Jak používat UltraVNC. Komplexní průvodce

Jak funguje VNC?
Jde o grafický program, který umožňuje vzdálené připojení ke grafickému uživatelskému rozhraní prostřednictvím lokální sítě nebo sítě Internet. VNC pracuje v režimu klient-server, kdy server vytváří grafickou plochu a prostřednictvím sítě komunikuje s klientem, který si plochu zobrazuje.
Další informace najdete na www.coolhousing.net

Pomocí silného programu pro vzdálenou plochu UltraVNC se mohou uživatelé připojit k počítači a spravovat jej z libovolného místa na světě. Program UltraVNC má uživatelsky přívětivé rozhraní a řadu užitečných funkcí, takže je ideální jak pro technicky zdatné jednotlivce, tak pro podnikatele, kteří hledají účinnou vzdálenou pomoc. V tomto návodu se podíváme na používání UltraVNC, připojení počítače, jeho používání online a konfiguraci vzdáleného připojení VNC.

1. Použití UltraVNC k připojení počítače:

Instalace programu UltraVNC vyžaduje nastavení programu jak v počítači, ze kterého se chcete připojit (prohlížeč), tak v počítači, ke kterému chcete vzdáleně přistupovat (server). Stáhněte si správnou verzi programu UltraVNC pro váš operační systém z oficiálních webových stránek (https://www.uvnc.com).

Po instalaci otevřete program UltraVNC na serverovém počítači a vyberte možnost „Admin Properties“ (Vlastnosti správce). Zde můžete upravit další nastavení podle svých preferencí a vytvořit heslo pro ochranu vzdáleného připojení. Chcete-li změny zachovat, nezapomeňte kliknout na tlačítko „Použít“.

Otevřete UltraVNC na počítači prohlížeče a do části „VNC Server“ zadejte IP adresu nebo název hostitele serverového počítače. Pokud vám není IP adresa jasná, můžete ji získat otevřením příkazového řádku serverového počítače a zadáním příkazu „ipconfig“. IP adresa se zobrazí po stisknutí klávesy Enter.

Po zadání adresy serveru a výběru možnosti „Připojit“ program UltraVNC propojí počítač prohlížeče a serveru. Vzdálený přístup k serveru získáte zadáním hesla, které jste vytvořili ve Vlastnostech správce.

2. Používání programu UltraVNC online: UltraVNC ve výchozím nastavení funguje pouze v místní síti. Několika dalšími kroky však můžete povolit vzdálený přístup přes internet.

Nejprve se ujistěte, že je serverový počítač připojen ke směrovači, který podporuje přesměrování portů nebo má veřejnou IP adresu. Díky přesměrování portů může serverový počítač přijímat příchozí spojení.

Dále zadejte IP adresu směrovače do webového prohlížeče a zobrazte jeho nastavení. Najděte nastavení přesměrování portů a přesměrujte port 5900, výchozí port VNC, na místní IP adresu serverového počítače.

Otevřete prohlížeč na vzdáleném počítači a do pole „VNC Server“ zadejte veřejnou IP adresu směrovače pro připojení k serveru přes internet. Pokud má směrovač dynamickou IP adresu, zvažte použití poskytovatele dynamického DNS k namapování názvu domény na IP adresu směrovače, aby byl přístup k němu jednodušší.

3. Mezi možnosti použití UltraVNC patří: Pro UltraVNC existuje řada aplikací, např:

– Vzdálená práce: UltraVNC umožňuje lidem přistupovat ke svému pracovnímu počítači z domova nebo na cestách, což poskytuje flexibilitu a pohodlí.

– Vzdálená technická podpora: Díky UltraVNC mohou IT odborníci řešit problémy klientů na dálku, aniž by museli být fyzicky přítomni. – Komunikaci a řešení problémů v reálném čase umožňuje UltraVNC, které umožňuje týmům spolupracovat na dálku. – Vzdělávání a školení: UltraVNC lze využít pro vzdálená školení, což umožňuje školitelům provádět účastníky postupy a zapojit je do výuky.

4. Konfigurace vzdáleného připojení VNC: Pro konfiguraci vzdáleného připojení VNC je nutné provést nastavení serveru UltraVNC. Na počítači se serverem spusťte program UltraVNC a vyberte možnost „Vlastnosti správce“. Zde můžete změnit řadu nastavení, včetně nastavení zobrazení, nastavení přenosu souborů a volby ověřování.

