Na počátku osobních počítačů vytvořila společnost Microsoft oblíbený operační systém DOS neboli Diskový operační systém. I když dnes DOS není nejčastěji používaným operačním systémem, znalost jeho používání může být v některých situacích stále užitečná. V tomto článku prozkoumáme, jak spustit DOS v počítači, jak spustit příkazy DOS v systému Windows 10, jaké jsou příkazy DOS a zda jsou v dnešním počítačovém prostředí stále důležité.
Pro spuštění systému DOS v počítači budete potřebovat emulátor systému DOS. Pomocí oblíbeného emulátoru DOSBox můžete na svém současném počítači reprodukovat prostředí DOS. Můžete si jej zdarma stáhnout z webových stránek DOSBox. Po jeho instalaci můžete DOSBox otevřít a používat příkazy DOS uvnitř emulátoru. Podobně jako v běžném systému DOS nabízí DOSBox uživatelsky přívětivé rozhraní, které umožňuje procházet složky, spouštět aplikace a zadávat četné příkazy.
Přímo v systému Windows 10 je také možné spustit příkaz DOS. Rozhraní příkazového řádku Příkazový řádek ze systému Windows 10 stále podporuje spouštění příkazů DOS. Stačí zadat „cmd“ do vyhledávacího řádku a otevřít Příkazový řádek nebo kliknutím na klávesy Windows + R otevřít dialogové okno Spustit a zadat do něj „cmd“. Jakmile se ocitnete v okně Příkazový řádek, můžete zadávat příkazy DOS a poté je spustit stisknutím klávesy Enter. Můžete tak provádět řadu operací, například procházet adresáře, vytvářet a mazat soubory, ovládat procesy a další.
V prostředí DOS lze provádět sérii příkazů nazývanou příkaz DOS. Tyto příkazy dávají uživatelům možnost spravovat soubory a adresáře, formátovat disky, spouštět aplikace, nastavovat předvolby systému a provádět další činnosti. Následuje několik nejoblíbenějších příkazů systému DOS:
– DIR: Zobrazí seznam souborů a adresářů umístěných v aktuálním adresáři. Změní aktuální adresář pomocí
– CD. – RD: Odstraní prázdný adresář. – MD: Vytvoří nový adresář. Kopírování souborů mezi umístěními se provádí příkazem
-COPY. Soubory odstraní příkazem
– DEL. Příkaz FORMAT zformátuje disk.
I když již není nejoblíbenějším operačním systémem, DOS se přesto v některých situacích využívá. Pro správnou funkci některých zastaralých programů a hardwaru může být kompatibilita se systémem DOS nezbytná. Kromě toho mohou příkazy systému DOS využívat zkušení uživatelé a správci systému, protože se často používají při skriptování a automatizaci operací. Porozumění systému DOS může pomoci při ladění a opravách zastaralých systémů a také posloužit jako základ pro lepší pochopení vývoje výpočetní techniky.
Závěrem lze říci, že spuštění systému DOS v počítači je možné pomocí emulátorů, jako je DOSBox, nebo pomocí příkazového řádku systému Windows 10. Pomocí příkazů DOS můžete provádět řadu operací týkajících se správy souborů, konfigurace systému a dalších úloh. I když DOS není jako operační systém tak populární jako kdysi, stále má své využití v několika specializovaných aplikacích. Znalost používání systému DOS a spouštění jeho příkazů se může hodit, ať už zkoumáte historii výpočetní techniky, nebo musíte pracovat se staršími systémy.
Diskový operační systém neboli DOS je raný operační systém s příkazovým řádkem, který se hojně používal u osobních počítačů. Byl vytvořen společností Microsoft jako snadno použitelný operační systém pro počítače kompatibilní s IBM.
Při používání systému DOS mohou uživatelé komunikovat s počítačem zadáváním pokynů do rozhraní příkazového řádku. Tyto příkazy, které jsou často textové, mohou mimo jiné spravovat soubory a adresáře, spouštět aplikace a měnit nastavení systému.
DOS interpretuje příkazy a po jejich zadání provede odpovídající akci. Data na diskových jednotkách jsou organizována a uchovávána v nich pomocí souborového systému. Souborový systém používaný systémem DOS je hierarchický, s adresáři (složkami) obsahujícími soubory i podadresáře.
Kromě toho má DOS soubor vestavěných příkazů, které lze použít k provádění typických operací. Patří mezi ně příkazy pro konfiguraci systému, například FORMAT (pro formátování disků) a CONFIG.SYS (pro konfiguraci nastavení systému), a také příkazy pro správu souborů, například DIR (pro výpis souborů), COPY (pro kopírování souborů) a DEL (pro mazání souborů).
Uživatelé systému DOS mohou kromě vestavěných příkazů spouštět externí aplikace a nástroje vytvořené v programovacích jazycích, jako je C nebo assembler. Tyto aplikace mohou rozšířit možnosti systému DOS a provádět složitější úlohy.
Celkově DOS funguje jako operační systém pro spouštění příkazů na prvních osobních počítačích tím, že přijímá textové příkazy, dešifruje je a provádí příslušné činnosti.
V systému Windows 10 můžete pro spuštění výzvy DOS provést následující akce:
1. Klikněte na tlačítko Start v levém dolním rohu obrazovky nebo stiskněte klávesu Windows na klávesnici. 2. Do vyhledávacího pole zadejte „cmd“ (bez uvozovek) a stiskněte klávesu Enter. 3. Spustí se okno příkazového řádku, které funguje podobně jako příkazový řádek DOS.
Alternativně můžete také otevřít dialogové okno Spustit stisknutím klávesové zkratky Windows + R a zadáním „cmd“ spustit Příkazový řádek.
Ano, DOS lze spustit na současných počítačích. Přestože byl systém DOS (Disk Operating System) vytvořen pro počítače z 80. a 90. let 20. století, lze jej stále používat i na novějších modelech. Například systém Windows 10 má vestavěnou funkci nazvanou „Příkazový řádek“, která uživatelům umožňuje přístup k příkazům DOS a jejich provádění. Kromě toho je k dispozici řada emulátorů a virtualizačních nástrojů, které umožňují spouštět systém DOS v současných operačních systémech. Na současných počítačích tyto volby umožňují uživatelům používat příkazy DOS a vyzkoušet si je.