- Připojení pomocí HDMI kabelu je nejjednodušším a zároveň nejkvalitnějším připojením. …
- V případě, že Vaše TV i domácí kino podporuje ARC (audio return channel) jediné co potřebujete je zapojit HDMI kabel do HDMI portu v TV nebo One Connect Boxu označeném jako ARC HDMI.
Instalace systému domácího kina může proměnit váš obývací prostor v poutavé centrum zábavy. Dobře navržená sestava domácího kina může posunout váš audiovizuální požitek na novou úroveň, ať už jste vášnivým filmovým fanouškem, hráčem nebo máte jen rádi pohlcující zvukové zážitky. V tomto příspěvku se podíváme na to, jak sestavit systém domácího kina, přičemž se budeme zabývat sestavením systému prostorového zvuku 5.1, domácího kina 7.1, klíčovými částmi sestavy prostorového zvuku a přehledem sestavy 7.2.2. V tomto článku se dozvíte, jak sestavit systém domácího kina.
Stavba systému prostorového zvuku 5.1: Pro domácí kina je systém prostorového zvuku 5.1 běžnou volbou. Má subwoofer a pět hlavních reproduktorů. Pět hlavních reproduktorů je obvykle sestaveno tak, že tři reproduktory jsou vpředu (levý, středový a pravý) a dva prostorové reproduktory (levý prostorový a pravý prostorový) jsou umístěny za diváckým prostorem. Systém prostorového zvuku 5.1 vyžaduje následující komponenty:
– Audio/video přijímač: Tento přístroj slouží jako centrální centrum zdrojů zvuku a videa. Po přijetí signálu z vašich zařízení (například přehrávačů Blu-ray nebo herních konzolí) jej přenáší do reproduktorů.
– Přední reproduktory: Konverzaci a většinu zvukových efektů zajišťují levý, středový a pravý přední reproduktor. Středový reproduktor by měl být umístěn těsně pod nebo nad obrazovkou a ostatní reproduktory by měly být umístěny v úrovni uší.
– Prostorové reproduktory: Tyto reproduktory simulují zvuky a efekty prostředí a vytvářejí dojem, že se v něm nacházíte. V ideálním případě by měly být umístěny pod úhlem směrem dovnitř, těsně za oblastí poslechu.
– Subwoofer: Subwoofer se stará o nízkofrekvenční zvuky a dodává explozím, hudebním skladbám a dalším scénám s velkým podílem basů hloubku a působivost. Vzhledem k všesměrové povaze nízkofrekvenčních zvuků jej lze umístit kamkoli v místnosti. Vytvoření domácího kina 7.1:
2. Pokud chcete ještě více pohlcující zvukový zážitek, možná budete chtít zvážit upgrade na systém domácího kina 7.1. V tomto provedení jsou zahrnuty všechny prvky systému 5.1 a navíc ještě dva zadní reproduktory. Pro zajištění komplexního prostorového zvuku jsou levý zadní prostorový reproduktor a pravý zadní prostorový reproduktor umístěny za sedací částí. Pro sestavení domácího kina 7.1 budete potřebovat stejné součásti jako u systému 5.1, navíc dva další zadní reproduktory.
– Zobrazovací zařízení: V závislosti na vašich preferencích a finanční situaci to může být projektor nebo televizor. Při výběru zobrazovacího zařízení berte v úvahu prvky, jako je velikost obrazovky, rozlišení a technologie zobrazení (LED, OLED nebo projekce).
– Zdroj zvuku: Může to být herní konzole, přehrávač Blu-ray, streamovací zařízení nebo jakýkoli jiný přístroj, který může vysílat zvuk. Ujistěte se, že zdroj zvuku je kompatibilní s vybraným audio/video přijímačem.
– Reproduktorový kabel: Pro připojení reproduktorů k audio/video přijímači musíte použít reproduktorový drát nejvyšší kvality; zvolený průřez drátu by měl odpovídat potřebné délce kabelu a výkonu reproduktorů. Pro přenos audio a video signálů s vysokým rozlišením mezi audio/video přijímačem a zobrazovacím zařízením se používají kabely HDMI. Používejte kabely HDMI, které vyhovují rozlišení a obnovovací frekvenci zobrazovacího zařízení.
4. Rozpoznání nastavení 7.2.2: Nastavení 7.2.2 rozšiřuje pohlcující zážitek tím, že do systému 7.1 zavádí dva horní reproduktory (běžně označované jako výškové reproduktory) a dva subwoofery. Výškové reproduktory nabízejí trojrozměrnější zvukovou scénu, zatímco dva subwoofery zlepšují basovou odezvu. Pro tuto konstrukci jsou zapotřebí dva výškové reproduktory – které lze umístit na strop nebo na stávající reproduktory – a další subwoofer.
Závěrem lze říci, že výběr správných komponent, přesné umístění reproduktorů a zajištění správného zapojení a propojení jsou důležitými kroky při návrhu systému domácího kina. Správná příprava a pozornost věnovaná detailům přinesou pohlcující audiovizuální zážitek, který oživí vaše oblíbené filmy, videohry a hudbu v pohodlí vašeho domova, ať už se rozhodnete pro systém prostorového zvuku 5.1, domácí kino 7.1, nebo dokonce pro sofistikovanější sestavu, jako je systém 7.2.2.
V závislosti na preferencích uživatele a množství dostupného prostoru se může velikost systému domácího kina měnit. Existuje však několik obecných zásad, které je třeba vzít v úvahu. Prostor musí být dostatečně velký, aby se do něj vešel nábytek a vybavení. Pro pohlcující zážitek se doporučuje mít vyhrazený prostor o minimální velikosti 12 × 18 stop. To umožňuje správně uspořádat sedadla, reproduktory a obrazovku. Kromě toho by měl být v místnosti dostatečný prostor pro pohodlné sezení, aby lidé mohli sledovat film nebo televizní pořad bez pocitu stísněnosti. Velikost systému domácího kina by nakonec měla odpovídat množství prostoru, který je k dispozici, a preferovanému typu sledování.
Ne, prostorový zvuk 5.1 není systémem 5.1 podporován. Počet zvukových kanálů v systému je označen formátem (5.1 nebo 7.1). Přední levý, přední středový, přední pravý, zadní levý a zadní pravý reproduktor tvoří systém 5.1, zatímco zadní levý prostorový reproduktor a zadní pravý prostorový reproduktor vytvářejí systém 7.1. Z toho vyplývá, že další zvukové kanály potřebné pro uspořádání prostorového zvuku 7.1 nelze reprodukovat systémem 5.1.