Pomocí funkce FaceTime Photo můžete během hovorů FaceTime zaznamenat neocenitelné okamžiky. Občas však můžete mít potíže s aktivací nebo používáním této funkce. V tomto článku se budeme zabývat řešením typických problémů s funkcí FaceTime Photo.
Příčin nemožnosti aktivovat funkci FaceTime Photos může být několik. Nejprve se ujistěte, že používáte kompatibilní zařízení. Na zařízeních se systémem iOS 12.1.4 nebo novějším, macOS Mojave 10.14.3 nebo novějším a iPadOS 13.4 nebo novějším je funkce FaceTime Photo přístupná.
Dále se ujistěte, že máte v nastavení zapnutou funkci FaceTime Photo. Zkontrolujte, zda je přepínač pro FaceTime Photos zapnutý, a to tak, že na iPhonu nebo iPadu přejdete do Nastavení, FaceTime. Otevřete aplikaci FaceTime na Macu, klikněte na FaceTime v panelu nabídek a poté zvolte Předvolby. Ujistěte se, že je na kartě Nastavení zaškrtnuta možnost vedle položky „Allow Live Photos to be captured during video calls“. Proč moje FaceTime Live Photo zešedla?
Možnost FaceTime Live Photo bude šedá, pokud funkce ještě není aktivní. Příčin může být několik. Je možné, že osoba, kterou kontaktujete, má vypnuté FaceTime fotografie. Chcete-li během hovoru pořizovat Live Photos, musí být funkce FaceTime Photo na obou zařízeních povolena.
Kromě toho se ujistěte, že je vaše zařízení v režimu nízké spotřeby energie. Některé funkce, například FaceTime Photo, mohou být při nastavení režimu nízké spotřeby vypnuty, aby se šetřila výdrž baterie. Vypněte Režim nízké spotřeby a poté zkuste FaceTime Photo zapnout ještě jednou. Jaké kroky musíte provést, abyste získali FaceTime Photo? Během hovoru pořiďte fotografii FaceTime následujícími kroky:
1. Zkontrolujte, zda je funkce FaceTime Photo zapnutá na zařízeních obou účastníků. 2. Klepněte na tlačítko spouště, které se během hovoru FaceTime zobrazí na obrazovce. Klepněte na ikonu závěrky v levém dolním rohu počítače Mac. 3. Aplikace Fotografie uloží Live Photo do alba „Live“.
Podle dříve vysvětlených postupů můžete FaceTime Photo rychle povolit, pokud je ve vašem zařízení aktuálně zakázána. Pokud je tato možnost stále šedá nebo nefunguje, může být nutné provést další řešení problémů.
Pokud problém přetrvává, ujistěte se, že používáte nejnovější verzi systému iOS, macOS nebo iPadOS. Aktualizace softwaru často nabízejí opravy chyb a vylepšení, které mohou problémy s FaceTime Photo odstranit.
Pokud žádná z výše uvedených oprav nefunguje, může být nezbytné obrátit se na podporu společnosti Apple pro další pomoc. Jsou schopni nabídnout specializovanou pomoc a diagnostikovat problém jedinečný pro vaše zařízení.
Shrnuto a podtrženo, FaceTime Photo je fantastická funkce, která umožňuje nahrávat živé fotografie během FaceTime relací. FaceTime Photo můžete úspěšně zapnout a používat, pokud dodržíte postupy řešení problémů popsané v tomto článku. Nikdy nezapomeňte respektovat soukromí druhé osoby a před pořizováním jakýchkoli fotografií během FaceTime chatu ji požádejte o svolení.
Zpráva tvrdí, že aplikace FaceTime ve vašem zařízení obsahuje FaceTime Photos. Je možné, že funkce FaceTime Photos není ve vašem zařízení k dispozici nebo že došlo k technickému problému, pokud ji nemůžete najít. Doporučujeme zkontrolovat, zda je funkce FaceTime zapnutá v nastavení vašeho zařízení, a podívat se, zda máte nahrané nejnovější verze systému iOS nebo macOS. Pokud problém přetrvává, doporučujeme kontaktovat podporu společnosti Apple, která vám poskytne další pomoc.
