- Power on system and press DEL or F2 to get into the BIOS.
- Navigate to AdvancedCPU Configuration.
- Enable AMD fTPM switch.
- Press F10 to save changes.
Aktivace čipu TPM 2.0 v systému Windows 11:
Nejprve ověřte kompatibilitu čipu TPM: Před zapnutím čipu TPM se ujistěte, že hardware vašeho počítače podporuje čip TPM 2.0. TPM 2.0 je již implementován ve většině současných systémů, přesto je vhodné si to dvakrát ověřit. Můžete to udělat tak, že přejdete do Správce zařízení systému Windows a vyhledáte část Zabezpečovací zařízení. Pokud narazíte na položku „Trusted Platform Module 2.0“, váš systém je kompatibilní s TPM 2.0.
2. Přistupte k nastavení firmwaru UEFI: Chcete-li aktivovat čip TPM 2.0, musíte přejít do nastavení systému BIOS (Basic Input/Output System) nebo UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) počítače. Znovu spusťte počítač a během jeho spouštění vyhledejte klávesu nebo kombinaci kláves potřebnou pro přístup k nastavení UEFI. Obvykle jsou tyto údaje zobrazeny na obrazovce, i když váš systém je může změnit. Často se používají klávesy F2, Del, F10 nebo Esc. Po vstupu do nastavení UEFI vyhledejte nastavení zabezpečení nebo TPM tak, že přejdete do části Zabezpečení nebo TPM. Možná budete muset projít několik nabídek, protože název a umístění této sekce se může lišit v závislosti na výrobci počítače. Dávejte pozor na výrazy jako „zabezpečení“, „pokročilé“, „důvěryhodný počítač“ nebo „konfigurace TPM“. 4. Zapněte čip TPM: To byste měli být schopni provést v nastavení TPM. Na štítku může být uvedeno „TPM Support“, „TPM Device“ nebo něco podobného. Proveďte výběr a nastavte hodnotu na „Enabled“. Stisknutím klávesy F10 nebo výběrem příslušné možnosti můžete uložit své úpravy a opustit nastavení UEFI.
Postup zapnutí čipu TPM v systému BIOS: 1. Restartujte počítač a pomocí určené klávesy nebo výše zmíněné kombinace kláves vstupte do nastavení systému BIOS. 2. Stiskněte klávesu nebo kombinaci kláves. Vyhledejte položku TPM Settings (Nastavení čipu TPM):
2. Vyhledejte položku nabídky nebo oddíl s názvy „Security“ (Zabezpečení), „Advanced“ (Rozšířené), „Trusted Computing“ (Důvěryhodná výpočetní technika) nebo „TPM Configuration“ (Konfigurace čipu TPM). V případě potřeby projděte více nabídek, protože různí výrobci mohou používat různé názvy. 3. Zapněte čip TPM: Možnost zapnutí čipu TPM naleznete v nastavení čipu TPM. Může mít označení „Podpora TPM“ nebo „Zařízení TPM“. Než opustíte nastavení systému BIOS, aktualizujte nastavení na „Enabled“ a uložte úpravy. Probíhá povolení TPM 2.0 automaticky? TPM 2.0 obvykle není ve výchozím nastavení počítače zapnut. Ve výchozím nastavení je často zakázán a je třeba jej aktivovat ručně. Doporučujeme povolit čip TPM, pokud jej váš systém podporuje, protože je to důležité pro využití jeho bezpečnostních funkcí.
Proč v systému BIOS chybí TPM 2.0? Důvodů, proč není čip TPM 2.0 uveden v nastavení systému BIOS, může být několik. Zaprvé, pokud je váš počítač starší model, nemusí TPM 2.0 podporovat. Pokud jej vaše základní deska podporuje, možná budete muset za těchto okolností uvažovat o aktualizaci hardwaru nebo o použití externího modulu TPM.
Za druhé, pro váš systém může existovat aktualizace systému BIOS, která přidává podporu pro TPM 2.0. Pokud jsou k dispozici nějaké aktualizace, podívejte se na webové stránky společnosti, která váš počítač vyrobila, a nainstalujte je. Nastavení čipu TPM by mělo být po aktualizaci systému BIOS přístupné.
