Jak spouštět aplikace pro Windows v Linuxu

Populární operační systém Linux je známý svou spolehlivostí, bezpečností a filozofií otevřeného zdrojového kódu. Spouštění softwaru Windows na počítačích s Linuxem však představuje pro uživatele Linuxu významný problém. Přestože je v systému Linux k dispozici velký výběr softwaru, mohou uživatelé občas potřebovat spustit programy specifické pro systém Windows. Tento článek se bude zabývat různými přístupy ke spouštění aplikací Windows v systému Linux a nabídne řešení některých často kladených otázek. Použití Wine jako vrstvy kompatibility umožňuje spouštět aplikace Windows v Linuxu, což je metoda číslo jedna. Umožňuje bezproblémové fungování programů pro Windows tím, že převádí volání API systému Windows na jejich ekvivalentní instrukce pro Linux. K instalaci Wine do počítače s Linuxem můžete použít správce balíčků nebo pokyny na oficiálních webových stránkách Wine. Po instalaci můžete po kliknutí pravým tlačítkem myši na spustitelný soubor systému Windows (.exe) jednoduše vybrat z kontextové nabídky možnost „Otevřít pomocí Wine“. Wine spustí aplikaci v prostředí Windows. PlayOnLinux je grafický front-end pro Wine, který usnadňuje instalaci a spouštění aplikací Windows v Linuxu.

2. Nabízí předkonfigurovaná nastavení pro mnoho aplikací Windows a uživatelsky přívětivé rozhraní. PlayOnLinux obsahuje rozsáhlou databázi kompatibilních programů, která usnadňuje vyhledání a instalaci požadovaného softwaru. Nainstalujte PlayOnLinux ze správce balíčků, spusťte program a dodržujte pokyny na obrazovce pro instalaci a spuštění vybrané aplikace pro Windows. 3. Virtualizace: Další metodou pro spouštění aplikací systému Windows v systému Linux je použití virtualizačního softwaru, jako je VirtualBox nebo VMware. Pomocí těchto nástrojů můžete nastavit virtuální počítač s operačním systémem Windows uvnitř prostředí Linux. Po konfiguraci virtuálního počítače můžete instalovat a používat libovolné aplikace systému Windows, jako byste používali počítač se systémem Windows. Je důležité mít na paměti, že virtualizace využívá více systémových prostředků a může mít nižší výkon než nativní spuštění systému Windows. 4. CrossOver: CrossOver je nezisková aplikace, která je postavena na Wine a nabízí zjednodušené a uživatelsky přívětivější prostředí pro spouštění aplikací Windows v systému Linux. Poskytuje přímočarý postup instalace a velký výběr kompatibilních aplikací. CrossOver navíc nabízí specializovanou technickou podporu, která je užitečná, pokud narazíte na potíže při spouštění aplikací Windows na počítači s Linuxem. CrossOver však něco stojí, takže pro mnoho uživatelů nemusí být tou nejekonomičtější volbou.

Nyní si odpovíme na několik relevantních otázek: Jak mohu spustit soubor systému Windows v systému Linux? Pro spouštění souborů Windows v systému Linux použijte Wine nebo PlayOnLinux, jak bylo vysvětleno dříve. Chcete-li spustitelný soubor systému Windows otevřít pomocí obou programů, stačí na něj kliknout pravým tlačítkem myši a vybrat příslušnou možnost. Alternativně můžete vytvořit virtuální počítač pomocí virtualizačního programu, jako je VirtualBox nebo VMware, a spustit soubor Windows v něm. Jak mohu spouštět spustitelné soubory systému Windows v Ubuntu? Ubuntu, známá linuxová distribuce, může ke spouštění spustitelných souborů Windows používat PlayOnLinux nebo Wine. Nainstalujte jeden z těchto programů a po kliknutí pravým tlačítkem myši na soubor.exe vyberte z kontextové nabídky Wine nebo PlayOnLinux. Spustitelný soubor se spustí ve virtuálním prostředí systému Windows vytvořeném tímto programem. Mohu v systému Linux Mint používat aplikace systému Windows? Ano, v Linux Mintu lze spouštět aplikace Windows pomocí virtualizačního softwaru, PlayOnLinux nebo Wine, stejně jako v jiných linuxových distribucích. Postup je srovnatelný s jakoukoli jinou distribucí Linuxu, včetně Ubuntu. Před spuštěním spustitelného souboru systému Windows nainstalujte požadovaný software kliknutím pravým tlačítkem myši a výběrem příslušné možnosti.

– Proč aplikace systému Windows nemohou fungovat v systému Linux? Aplikace pro Windows jsou vytvořeny výslovně pro provoz v operačním systému Windows, zatímco Linux je založen na odlišné architektuře. Linux používá proprietární knihovny a rozhraní API, které jsou ze své podstaty nekompatibilní se softwarem systému Windows. K překonání této nekompatibility a umožnění uživatelům Linuxu spouštět aplikace Windows jsou k dispozici technologie jako Wine, PlayOnLinux a virtualizační software.

Závěrem lze říci, že existuje řada způsobů, jak spouštět programy pro Windows v systému Linux, včetně Wine, PlayOnLinux, virtualizace a komerčních programů, jako je CrossOver. Tato řešení kombinují výhody obou operačních systémů a zjednodušují tak uživatelům Linuxu spouštění některých aplikací pro Windows na počítačích s Linuxem.

FAQ
Jak spustím soubor EXE ve Wine?

Pro spuštění souboru EXE ve Wine můžete provést následující akce:

1. Nainstalujte Wine: Zkontrolujte, zda je v počítači s Linuxem nastaveno Wine. Spouštění aplikací systému Windows v systému Linux je možné díky vrstvě kompatibility známé jako Wine. Otevřete terminál v systému Linux klepnutím na tlačítko

2. Klepněte na ikonu .

3. Přejděte na místo, kde je umístěn soubor EXE: Chcete-li se dostat do adresáře, kde se nachází váš soubor EXE, použijte příkaz „cd“. Například můžete zadat: cd Downloads, pokud se váš soubor nachází v adresáři „Downloads“.

4. Spusťte soubor EXE: Po vstupu do správného adresáře zadejte následující příkaz pro spuštění souboru EXE: wine název souboru.exe. Nezapomeňte nahradit „filename.exe“ skutečným názvem vašeho souboru EXE.

5. Proveďte postup instalace: Wine spustí postup instalace aplikace Windows. Podobně jako v počítači se systémem Windows postupujte podle pokynů na obrazovce.

6. Spusťte aplikaci: Po dokončení instalace můžete program spustit zadáním wine „path/to/application.exe“ (změňte „path/to/application.exe“ na přesnou cestu k EXE souboru vašeho programu). Vezměte prosím na vědomí, že ne všechny programy systému Windows fungují s Wine bezchybně. Některé aplikace nemusí fungovat správně nebo mohou obsahovat pouze několik funkcí. Doporučujeme zkontrolovat Wine AppDB (Databáze aplikací) a zjistit, zda je potvrzeno, že vaše konkrétní aplikace funguje s Wine správně.