Jak spustit První pomoc na Macu. Komplexní průvodce

Jak spustit Mac v nouzovém režimu?
Zapněte nebo restartujte Mac, potom okamžitě stiskněte klávesu Shift a podržte ji, dokud se nezobrazí přihlašovací okno.
Další informace najdete na support.apple.com

Přestože jsou počítače Mac proslulé svou spolehlivostí a stabilitou, mohou se u nich časem objevit problémy, stejně jako u jiných elektronických zařízení. First Aid, jeden z klíčových nástrojů dodávaných se systémem macOS, je vytvořen k identifikaci a opravě typických problémů s diskem a souborovým systémem. V tomto návodu se podíváme na to, jak používat nástroj Disk Utility a spouštět First Aid z obnovy, a také na to, jak spustit First Aid na externích discích, jako je např. pasport pro Mac, a jak jej spustit na svém Macu.

Spuštění nástroje First Aid na počítači Mac je jednoduchý postup, který může pomoci při řešení řady problémů. Začněte provedením následujících úkonů: Otevřete nástroj Disk Utility:

1. Otevřením nástroje Disk Utility po otevření složky Nástroje a následně složky Aplikace můžete vyhledat nástroj Disk Utility. 2. Po otevření složky Nástroje a následně složky Aplikace otevřete nástroj Disk Utility. 2. Vyberte položku Disk: V levé části okna Disk Utility se zobrazí seznam všech připojených disků. Ze seznamu vyberte disk, který chcete použít ke spuštění programu První pomoc. 3. Vyberte vybraný disk a klikněte na tlačítko „First Aid“: Možnost „First Aid“ se nachází v horní části okna nástroje Disk Utility. 4. Spusťte postup: Otevře se nové okno, které vám umožní spustit program First Aid na vybraném disku. Postup bude zahájen po kliknutí na tlačítko „Spustit“.

5. Vyčkejte na dokončení operace. Nástroj Disk Utility spustí proceduru First Aid a prozkoumá a opraví všechny nalezené problémy. V závislosti na velikosti a stavu disku to může nějakou dobu trvat.

Postup použití nástroje First Aid na externím disku, například na disku passport for Mac, je srovnatelný: 1. Připojte disk: Pomocí příslušného konektoru připojte externí disk k počítači Mac.

2. Spusťte nástroj Disk Utility: Za tímto účelem přejděte na Applications > Utilities > Disk Utility.

3. Vyberte externí jednotku: Ze seznamu v levé části okna Disk Utility vyberte externí jednotku, kterou chcete použít ke spuštění programu First Aid.

4. Vyberte možnost „First Aid“ (První pomoc): V levém horním rohu okna nástroje Disk Utility vyberte položku „First Aid“.

5. Spuštěním nástroje First Aid zobrazte nové okno. Chcete-li spustit postup First Aid na externím disku, klikněte na možnost „Spustit“.

V závislosti na řadě proměnných, včetně velikosti disku, množství zjištěných problémů a rychlosti počítače, se může doba potřebná k provedení First Aid na vašem Macu nebo externím disku měnit. Obecně platí, že postup by neměl trvat déle než několik minut. Může však trvat déle, pokud se vyskytnou závažné problémy nebo je třeba analyzovat velké množství dat.

Ke správě a údržbě úložných komponent počítače Mac je nutné používat nástroj Disk Utility. Disk Utility má kromě spuštění nástroje První pomoc také další užitečné nástroje, jako je formátování, rozdělování a mazání disků. Při používání nástroje Disk Utility postupujte podle následujících kroků:

1. Spusťte nástroj Disk Utility: Spusťte Disk Utility: Přejděte na Applications > Utilities > Disk Utility.

2. Vyberte disk: V seznamu na levé straně vyberte disk, který chcete ovládat.

3. Vyberte akci: Nástroj Disk Utility umožňuje provádět řadu různých činností v závislosti na vašich požadavcích. Jedná se mimo jiné o vytvoření diskového oddílu, vymazání dat a formátování disku. Na panelu nástrojů v horní části okna nástroje Disk Utility vyberte požadovanou činnost. 4. Postupujte podle pokynů: Disk Utility vás provede zvolenou akcí a cestou vám poskytne výzvy a možnosti. Než budete pokračovat, překontrolujte a zkontrolujte své volby.

