Vzít si fotoaparát na cesty může být vzrušující i děsivé, zejména pokud letíte. Je velmi důležité, abyste své drahé fotografické vybavení bezpečně zabalili a ochránili tak jeho bezpečnost. V tomto článku se budeme zabývat některými často kladenými otázkami týkajícími se braní fotoaparátu do letadla a nabídneme rady ohledně balení.
Ano, fotoaparát si obvykle můžete vzít do letadla v příručním zavazadle. Většina leteckých společností umožňuje cestujícím vzít si fotoaparát spolu s příručním kufrem jako osobní věc. Rozměry, hmotnost a další požadavky na fotoaparát nebo jiné elektronické zařízení se mohou lišit v závislosti na letecké společnosti, proto je vždy dobré se předem informovat u konkrétní letecké společnosti. Je v pořádku zabalit fotoaparát do tašky?
Ačkoli je to teoreticky přípustné, obecně se nedoporučuje balit fotoaparát do odbaveného zavazadla. Větší náročnost manipulace a teplotní změny, ke kterým dochází v zavazadlovém prostoru letadla, by mohly fotoaparát potenciálně poškodit. Pokud je fotoaparát mimo váš dohled, zvyšuje se také nebezpečí krádeže nebo ztráty. Proto je často bezpečnější mít fotoaparát při cestování v příručním zavazadle. Patří fotoaparáty do odbaveného, nebo příručního zavazadla?
Jak již bylo uvedeno, doporučuje se mít fotoaparát spíše v příručním než v zavazadlovém prostoru. Pokud tak učiníte, budete mít větší kontrolu nad bezpečností a údržbou svého fotoaparátu. Tipy pro balení fotoaparátu do letadla: 1. Investujte do pevné brašny na fotoaparát. Dobře navržená brašna na fotoaparát s polstrovanými přihrádkami ochrání váš fotoaparát a objektivy před nárazy, otřesy a vibracemi během cesty. 2. Fotoaparát si zabalte do příručního zavazadla. S příručním zavazadlem se obvykle zachází šetrněji a můžete se ujistit, že váš fotoaparát nebude vystaven extrémním teplotám nebo případnému špatnému zacházení. Aby byly vaše věci v bezpečí, hledejte brašnu, která má dostatek polstrování a pružné přepážky. K ochraně objektivů a těla fotoaparátu před prachem a poškrábáním používejte krytky objektivů a krytky těla. Před odložením fotoaparátu nezapomeňte nasadit krytky objektivu a krytky těla. Navíc tím zabráníte nechtěným úpravám nastavení fotoaparátu během pohybu. Vyjměte baterie z fotoaparátu a uložte je odděleně do bezpečného pouzdra, abyste předešli případným problémům při bezpečnostních kontrolách.
3. Z fotoaparátu vyjměte také paměťové karty. Abyste předešli ztrátě nebo poškození, je také dobré vyjmout z fotoaparátů paměťové karty a bezpečně je uložit, nejlépe do pouzdra na paměťové karty. Po uložení fotoaparátu a objektivů do brašny se ujistěte, že jsou pevně připevněny, aby se během cesty nepohybovaly.
4. Zajistěte fotoaparát uvnitř brašny. Vytvořte těsné uchycení pomocí nastavitelných přepážek a v případě potřeby přidejte další polstrování. 5. Potřebné vybavení mějte v příručním zavazadle: Kromě fotoaparátu a objektivů je dobré mít v příručním zavazadle také nezbytné příslušenství, jako jsou nabíječky, náhradní baterie, sady na čištění objektivů a filtry. Takto k nim budete mít během cestování snadný přístup.
Závěrem lze říci, že při cestě letadlem s fotoaparátem se doporučuje mít jej v příručním zavazadle. Používejte krytky objektivu a těla, investujte do spolehlivého pouzdra na fotoaparát a fotoaparát v brašně řádně zajistěte. Tyto pokyny vám pomohou ochránit fotoaparát a užít si fotografování výjimečných okamžiků na cestách.
S fotoaparátem, který je vybaven lithiovou baterií, můžete cestovat. Abyste zajistili bezpečnou přepravu fotoaparátu a lithiové baterie, musíte dodržovat několik pravidel a předpisů. Níže jsou uvedeny některé zásadní pokyny: Příruční a odbavené zavazadlo: Obvykle se doporučuje vzít si fotoaparát a lithiovou baterii na palubu letadla v příručním zavazadle namísto jejich odbavení. Důvodem je skutečnost, že lithiové baterie podléhají určitým předpisům, pokud jde o cestování letadlem, protože jsou považovány za možné nebezpečí požáru.
2. Omezení týkající se lithiových baterií: Omezení velikosti a hmotnosti lithiových baterií obvykle stanovují letecké společnosti. Letecké společnosti obvykle povolují lithiové baterie s kapacitou do 100 watthodin (Wh) nebo lithium-iontové baterie s maximálním obsahem lithia 2 gramy. Je však vždy důležité ověřit si zákony u konkrétní letecké společnosti.
3. Kapacita baterie: Tuto informaci obvykle najdete na samotné baterii nebo v uživatelské příručce, pokud chcete znát kapacitu lithiové baterie ve watthodinách. Pokud není tato hodnota výslovně uvedena, vypočítejte ji vydělením napětí (V) baterie její jmenovitou hodnotou v ampérhodinách (Ah). 4. Další lithiové baterie: Pokud si s sebou berete další lithiové baterie, musíte je také přibalit do příručního zavazadla. Ujistěte se, že jste dodrželi množství náhradních baterií, které si smíte vzít na palubu mnoha letadel.
5. Bezpečnost baterií: Doporučujeme použít ochranné pouzdro nebo zakrýt póly baterie elektrikářskou páskou, aby se zabránilo nechtěnému vybití. Snížíte tak možnost jakéhokoli zkratu v souvislosti s přepravou.
6. Uveďte, jaké baterie máte k dispozici: Při průchodu bezpečnostní kontrolou můžete být požádáni, abyste nahlásili všechny lithiové baterie, které máte u sebe. Pokud vyvstane otázka týkající se výkonu baterie ve watthodinách nebo jejího množství, buďte připraveni odpovědět.
Je důležité se před cestou informovat u konkrétní letecké společnosti a prostudovat nejnovější pokyny dodané příslušnými leteckými úřady, protože zásady leteckých společností se mohou lišit.