „Úložiště“. V tomto rozpisu spotřeby vašeho úložiště je zahrnuta kategorie „Ostatní“. Je důležité si uvědomit, že velikost kategorie Ostatní úložiště se může měnit v závislosti na tom, jak moc je váš Mac používán a kolik máte dat. 2. Odstranění dočasných souborů a mezipaměti:

Existence mezipaměti a dočasných souborů je jednou z hlavních příčin nárůstu Jiného úložiště. Aplikace tyto soubory vytvářejí za účelem dočasného uložení dat a zvýšení výkonu. Časem však mohou nahromadit značné množství místa. K odstranění dočasných souborů a mezipaměti použijte „Disk Utility“, integrovaný nástroj pro čištění systému macOS. Otevřete „Finder“, vyberte „Aplikace“, poté „Nástroje“ a otevřete „Disk Utility“. Začněte tím, že vyberete spouštěcí disk svého počítače Mac, zvolíte možnost „První pomoc“ a poté stisknete tlačítko „Spustit“. Odstraněním nepoužívaných dočasných souborů a mezipaměti pomůžete zmenšit Jiné úložiště. 3. Odstranění zbytečných zásuvných modulů a rozšíření: Rozšíření a zásuvné moduly mohou zvyšovat velikost úložiště Other ve vašem Macu. Jedná se o dodatečný software, který zlepšuje funkčnost konkrétních programů nebo webových prohlížečů. Nepoužívané nebo zastaralé doplňky však mohou zabírat místo a měly by být odstraněny. Chcete-li tak učinit, otevřete „Finder“, klikněte na nabídku „Go“ a poté zvolte „Go to Folder“. Zadejte „/Library“ a stiskněte klávesu Enter. Vyhledejte složku „Internet Plug-Ins“ a odstraňte z ní všechny další zásuvné moduly. Můžete také projít rozšíření webového prohlížeče a zbavit se všech, která již nepotřebujete.

4. Péče o systémové soubory a protokoly:

Systémové soubory a protokoly jsou pro správný chod Macu nezbytné, ale mohou také zabírat místo v jiných úložištích. Ke správě těchto souborů můžete použít aplikaci Terminál, která je součástí systému macOS. Spusťte „Finder“ a poté vyberte „Aplikace“, „Nástroje“ a „Terminál“. Po zadání příkazu „sudo periodic daily weekly monthly“ stiskněte klávesu Enter. Prováděním operací údržby systému a vymazáním nepoužívaných systémových souborů a protokolů tento program zmenší úložiště Ostatní.

Pro zvýšení výkonu a uvolnění místa na disku je nezbytné vyčistit Jiné úložiště v počítači Mac. Ostatní úložiště v Macu můžete úspěšně vyčistit, aniž byste je museli obnovovat, pokud víte, kde se nachází, vyčistíte mezipaměť a dočasné soubory, odstraníte nepoužívané zásuvné moduly a rozšíření a spravujete systémové soubory a protokoly. Pravidelným prováděním těchto čisticích postupů můžete zajistit, aby váš Mac pracoval efektivně a správně.

FAQ
Proč mám v Macu 100 GB jiných?

V počítači Mac můžete mít z různých důvodů velké úložiště „Ostatní“. Zde je několik možných příkladů: Dočasné soubory, mezipaměť a další data související se systémem, která se na vašem Macu časem zobrazí v položce „Ostatní“.

1. Dočasné soubory a soubory v mezipaměti. Tyto soubory mohou zabírat hodně místa a často je vytváří software.

2. Systémové soubory a zálohy: Systémové soubory a zálohy pro macOS jsou také zahrnuty v kategorii „Ostatní“. Tyto soubory mají podobu aktualizací firmwaru, aktualizací systému a místních záloh vytvářených programem Time Machine nebo jinými zálohovacími programy. Soubory specifické pro aplikace: Některé programy ukládají značné množství dat, která nejsou zařazena do kategorií, do nichž patří (například dokumenty, hudba nebo obrázky). Tyto dokumenty mohou být uloženy v kategoriích „Ostatní“. Pokud máte soubory s neobvyklými nebo neidentifikovanými příponami, může je systém macOS zařadit do kategorie „Ostatní“.