Obrázky na iPhonu mohou být šedé z několika důvodů. Pokud jsou fotografie ve formátu s nízkým rozlišením, například miniatury, je jednou z možností, že se při prohlížení v aplikaci Fotografie zobrazí šedě. Dalším vysvětlením může být, že fotografie jsou stále částečně staženy do vašeho zařízení ze služby iCloud, kde jsou uloženy. V této situaci se před jejich úplným stažením mohou zobrazit jejich šedé verze. Kromě toho, pokud je úložiště iPhonu téměř plné, může zařízení uchovávat verze fotografií s nižším rozlišením, aby šetřilo místem, což způsobí, že se obrázky budou zdát zašedlé. Zkuste se dotknout zašedlého obrázku a zkontrolovat, zda se plně načítá, abyste tyto problémy odstranili. Měli byste se také ujistit, že máte povolenou knihovnu fotografií iCloud a nastaveno stahování originálů, a v případě potřeby uvolnit v iPhonu místo.
Po zakázání funkce FaceTime Live Photos můžete provést následující kroky: 1. Spusťte aplikaci Nastavení na iPadu nebo iPhonu.
2. Přejděte na položku „FaceTime“ v seznamu možností posunutím dolů. 3. V nastavení FaceTime najděte oblast „Live Photos“. 4. Přepnutím přepínače vedle položky „FaceTime Live Photos“ ji zapněte. Pokud je povolen, měl by svítit zeleně. 5. Ukončete aplikaci Nastavení.
Po aktivaci funkce FaceTime Live Photos byste měli být schopni pořizovat živé fotografie během chatů FaceTime. Nezapomeňte, že aby FaceTiming fungoval, musíte mít vy i druhá osoba tuto funkci zapnutou.
Nemožnost aktivovat FaceTime fotky může mít několik příčin. Můžete se pokusit o následující časté problémy a techniky jejich řešení: Nepodporované zařízení: Ne všechna zařízení Apple mohou pořizovat obrázky FaceTime. Zkontrolujte, zda vaše zařízení tuto funkci podporuje. V zařízeních iPhone 6s nebo novějším, iPad Pro nebo novějším, iPad (5. generace), iPad Air 2 nebo novějším, iPad mini 4 nebo novějším a iPod touch (7. generace) nebo novějším jsou fotografie FaceTime podporovány. 2. Vypnutá funkce FaceTime: Zkontrolujte, zda je FaceTime zapnutý v nastavení zařízení. FaceTime lze zapnout tak, že přejdete do aplikace Nastavení, klepnete na něj a přepnete přepínač. Pokud je již zapnutý, zkuste jej znovu zapnout a vypnout. Špatné připojení k internetu: FaceTime fotografie potřebují stabilní a rychlé připojení k internetu.
3. Pokud je vaše síťové připojení nestabilní nebo nespolehlivé, nemusí fotografie FaceTime fungovat správně. Pokud je to možné, zkuste se připojit k jiné síti Wi-Fi nebo zapněte mobilní data. 4. Aktualizace softwaru: Zkontrolujte, zda je software v zařízení aktuální. Problémy s kompatibilitou fotografií FaceTime může občas způsobit zastaralý software. Zkontrolujte, zda jsou k dispozici nějaké aktualizace, tak, že přejdete do aplikace Nastavení, vyberete položku Obecné a poté Aktualizace softwaru. Stažením nainstalujte všechny dostupné aktualizace. 5. Povolte omezení: Pokud máte povoleny limity, může vám váš smartphone bránit v zapnutí FaceTime fotografií. V nabídce aplikace Nastavení vyberte možnost Čas u obrazovky a poté možnost Omezení obsahu a soukromí. Zadejte svůj přístupový kód, pokud je povolen, a poté se podívejte do oblasti Povolené aplikace, zda je FaceTime povolen.
Pokud se žádným z těchto opatření nepodaří problém vyřešit, doporučujeme obrátit se na podporu společnosti Apple a požádat o další podporu.