Jak používat počítač Macintosh. Komplexní průvodce

Jak mít Windows na Macu?
Pomocí Boot Campu můžete v Macu s procesorem Intel nainstalovat a používat Windows. Průvodce pro Boot Camp vám na pevném disku Macu pomůže vytvořit oddíl Windows a potom spustit instalaci Windows. Po nainstalování Windows a ovladačů Boot Camp můžete v Macu spouštět Windows i macOS.
Další informace najdete na support.apple.com

Počítače Mac, označované také jako Mac, jsou známé svým štíhlým vzhledem, intuitivním uživatelským rozhraním a vysokým výkonem. Tato důkladná příručka vás provede základy používání počítače Macintosh, obsluhou MacBooku, přechodem z Windows na Macintosh, používáním starého počítače Macintosh a pochopením rozdílů mezi počítači Mac a Macintosh, ať už jste novým uživatelem Macu, nebo přecházíte ze systému Windows. Používání počítače Macintosh

1. Seznámení se s operačním systémem MacOS: Operační systém vytvořený společností Apple speciálně pro počítače Mac, macOS, pohání počítače Macintosh. Nějaký čas věnujte průzkumu rozhraní, které se skládá z Finderu, kde máte přístup k souborům a programům, doku ve spodní části obrazovky a lišty nabídek v horní části obrazovky. 2. Ovládněte pohyby a trackpad: Trackpad, který je součástí MacBooků, umožňuje různé pohyby. Naučte se procházet mezi okny, přepínat mezi aplikacemi, zvětšovat nebo zmenšovat obraz a další činnosti pomocí gest, jako je přejetí prstem, stisknutí nebo roztažení prstů. Tyto možnosti jsou obsaženy v sekci „Trackpad“ v Předvolbách systému. Seznamte se s nástrojem Finder, který slouží jako hlavní centrum pro správu souborů a složek.

3. Naučte se přesouvat soubory, vytvářet nové složky, procházet složkami a organizovat dokumenty. Pro snadný přístup k často používaným složkám použijte postranní panel. Prozkoumejte aplikace: Na počítačích Macintosh je předinstalována řada programů, včetně webového prohlížeče Safari, e-mailového klienta Mail, programu pro správu obrázků Photos a textového editoru Pages. Věnujte nějaký čas poznávání funkcí těchto aplikací. Obrovský výběr programů pro různé účely nabízí také Mac App Store. Jak používat MacBook:

1. Poznejte funkce trackpadu: Trackpady MacBooků jsou schopny různých pohybů. Zkuste používat posouvání dvěma prsty, přejetí třemi prsty a pohyby čtyřmi prsty pro přístup k Mission Control, procházení dokumentů a přepínání mezi programy na celé obrazovce. Tyto činnosti výrazně zvýší vaši produktivitu a zlepší pracovní postupy. 2. Využívejte dotykový panel. Touch Bar, aktivní OLED proužek nad klávesnicí, který nabízí kontextové zkratky a funkce, je přítomen u modelů MacBook Pro. Funkce Touch Baru využijete v kompatibilních programech tak, že si jej přizpůsobíte svým potřebám. 3. Osvojte si klávesové zkratky: Abyste mohli rychle procházet systémem, mají MacBooky spoustu užitečných klávesových zkratek. Naučte se klávesové zkratky, například Command+C pro kopírování, Command+V pro vkládání, Command+Z pro vrácení zpět a Command+Space pro vyhledávání v bodovém světle. Prozkoumejte klávesové zkratky, které jsou specifické pro jednotlivé programy, abyste ještě více ozdravili svou rutinu. Přechod z Windows na Macintosh: 1. Přeneste své soubory: K přesunu souborů z počítače s Windows do počítače Macintosh můžete použít nástroj Migration Assistant. Tento program usnadňuje přenos dat z počítače s Windows do nového Macu, včetně dokumentů, obrázků, hudby a e-mailů. V počítači Mac se nástroj Migration Assistant nachází v podsložce Nástroje ve složce Aplikace.

2. Rozpoznání ekvivalentů v systému macOS: Navzdory tomu, že systémy Windows a Macintosh mají odlišná uživatelská rozhraní, mnoho aplikací je v obou systémech stejných. Seznamte se s verzemi preferovaných programů pro macOS, jako je Microsoft Office, Adobe Creative Cloud nebo jiné nástroje pro produktivitu. Mnoho programů je kompatibilních napříč platformami, takže můžete bez problémů přecházet mezi systémy Windows a Macintosh. 3. Zvykněte si na nové klávesové zkratky: Klávesové zkratky systému Windows se liší od klávesových zkratek používaných v počítačích Macintosh. Naučte se ekvivalenty oblíbených klávesových zkratek systému Windows pro Mac. Například kombinace Command+C na počítači Mac je stejná jako kombinace Control+C na počítači se systémem Windows. Využití starého počítače Macintosh: 1. Využití počítače Mac: Váš starý počítač Macintosh může být stále užitečný pro řadu věcí, i když už není vhodný pro běžné činnosti. Připojením k televizoru a použitím aplikací pro správu médií, jako je Kodi nebo Plex, jej můžete používat jako multimediální centrum. Případně jej můžete použít jako retro herní konzoli, specializované zálohovací zařízení nebo domácí server. 2. Darování nebo recyklace: Pokud je váš starý Macintosh stále funkční, ale už neslouží vašim potřebám, přemýšlejte o jeho darování charitě, škole nebo osobě v nouzi. Mnoho podniků přijímá použité počítače Mac a renovuje je, aby je mohli využívat jiní. Recyklace Macu, když už není použitelný, podporuje správnou likvidaci elektronického odpadu. Rozdíl mezi Macem a Macintoshem: Při označování řady osobních počítačů Apple se často zaměňují názvy „Mac“ a „Macintosh“. Počítače Apple byly zpočátku označovány jako Macintosh, ale postupem času se jim začalo říkat jednoduše Mac. Protože se oba pojmy vztahují ke stejné řadě počítačů Apple, není mezi nimi velký rozdíl.

Závěrem lze říci, že používání počítače Macintosh je díky jeho uživatelsky přívětivému rozhraní, robustnímu výkonu a propracovaným funkcím příjemným zážitkem. Seznámením se s operačním systémem MacOS, osvojením si gest a klávesových zkratek a prozkoumáním široké nabídky programů můžete zvýšit svou produktivitu a získat z počítače Macintosh maximum. Ať už přecházíte z Windows, nebo s Macem teprve začínáte, v tomto článku najdete užitečné rady, které vám usnadní orientaci v prostředí Macintosh.

FAQ