4. Přípony souborů, které systém macOS nerozpozná. Do této kategorie mohou spadat soubory z nepodporovaných aplikací nebo typů souborů.

Pro uvolnění místa z úložiště „Ostatní“ můžete vyzkoušet následující techniky:

1. Odstraňte dočasné soubory a mezipaměť: Můžete to provést ručně nebo pomocí čisticích programů třetích stran, jako je CleanMyMac. 2. Spravujte zálohy systému tak, že zkontrolujete nastavení Time Machine, omezíte počet místních snímků a vyloučíte ze zálohování určité adresáře. 3. Odstraňte nepoužívané aplikace: Všechny nepoužívané programy, které mohou zabírat místo svými souvisejícími soubory, by měly být odinstalovány. 4. Zkontrolujte a odstraňte obrovské soubory: Vyhledejte velké soubory a složky, které již nejsou potřeba, pomocí integrovaného nástroje pro správu úložiště v Macu.

Při odstraňování souborů, zejména systémových nebo dat z neznámých aplikací, buďte vždy opatrní. Před jakoukoli významnou úpravou úložiště v Macu doporučujeme zálohovat všechny důležité soubory.

Jak odstranit další úložiště v systému iOS?

Pomocí těchto kroků můžete ze zařízení se systémem iOS odstranit úložiště „Ostatní“: 1. Určete, které aplikace využívají nejvíce místa v úložišti: V zařízení iOS přejděte do Nastavení a vyberte Obecné > Úložiště iPhone/iPad. Zobrazí se seznam aplikací a kolik úložného prostoru využívají. 2. Odstraňte mezipaměť prohlížeče Safari: Přejděte do Nastavení a vyberte Safari. Chcete-li odstranit soubory v mezipaměti a historii procházení, zvolte „Vymazat historii a data webových stránek“. 3. Odložení nepotřebných aplikací: V nastavení úložiště iPhonu/iPadu můžete povolit možnost „Odložit nepoužívané aplikace“. Aplikace bude sice odstraněna, ale její dokumenty a data zůstanou zachovány. Data budou obnovena, pokud aplikaci znovu nainstalujete. 4. Odstranění nepoužívaných aplikací: Ze seznamu aplikací v nastavení úložiště iPhone/iPad odstraňte všechny programy, které již nepoužíváte nebo nepotřebujete. 5. Odstranění mezipaměti aplikací: Několik aplikací časem vytvoří mezipaměť. Aplikaci můžete buď odinstalovat a znovu nainstalovat, nebo zjistit, zda má daná aplikace v nastavení možnost vymazání mezipaměti. 6. Odstraňte neaktuální zprávy a přílohy: Přílohy zpráv, jako jsou obrázky a filmy, mohou zabírat hodně místa v úložišti. Chcete-li uvolnit místo, otevřete aplikaci Zprávy a vyhledejte konverzace s velkými přílohami. Odstraňte staženou hudbu, filmy nebo podcasty: Pokud jste si stáhli mediální soubory pro offline použití, můžete je odstranit, pokud je již nepotřebujete. To lze provést v příslušných aplikacích nebo v aplikaci Soubory. 8. Obnovení nastavení: Vraťte nastavení do původního stavu: Pokud jste postupovali podle předchozích pokynů, ale úložiště „Ostatní“ stále zabírá mnoho místa, zkuste obnovit nastavení zařízení. Přejděte do nabídky Nastavení > Obecné > Obnovit a vyberte možnost „Obnovit všechna nastavení“. Ačkoli vaše data nebudou odstraněna, obnoví se tím výchozí nastavení zařízení.

Před provedením jakýchkoli významných změn v úložišti smartphonu nezapomeňte zálohovat důležitá data.