Pro správce sítí a IT specialisty je přihlášení k přepínači Cisco základním procesem. Přístup k přepínači Cisco je nezbytný, ať už potřebujete upravit nastavení, řešit problémy nebo provádět pravidelnou údržbu. V tomto článku vás podrobně provedeme procesem přihlašování k přepínači Cisco a zodpovíme všechny související dotazy.
Jak mohu pomocí počítače přistupovat k přepínači Cisco? Abyste se mohli připojit k přepínači Cisco, musíte mít v počítači nainstalovaný program emulátoru terminálu, například PuTTY nebo SecureCRT. Pomocí těchto nástrojů se můžete vzdáleně přihlásit pomocí protokolů Telnet nebo SSH nebo vytvořit konzolové připojení k přepínači pomocí sériového kabelu.
Nejprve pomocí konzolového kabelu propojte počítač s přepínačem Cisco. Konzolový port přepínače by měl být propojen s jedním koncem kabelu, který by měl být připojen do sériového portu počítače. Po vytvoření fyzického spojení otevřete program emulátoru terminálu a upravte parametry tak, aby odpovídaly požadavkům sériového připojení přepínače. Výběr správného sériového portu a nastavení přenosové rychlosti na 9600 jsou typickými kroky tohoto procesu. Jak se přihlásit k přepínači? Pro přihlášení k přepínači Cisco je třeba použít níže uvedené kroky:
1. Otevřete software emulátoru terminálu a připojte se k přepínači pomocí správného protokolu (konzola, Telnet nebo SSH). 2. Po připojení budete požádáni o přihlášení. Přepínače Cisco ve výchozím nastavení používají přihlašovací jméno „cisco“ nebo „admin“. Pokud jste upravili nastavení přepínače, použijte správné přihlašovací jméno.
3. Po zadání uživatelského jména se zobrazí obrazovka pro zadání hesla. Jako výchozí heslo se u přepínačů Cisco opět často používá „cisco“ nebo „admin“. Pokud jste však heslo změnili nebo pokud je přepínač nový, zadejte správné heslo. 4. Po přihlášení do přepínače Cisco se správnými přihlašovacími údaji by se měla zobrazit výzva rozhraní příkazového řádku (CLI). Nyní můžete začít přepínač podle potřeby přizpůsobovat nebo spravovat. Jak získám přístup k zařízení Cisco?
Postup pro přihlášení do přepínače Cisco je stejný jako postup pro přihlášení do směrovače nebo přepínače Cisco. Pro přístup k zařízení Cisco budete potřebovat program emulátoru terminálu a potřebné přihlašovací údaje. Otevřete program emulátoru terminálu a připojte se k zařízení Cisco preferovanou metodou (konzola, Telnet nebo SSH). 2. Po výzvě zadejte uživatelské jméno připojené k zařízení. Standardní uživatelské jméno pro zařízení Cisco se může lišit, ale mezi příklady patří „cisco“, „admin“ nebo „root“. Pokud byla konfigurace zařízení změněna, použijte správné uživatelské jméno. 3. Po zadání uživatelského jména budete vyzváni k zadání hesla. U zařízení Cisco je výchozí heslo často „cisco“, „admin“ nebo „root“. Pokud jste však heslo změnili nebo se jedná o nové zařízení, zadejte správné heslo. Zobrazí se výzva CLI a budete přihlášeni k zařízení Cisco, pokud jsou zadané pověření platné.
Jaká je přihlašovací IP adresa zařízení Cisco? Konzolové připojení, Telnet a SSH jsou jen některé z technik, které lze použít pro přístup k zařízením Cisco. Pokud však hledáte přihlašovací IP konkrétně pro vzdálený přístup k zařízení Cisco, záleží na tom, jak je zařízení nakonfigurováno.
Vzdálené připojení můžete vytvořit pomocí IP adresy, která byla přidělena rozhraní pro správu zařízení Cisco. Obvykle je tato IP adresa nastavena v síťových nastaveních zařízení. Kromě toho mohlo zařízení získat adresu IP automaticky, pokud je ve vaší síti k dispozici server DHCP.
1. Pomocí konzolového kabelu nebo programu emulátoru terminálu se připojte k zařízení. 2. Přihlaste se k počítači pomocí příslušných pověření. 3. Chcete-li zobrazit síťová nastavení zařízení včetně adresy IP přidělené rozhraní pro správu, zadejte po přihlášení příkaz „show ip interface brief“ nebo „show running-config“.
Závěrem lze říci, že přístup k přepínači nebo zařízení Cisco zahrnuje připojení k němu prostřednictvím programu emulátoru terminálu a zadání potřebných pověření. Podle pokynů uvedených v tomto článku můžete efektivně přistupovat k přepínači nebo zařízení Cisco a spravovat je.
Přihlašovací IP adresa přepínače Cisco se může měnit v závislosti na modelu a nastavení. Pro mnoho přepínačů Cisco je však často výchozí adresou IP adresa 192.168.1.1 nebo 192.168.0.1. Je důležité mít na paměti, že správce sítě má možnost tuto výchozí IP adresu změnit buď během počátečního nastavení přepínače, nebo později. Doporučujeme nahlédnout do literatury k zařízení nebo se spojit se správcem sítě, abyste zjistili přesnou přihlašovací IP adresu pro konkrétní přepínač Cisco.
Ke konzoli přepínače Cisco je zapotřebí konzolový kabel a program emulátoru terminálu, například PuTTY nebo HyperTerminal. Proveďte tyto kroky: 1. Připojte jeden konec konzolového kabelu ke konzolovému portu přepínače Cisco. 2. Připojte druhý konec konzolového kabelu k sériovému portu počítače. Ve třetím kroku otevřete emulátor terminálu počítače. Ve čtvrtém kroku nakonfigurujte nastavení sériového připojení. Využijte tato nastavení:
Přenosová rychlost je 9600. – 8 bitů dat Bez parity. Stop bity: jeden – Žádné řízení toku
5. Po provedení nastavení zvolte v programu emulátoru terminálu tlačítko „Připojit“ nebo „Otevřít“. 6. Zapněte přepínač Cisco. 7. Nyní byste měli být schopni zadávat pokyny a konfigurovat přepínač pomocí výzvy rozhraní příkazového řádku (CLI) emulátoru terminálu.
Podrobné pokyny a případné další podmínky potřebné pro konzolový přístup vždy naleznete v dokumentaci k přepínači Cisco.