Například na stránce „Video Hook Driver“ můžete nastavit nebo zakázat ovladač zrcadlení displeje, který zvyšuje výkon při používání grafických aplikací. Můžete také definovat adresář, kam se přenášené soubory ukládají, a povolit přenosy souborů.

Nastavení dálkového ovladače VNC můžete upravit podle vlastních požadavků a vkusu tak, že si prohlédnete možnosti v části „Vlastnosti správce“.

Závěrem lze říci, že UltraVNC je flexibilní program pro vzdálenou plochu, který poskytuje širokou škálu funkcí pro domácí i firemní použití. Podle pokynů uvedených v tomto článku můžete připojit svůj počítač k UltraVNC, používat jej přes internet, pochopit jeho aplikace a nakonfigurovat vzdálenou plochu VNC tak, abyste vylepšili své možnosti vzdáleného přístupu.

FAQ
Jak spustit server VNC?

Chcete-li spustit server VNC, proveďte následující kroky: Prvním krokem je stažení a instalace programu UltraVNC do počítače, který chcete vzdáleně spravovat. Ujistěte se, že verze prohlížeče a serveru jsou vzájemně kompatibilní.

2. Na počítači, kde chcete nainstalovat server, spusťte UltraVNC Server. 3. V okně Server nakonfigurujte požadovaná nastavení. Za účelem ochrany připojení můžete zadat heslo pro vzdálený přístup. 4. Chcete-li nastavení uložit, klikněte na tlačítko „Použít“. Server VNC je nyní funkční a připraven přijímat příchozí připojení.

Poznámka: Ujistěte se, že je brána firewall nebo směrovač nakonfigurován tak, aby přijímal příchozí připojení, a to otevřením požadovaných síťových portů, které jsou ve výchozím nastavení 5900. Doporučujeme také využít statickou IP adresu nebo dynamickou službu DNS pro rychlé připojení k serveru na dálku.

Jak mohu prohlížeč VNC používat mimo svou síť?

Chcete-li prohlížeč VNC používat mimo svou síť, musíte nakonfigurovat směrovač a nastavit přesměrování portů. Zde je návod, který vás tímto postupem provede: Určete svou vnější IP adresu pomocí:

1. Chcete-li zjistit svou externí IP adresu, přejděte na webovou stránku whatismyip.com. Poznamenejte si ji pro své záznamy. Nakonfigurujte svůj směrovač:

2. Zadáním IP adresy směrovače do webového prohlížeče získáte přístup k jeho nastavení. Obvykle se jedná o číslo jako 192.168.0.1 nebo 192.168.1.1. Pokud si nejste jisti, podívejte se do příručky ke svému směrovači. 3. Nakonfigurujte přesměrování portů: Zkontrolujte, zda je v nastavení směrovače možnost „Port Forwarding“ nebo „Virtual Server“. Pro port VNC (výchozí hodnota je 5900) přidejte nové pravidlo pro přesměrování portů. Uveďte interní IP adresu počítače, kde je VNC server nainstalován. Obnovte změny. 4. Nastavte bránu firewall: Pokud je v počítači aktivována brána firewall, ujistěte se, že povoluje příchozí připojení na portu VNC. V nastavení brány firewall vytvořte výjimku pro prohlížeč VNC. Zjistěte svou externí IP adresu tak, že se vrátíte na stránku uvedenou v kroku 1 a zkontrolujete, zda se nezměnila.

5. V případě potřeby aktualizujte pravidlo pro přesměrování portů. 6. Připojte se k serveru VNC: Spusťte program pro prohlížení VNC na počítači, ze kterého se chcete připojit (mimo síť). Do příslušného pole zadejte svou externí IP adresu, dvojtečku a číslo portu (například 123.45.67.89:5900). Přejděte do části Připojit. Pokud je vše správně nakonfigurováno, měli byste být nyní vyzváni k zadání ověřovacích údajů pro server VNC.

7. Ověřte se a přistupte ke vzdálenému počítači. Po ověření vaší totožnosti získáte vzdálený přístup k počítači umístěnému mimo vaši síť.

Mějte na paměti, že otevření serveru VNC do internetu může být z hlediska bezpečnosti riskantní. Chcete-li svůj počítač chránit, ujistěte se, že používáte silná hesla, uvažujte o využití šifrování a často aktualizujte software VNC.