Při vážnějších problémech se systémem může být užitečné spustit First Aid z režimu obnovení počítače Mac. Při spouštění programu First Aid v režimu obnovení dodržujte následující postupy: Restartování Macu je tak jednoduché, že kliknete na nabídku Apple a zvolíte „Restartovat“.

2. Chcete-li vstoupit do režimu obnovení, stiskněte a podržte současně klávesy Command () a R, dokud se neobjeví logo Apple nebo rotující zeměkoule. Mac po tomto úkonu přejde do režimu obnovení. 3. Po vstupu do režimu obnovení spusťte nástroj Disk Utility výběrem položky „Disk Utility“ z nabídky Nástroje. Až budete připraveni spustit First Aid, zopakujte předchozí kroky tak, že vyberete disk, který chcete použít, a zvolíte tlačítko „First Aid“.

Protože First Aid obchází operační systém a pracuje přímo na disku, umožňuje jeho spuštění v režimu obnovy provádět rozsáhlejší opravy a diagnostiku.

V neposlední řadě je spuštění programu First Aid na počítači Mac nezbytným krokem při řešení problémů a zachování stavu systému. Použití nástroje Disk Utility a spuštění programu First Aid v režimu obnovení vám pomůže odstranit běžné problémy s diskem a souborovým systémem, ať už se týkají interního disku Macu, nebo externího disku, jako je například pasport pro Mac. Chcete-li zaručit nejlepší výkon a integritu dat, nezapomeňte často kontrolovat disky, zda na nich nejsou nějaké abnormality, a v případě potřeby spusťte program First Aid.

FAQ
Mohu spustit First Aid na datech z pevného disku Macintosh?

Ano, ke spuštění programu First Aid můžete použít data Macintosh HD. Integrovaný nástroj v systému macOS nazvaný First Aid pomáhá při identifikaci a opravě problémů s úložištěm a souborovým systémem počítače Mac. Pro ochranu integrity dat Macintosh HD a opravu případných chyb nebo poškození je možné jej použít ke kontrole a opravě dat.

Mohu na Macu používat svůj pasový disk?

Pasivní jednotku lze používat v počítači Mac. Externí pevné disky, běžně označované jako pasové disky, jsou často formátovány tak, aby fungovaly s operačními systémy Mac i Windows. Váš pasový disk však může být ve výchozím nastavení naformátován pro systém Windows. V takovém případě jej můžete snadno přeformátovat pomocí programu Disk Utility, aby byl kompatibilní s počítačem Mac.

Při přeformátování jednotky passport v počítači Mac se řiďte následujícími pokyny: 1. Pomocí kabelu USB připojte jednotku passport k počítači Mac. 2. Spusťte program Disk Utility. Vyvoláte jej přechodem na Applications > Utilities > Disk Utility. 3. V levé části okna programu Disk Utility se zobrazí seznam přístupných jednotek. Ze seznamu vyberte jednotku s pasem. 4. V okně Disk Utility klikněte v horní části na kartu „Erase“ (Vymazat). 5. Vyberte formát vhodný pro počítače Mac, například „Mac OS Extended (Journaled)“ nebo „APFS“ (Apple File System). Ujistěte se, že zvolený formát je vhodný pro vaše účely. V kroku 6 pojmenujte pasovou jednotku. Nakonec přeformátujte pasovou jednotku pro Mac kliknutím na tlačítko „Erase“ (Vymazat).

Data na jednotce passport budou při přeformátování zcela vymazána. Před zahájením procesu přeformátování se proto ujistěte, že máte zálohu všech důležitých souborů.