Jak vybrat herní notebook. Komplexní průvodce

Herní notebooky se díky své přenosnosti a možnosti hrát špičkové hry kdekoli staly nezbytnou součástí výbavy náruživých hráčů. S tolika alternativami na trhu však může být výběr nejlepšího herního notebooku obtížnou záležitostí. Tento článek se snaží nabídnout důkladný přehled, který vám umožní vybrat herní notebook s jistotou. Odpoví také na řadu relevantních dotazů, například kolik paměti RAM je pro hraní her potřeba, jaké vlastnosti definují nejlepší herní notebook, kolik paměti je u herního notebooku potřeba a zda je pro hraní her vhodný procesor Core i7.

Při výběru herního notebooku je třeba zohlednit řadu důležitých prvků. Prvním a nejdůležitějším faktorem je grafický procesor (GPU) notebooku. Je nezbytné vybrat notebook s výkonnou grafickou jednotkou, protože ta vykresluje grafiku ve hrách. Společnosti NVIDIA a AMD se svými řadami GeForce, respektive Radeon, poskytují jedny z nejlepších GPU pro herní notebooky. Pro uspokojivý herní zážitek doporučujeme vybrat notebook alespoň s grafickou kartou NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti nebo AMD Radeon RX 5600M.

Dalším důležitým faktorem, který je třeba vzít v úvahu, je procesor notebooku. Ačkoli se obvykle předpokládá, že pro hraní her je vhodný procesor Core i7, není to jediné kritérium. Taktovací frekvence procesoru, počet jader a kapacita cache mají velký vliv na výkon jako celek. Rychlejší načítání a plynulé hraní je zaručeno vyššími takty a větším počtem jader. Pokud jsou tedy peníze problém, doporučujeme pořídit si notebook s procesorem Core i7 nebo dokonce Core i9.

Při výběru herního notebooku je zásadním faktorem, který je třeba zohlednit, paměť RAM neboli paměť s náhodným přístupem. Hry, které chcete hrát, mají velký vliv na to, kolik paměti RAM budete potřebovat. Pro většinu současných her je 8 GB RAM naprosté minimum. Doporučuje se však pořídit si notebook s alespoň 16 GB RAM, aby byl zabezpečen do budoucna a zaručil vynikající výkon. Zejména u her, které využívají velké množství prostředků, to umožní plynulejší multitasking a bezproblémové hraní.

Úložištěm herního notebooku by měl být nejlépe disk SSD (solid-state drive). Ve srovnání s běžnými pevnými disky (HDD) mají SSD vyšší rychlost čtení a zápisu, což zlepšuje odezvu systému a dobu načítání her. Přestože o kapacitě úložiště SSD rozhodují především vaše požadavky, doporučuje se minimálně 512 GB, aby se do něj vešel operační systém, hry a další aplikace. Pokud jsou peníze problémem, zvažte výběr SSD s vyšší kapacitou nebo notebooku s dalšími alternativami úložiště, jako je druhý pevný disk nebo další slot M.2.

A konečně, výběr nejlepšího herního notebooku vyžaduje pečlivé zvážení řady proměnných. Pro dosažení nejlepšího grafického výkonu použijte v první řadě silný grafický procesor, například NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti nebo AMD Radeon RX 5600M. Plynulé hraní zaručí procesor s vyšším taktem a více jádry, například Core i7 nebo Core i9. Chcete-li spustit moderní hry a zajistit notebooku budoucnost, pořiďte si alespoň 16 GB operační paměti. Pro rychlejší načítání a lepší odezvu systému navíc zvolte herní notebook s diskem SSD. Zohledněním těchto aspektů můžete učinit informovaný výběr a získat poutavý zážitek z mobilního hraní.

FAQ
Potřebují herní notebooky 8 nebo 16 RAM?

Množství paměti RAM, které chcete mít v herním notebooku, nakonec závisí na vašich osobních herních preferencích a systémových požadavcích her, které plánujete hrát.

U většiny herních notebooků se obvykle předpokládá, že vyžadují minimálně 8 GB paměti RAM. S tímto množstvím paměti RAM můžete hrát různé hry a mít slušný herní zážitek. Pokud však hodláte při hraní her využívat více úloh nebo hrát náročnější hry či činnosti, jako je streamování nebo střih videa, bude lepší volbou 16 GB RAM.

Větší prostor pro provoz her náročných na zdroje a plynulejší hraní zajišťuje 16GB paměť RAM. Navíc zvyšuje schopnosti multitaskingu a částečně zajišťuje herní notebook do budoucna.

Nakonec bude volba 16 GB RAM rozumnou volbou, pokud vám to rozpočet dovolí a chcete mít co nejlepší herní zážitek. Pokud však máte omezený rozpočet nebo rádi hrajete méně náročné hry, mělo by vám stačit 8 GB RAM.

Je 64 GB RAM pro hraní her příliš?

To, zda je 64 GB RAM pro hraní her přehnané, závisí na řadě proměnných. Na 64 GB RAM by se obvykle pohlíželo jako na nadměrnou kapacitu pro hraní her, protože většina současných her nevyžaduje tak velké množství paměti. Pro hraní her obvykle stačí 8 GB až 16 GB RAM.

Existuje však několik okolností, kdy může být 64 GB RAM výhodou. Větší paměť RAM může například zvýšit celkový výkon systému a schopnosti multitaskingu, pokud hodláte při hraní her spouštět aplikace náročné na zdroje, jako je software pro střih videa nebo virtuální počítače.

Kromě toho může být větší paměť RAM užitečná, pokud pracujete s velkými soubory a složitými aplikacemi, jako je tomu při vytváření obsahu nebo vývoji her. Může urychlit procesy, zkrátit dobu vykreslování a zvýšit uživatelský komfort.

Nakonec by 64 GB RAM většina hráčů považovala za přehnané a zbytečné. Pro zajištění nejlepšího herního výkonu je zásadnější soustředit se na další prvky, jako je grafická karta, procesor a úložiště.