S miliardami vyhledávání denně je Google bezpochyby nejpoužívanějším vyhledávačem na světě. Přestože většina uživatelů zná základní způsoby vyhledávání v Googlu, mnozí si nejsou vědomi silných možností pokročilého vyhledávání, které mohou jejich vyhledávání výrazně zlepšit. V tomto příspěvku se podíváme na to, jak používat pokročilé funkce vyhledávání Google, a budeme se zabývat dotazy typu „Jak provést hloubkové vyhledávání na Googlu?“. „Jak spustit pokročilé vyhledávání na Googlu?“ a „Jak vyhledávat na Googlu podle zemí?“. Hluboké vyhledávání na Googlu:
Pomocí složitějších vyhledávacích operátorů můžete na Googlu provádět cílenější vyhledávání. Tyto operátory umožňují vyhledávat v rámci určitých webových stránek nebo domén, zahrnout nebo vyloučit určitá klíčová slova nebo dokonce vyhledávat určité formáty souborů. Několik často používaných operátorů pokročilého vyhledávání je následujících: Pomocí operátoru „site:“ můžete omezit vyhledávání na konkrétní webové stránky nebo doménu. Do vyhledávacího pole Google můžete napsat „site:example.com artificial intelligence“ a vyhledat tak například informace o umělé inteligenci na webové stránce „example.com“. Operátor „filetype:“ umožňuje vyhledávat konkrétní druhy souborů. Můžete například vyhledat „filetype:pdf climate change“ a získat přesnější výsledky, pokud hledáte dokumenty PDF o změně klimatu. Operátory „intitle:“ a „inurl:“ umožňují vyhledávat konkrétní slova v názvu webové stránky nebo v adrese URL. Chcete-li například najít webové stránky se slovem „technology“ v názvu, použijte ve vyhledávacím dotazu příkaz „intitle:technology“.
2. Odstranění slov z vyhledávání Google: Abyste z výsledků vyhledávání odstranili cizí materiál, můžete občas z vyhledávání vynechat určitá slova. K vyfiltrování konkrétních slov můžete ve vyhledávání Google použít operátor „-„. Například při hledání zdravých receptů můžete chtít odfiltrovat všechny výsledky, které obsahují slovo „cukr“, takže můžete do vyhledávacího řádku zadat „zdravé recepty -cukr“. 3. Provádění pokročilého vyhledávání: Kromě toho Google nabízí samostatnou stránku pro pokročilé vyhledávání, kde můžete upravit vyhledávané výrazy pomocí různých filtrů a nastavení. Stačí přejít na domovskou stránku Google, v pravém dolním rohu kliknout na „Nastavení“ a poté zvolit „Rozšířené vyhledávání“. Na této stránce můžete zadávat vyhledávací fráze, preferované jazyky, druhy souborů, rozsahy dat a dokonce i oprávnění k použití obrázků. Pomocí těchto voleb můžete vyhledávání zaměřit a získat relevantnější výsledky. 4. Použití pokročilého vyhledávání Google podle národů: Google nabízí snadný způsob vyhledávání informací jedinečných pro určitý národ nebo region. Chcete-li provést pokročilé vyhledávání omezené na určitý národ, musíte změnit adresu URL vyhledávání. Chcete-li například vyhledávat zprávy týkající se technologií v Japonsku, můžete v řádku URL prohlížeče nahradit standardní „https://www.google.com“ výrazem „https://www.google.co.jp“. Vaše vyhledávání pak bude přesměrováno na japonskou pobočku Google, kde získáte lokalizované výsledky.
Závěrem lze říci, že uživatelé mohou provádět cílenější vyhledávání, odfiltrovat nerelevantní výsledky a získat lokalizované informace, pokud se zdokonalí v pokročilých možnostech vyhledávání Google. Uživatelé mohou zlepšit své vyhledávání a rychle vyhledat nejrelevantnější informace pomocí operátorů pokročilého vyhledávání, vynecháváním slov, prováděním pokročilého vyhledávání a vyhledáváním Google podle zemí. Až tedy budete příště na Googlu hledat něco jedinečného, nezapomeňte použít tyto sofistikované strategie vyhledávání, abyste získali přesnější a přizpůsobené výsledky.
Ano, kromě vyhledávače Google existují i jiné vyhledávače, které nabízejí propracovanější funkce vyhledávání. Ačkoli je Google nejznámějším a nejčastěji používaným vyhledávačem, Bing, DuckDuckGo a Yandex také poskytují odlišné funkce a alternativní vyhledávací algoritmy, které mohou být přizpůsobeny určitým preferencím uživatelů. Tyto vyhledávače mohou mít alternativní vyhledávací algoritmy, sofistikovanější možnosti filtrování nebo se zaměřují na aspekty ochrany soukromí a bezpečnosti. Chcete-li si vybrat vyhledávač, který nejlépe vyhovuje vašim požadavkům, je vždy dobré prozkoumat a experimentovat s různými vyhledávači.
Temný web však není Bing. Část internetu, která je záměrně skrytá a nepřístupná prostřednictvím standardních vyhledávačů, se označuje jako „dark web“. Bing je podobně jako Google vyhledávač provozovaný společností Microsoft, který indexuje a zobrazuje webové stránky volně přístupné na internetu. Přístup k temnému webu není nabízen.
Chcete-li cokoli odstranit z výsledků vyhledávání Google, můžete provést následující kroky: 1. Spojte se s vlastníkem webové stránky: Navažte kontakt s vlastníkem webové stránky a požádejte ho, aby obsah ze své stránky odstranil. Pokud bude spolupracovat, společnost Google nakonec upraví výsledky vyhledávání tak, aby danou webovou stránku odstranila. 2. Odstraňte zastaralý obsah: Pokud jsou informace, které chcete odstranit, zastaralé nebo již nejsou relevantní, můžete společnost Google požádat, aby stránku znovu prohledala a aktualizovala výsledky vyhledávání. Použijte k tomu možnost „Odstranit zastaralý obsah“ v konzole Google Search Console. 3. Odstranění osobních údajů: Pokud se ve výsledcích vyhledávání objeví vaše osobní údaje, například číslo sociálního pojištění nebo informace o bankovním účtu, můžete společnost Google požádat o jejich odstranění. Žádost odešlete pomocí tlačítka „Odstranit informace, které vidíte ve vyhledávání Google“ na stránce podpory společnosti Google. 4. Žádosti o legální odstranění: Za určitých okolností může být nutné podniknout právní kroky k eskalaci problému. Společnost Google můžete požádat o legální odstranění, pokud něco porušuje autorská práva, obsahuje citlivé informace nebo se týká právních záležitostí.
Mějte na paměti, že proces odstranění není zaručen a může nějakou dobu trvat. Navíc obsah, který byl odstraněn z výsledků vyhledávání, nemusí nutně z internetu zcela zmizet.