Na závěr je nutné vstoupit do nastavení systému BIOS nebo firmwaru UEFI, najít příslušná nastavení čipu TPM a zapnout čip TPM 2.0. Před opuštěním nastavení nezapomeňte své úpravy uložit. Ačkoli TPM 2.0 není vždy povolen, přidává další vrstvu ochrany pro zabezpečení systému a dat, a proto se vyplatí jej povolit, pokud to váš systém umožňuje.
Nastavení TPM 2.0 (Trusted Platform Module) v systému Dell BIOS se obvykle nachází v části Zabezpečení. Chcete-li je najít, postupujte podle následujících kroků: Chcete-li získat přístup ke konfiguraci systému BIOS, restartujte počítač Dell a opakovaně stiskněte příslušnou klávesu (například F2 nebo Del). Po vstupu do nastavení systému BIOS se pomocí kláves se šipkami přesuňte na kartu nebo do části Security (Zabezpečení). 3. Vyhledejte položku nabídky s nápisem „TPM“ nebo „Trusted Platform Module“. V závislosti na konkrétním modelu Dell, který máte, se může jazyk měnit. 4. Vyberte možnost TPM, a pokud ještě není povolena, zapněte ji nastavením hodnoty na „Enabled“. 5. Uložte úpravy a zavřete nastavení systému BIOS. Obvykle to můžete provést stisknutím klávesy F10 nebo podle pokynů na obrazovce. Upozorňujeme, že v závislosti na modelu a verzi systému BIOS se pozice nastavení TPM v systému Dell BIOS může mírně lišit.
TPM 2.0 je pro systém Windows 11 stále vyžadován. Aby mohl být systém Windows 11 dodáván s dalšími bezpečnostními funkcemi včetně zabezpečeného spouštění a šifrování zařízení, učinila společnost Microsoft TPM 2.0 nezbytnou podmínkou. Modul TPM (Trusted Platform Module) operačního systému je klíčovým bezpečnostním prvkem, protože se jedná o hardwarovou součást, která bezpečně uchovává šifrovací klíče, hesla a další soukromá data. Je možné, že bez čipu TPM 2.0 nebude možné systém Windows 11 v zařízení nastavit ani používat.
Neschopnost najít nastavení modulu TPM (Trusted Platform Module) v systému BIOS (Basic Input/Output System) může mít několik příčin. Zde je několik takových důvodů:
1. TPM není podporován: Je možné, že základní deska vašeho počítače postrádá funkci TPM. Vzhledem k tomu, že TPM je hardwarová součást, nebudete ji moci v nastavení systému BIOS zjistit, pokud ji vaše základní deska nemá. 2. TPM, který byl v systému BIOS zakázán: TPM může být na vaší základní desce již nainstalován, ale byl tam zakázán. V této situaci musíte otevřít nastavení systému BIOS a zapnout čip TPM, pokud je přítomen.
3. Zastaralá verze systému BIOS: V některých případech nemusí být čip TPM podporován staršími verzemi systému BIOS. Pro zajištění kompatibility doporučujeme zjistit, zda jsou ve vašem počítači k dispozici nějaké aktualizace systému BIOS, a nainstalovat je.
4. Nastavení čipu TPM, které bylo skryto nebo přejmenováno: V některých případech se může stát, že systém BIOS nemá označení „TPM“ pro možnost TPM. Může být označena jiným názvem nebo se může nacházet v části věnované pokročilým nastavením. Přesné pokyny k vyhledání a aktivaci TPM v systému BIOS naleznete v dokumentaci k počítači nebo na webových stránkách výrobce. 5. Nekompatibilní operační systém: Některé operační systémy vyžadují určité verze čipu TPM. Pokud je váš operační systém nekompatibilní s verzí TPM na základní desce, nemusí být v nastavení systému BIOS přístupný.
Pokud jste prověřili všechny možnosti a stále se vám nedaří najít čip TPM v systému BIOS, doporučujeme vám obrátit se s žádostí o další pomoc na společnost, která váš počítač vyrobila, nebo na technickou podporu.