Najděte na věži nebo na notebooku tlačítko napájení a zapněte počítač. Obvykle se pro označení tlačítka napájení používá symbol připomínající kruh se svislou čarou uvnitř. Na několik sekund toto tlačítko stiskněte a podržte, dokud neuvidíte, že se počítač spouští. Tlačítko napájení se na notebooku často nachází buď na boku, nebo v blízkosti klávesnice. Poté, co zaznamenáte spuštění počítače, počkejte, až se počítač dokončí.
Po dokončení spouštění počítače se objeví obrazovka pracovní plochy. Pracovní plocha počítače je jeho hlavním uživatelským rozhraním, přes které můžete přistupovat k mnoha programům a souborům. Pracovní plocha se ve většině operačních systémů zobrazuje jako obrázek na pozadí a obsahuje ikony souborů, adresářů a zástupců. Na plochu se dostanete jednoduše klepnutím na libovolné místo na obrazovce, které není zakryto ikonou nebo oknem. Provedením této operace se plocha zaostří, takže můžete pracovat s jejími prvky. Zahájení a ukončení práce s počítačem:
Poklepáním na příslušné ikony získáte po otevření plochy přístup k souborům nebo aktivujete aplikace. Webové prohlížeče a další často používané programy se často nacházejí na ploše pro pohodlný přístup. Vyhledejte nabídku Start nebo ikonu možností napájení, která se obvykle nachází v levém dolním rohu obrazovky a slouží k vypnutí počítače po ukončení jeho používání. Klepnutím na ni vyberte možnost „Vypnout“ nebo „Vypnout“. Poté se počítač začne vypínat a vypne se. Klávesová zkratka pro spuštění „Můj počítač“: V operačních systémech Windows se nyní „Můj počítač“ označuje jako „Tento počítač“. Současným stisknutím klávesy Windows a písmene E jej spustíte klávesovou zkratkou. Provedením této operace se „Tento počítač“ otevře v novém okně a umožní vám zobrazit jednotky a data v počítači. Klávesová zkratka Command + Shift + C v operačních systémech Mac otevře nové okno Finderu, což je macovská verze „Můj počítač“ ve Windows. Závěrečný verdikt:
Každý, kdo pracuje s technologiemi, musí umět otevřít a ovládat počítač. Podle pokynů uvedených v tomto článku můžete bez obav zapnout počítač, získat přístup k položce „Můj počítač“ nebo jejímu ekvivalentu v různých operačních systémech, otevřít pracovní plochu, spustit a vypnout počítač a mnoho dalšího. Nezapomeňte, že praxe dělá mistra, a proto se nebojte experimentovat a více prozkoumávat svůj počítač, abyste zlepšili své znalosti a dovednosti.
Váš počítač se nemusí zapnout z různých důvodů. Zde je několik takových důvodů, které je třeba vzít v úvahu:
1. Problémy se zdrojem napájení: Zkontrolujte, zda je počítač správně připojen ke zdroji napájení a zda je napájecí kabel pevně zapojen. Kromě toho vyzkoušejte napájecí zásuvku jinou zásuvkou nebo jiným přístrojem, abyste se ujistili, že funguje správně. Problémy s hardwarem, například vadná základní deska, paměť RAM nebo grafická karta, mohou bránit zapnutí počítače.
2. V některých situacích může být nutné vyhledat odbornou pomoc při identifikaci a výměně vadného hardwaru. 3. Přehřátí: Přehřátý počítač se může vypnout nebo se odmítnout zapnout. Zkontrolujte, zda je chladicí systém včetně ventilátorů a chladičů čistý a správně funguje. Ujistěte se, že je počítač umístěn v dobře větraném prostředí a že větrací otvory nejsou ucpané. Chyby softwaru mohou občas zabránit zapnutí počítače.
4. Tyto problémy mohou zahrnovat vše od nekompatibilních ovladačů až po poškozená data operačního systému. Chcete-li zjistit, zda problém souvisí se softwarem, zkuste spustit počítač v nouzovém režimu nebo provést obnovení systému. Zkontrolujte tlačítko napájení počítače a ujistěte se, že není zaseknuté nebo poškozené.
5. Vadné tlačítko napájení nebo připojení. Zkontrolujte také, zda jsou vnitřní spoje mezi základní deskou a tlačítkem napájení bezpečné.
Pokud se po vyzkoušení těchto technik řešení problémů počítač stále nechce zapnout, doporučujeme vyhledat další pomoc kvalifikovaného technika.
Počítač se nemusí zapnout z různých důvodů. Mezi typické příčiny patří: 1. Problémy se zdrojem napájení: Napájecí zdroj (PSU) může být poškozený nebo nesprávně připojený. Zkontrolujte, zda jsou zadní část počítače i napájecí kabel pevně zasunuty do zásuvky. Kromě toho se ujistěte, že je zapnutý vypínač PSU.
2. Uvolněné spoje: Zkontrolujte, zda jsou pevně připojeny všechny vodiče v počítači, včetně napájení, datových a rozšiřujících karet. Počítač nemusí být schopen přijímat napájení nebo se spustit kvůli uvolněným spojům. 3. Problémy s hardwarem: Základní deska, paměť RAM nebo grafická karta, mimo jiné vadné nebo poškozené hardwarové prvky, mohou bránit zapnutí počítače. