1. V nabídce Apple v levém horním rohu obrazovky vyberte položku „Předvolby systému“. V okně Předvolby systému klikněte na položku „Zpřístupnění“. 3. Posuňte se dolů a klikněte na „Mouse & Trackpad“ (Myš a trackpad) na levé straně. 4. Zaškrtněte políčko vedle položky „Povolit přetahování“ a v rozevíracím seznamu vyberte preferovanou možnost, například „přetahování třemi prsty“ nebo „zámek přetahování“. Přetahování na MacBooku Pro bez myši: Na MacBooku Pro můžete funkci přetahování používat i bez myši, a to pomocí trackpadu nebo klávesových zkratek. Postup je následující: Metoda trackpadu: Klikněte na objekt, který chcete přetáhnout, a podržte jej dvěma prsty na trackpadu. Přesuňte prsty na požadované místo a přitom je stále držte, pak je pusťte a nechte spadnout. 2. Metoda klávesových zkratek: Jedním kliknutím vyberete předmět, který chcete přetáhnout. Chcete-li objekt přesunout, podržte stisknutou klávesu Command a použijte klávesy se šipkami. Chcete-li objekt upustit na určené místo, pusťte klávesu Command. Přetažení bez otevření v počítači Mac: Díky funkci AirDrop je možné přetahovat soubory na Mac bez otevření zařízení. Prostřednictvím AirDrop můžete bezdrátově přenášet soubory mezi počítači Mac, iPhony, iPady a dalšími produkty Apple. Následující postup popisuje přetahování pomocí AirDrop: Otevřením Finderu na Macu vyhledejte soubor nebo složku, kterou chcete přenést. 2. Na panelu nástrojů Finderu vyberte soubor nebo složku a poté klikněte na tlačítko Sdílet (čtverec se šipkou směřující nahoru). 3. V části AirDrop vyberte ze seznamu alternativ požadované zařízení příjemce. Ujistěte se, že je funkce AirDrop zapnutá pro obě zařízení. 4. Soubor nebo složka budou přetaženy na požadované místo v zařízení příjemce, jakmile ten přenos přijme. Aktivace funkce přetahování: V počítači Mac je funkce přetahování obvykle ve výchozím nastavení povolena. Pokud však zjistíte, že nefunguje, můžete provést následující kroky, aby fungovalo: 1. V nabídce Apple vyberte možnost „Předvolby systému“. 2. Otevřete „Zpřístupnění“ a z nabídky vlevo vyberte „Ovládání ukazatele“. 3. V rozevírací nabídce vyberte požadovaný režim přetahování a zaškrtnutím políčka vedle položky „Enable dragging“ (Povolit přetahování) povolte přetahování. 4. Váš Mac by nyní měl mít aktivovanou funkci přetahování. Zavřete okno Předvolby systému.
Závěrem lze říci, že naučíte-li se používat funkci přetahování na počítači Mac, výrazně se zvýší vaše produktivita a zjednoduší se správa souborů. Snadné přesouvání souborů po Macu je cenná dovednost, ať už používáte myš, trackpad, nebo dokonce AirDrop. Funkci drag and drop můžete v počítači Mac povolit a maximálně ji využít podle pokynů uvedených v tomto článku.
Nefunkčnost funkce přetahování na počítači Mac může mít řadu příčin. Jedná se o několik možných scénářů: 1. Předvolby systému: Zkontrolujte, zda je funkce přetahování zapnutá v systémových předvolbách Macu. Zkontrolujte, zda je v možnostech „Zpřístupnění“ zapnuta položka „Povolit přetahování“.
2. Kompatibilita aplikací: Funkce přetahování nemusí být podporována všemi programy. Ujistěte se, že aplikace, kterou používáte, je vhodná pro prováděnou operaci přetažení. 3. Uživatelská oprávnění: Pokud se pokusíte přetáhnout soubory do umístění, kde nemáte požadovaná oprávnění, nemusí to fungovat. Chcete-li zapsat nebo přesunout soubory do požadovaného umístění, ověřte, zda máte potřebná práva.
4. Problémy se softwarem nebo systémem: V některých případech mohou přetahování bránit softwarové vady nebo systémové chyby. Abyste se vyhnuli podobným problémům, ujistěte se, že váš operační systém a programy jsou aktuální. 5. Velikost nebo formát souboru: V případě extrémně velkých souborů nebo určitých formátů souborů může být funkce přetahování omezena. Pokud vám některé soubory dělají potíže, zkuste snížit jejich velikost nebo je převést do formátu, který funguje lépe.
Pokud žádná z těchto oprav problém neodstraní, bylo by dobré vyhledat další podporu od společnosti Apple nebo na souvisejících internetových fórech, kde najdete podrobnější pokyny k řešení problémů.
Nemožnost přetahování na počítači Mac může mít několik příčin. Zde uvádíme několik typických problémů a jejich možné opravy: 1. Kliknutí a podržení: Zkontrolujte, zda skutečně klikáte a držíte levé tlačítko myši nebo trackpad, a ne pouze klepáte nebo dvakrát klikáte. Klepnutí musí být drženo nepřetržitě po celou dobu přetahování. 2. Nastavení přístupnosti: Zkontrolujte, zda jsou zapnuty všechny možnosti přístupnosti, které by mohly narušovat možnosti přetahování. Zkontrolujte, zda je v Předvolbách systému v části Zpřístupnění > Ovládání ukazatele zaškrtnuto políčko „Povolit přetahování“. 3. Omezení uložená aplikací: Některé programy mohou zakazovat funkci přetahování uvnitř svých uživatelských rozhraní. Zkontrolujte, zda je funkce přetahování podporována používanou aplikací a zda je povolena v konkrétním místě, kde ji chcete využít. 4. Oprávnění k souborům: Je možné, že soubory, které se pokoušíte přetáhnout mezi samostatnými uživatelskými účty nebo z omezeného umístění, mají omezená oprávnění. Zkontrolujte, zda máte oprávnění k přístupu k souborům a jejich změně. 5. Problémy se systémem: Restartování počítače Mac může často pomoci odstranit momentální konflikty programů nebo chyby, které mohou způsobovat potíže s přetahováním. Zvažte restartování počítače, abyste zjistili, zda problém stále trvá.
Pokud žádná z těchto oprav nefunguje, bylo by dobré uvést další přesné informace o problému, který máte, například konkrétní aplikaci nebo situaci, ve které k potížím s přetahováním dochází.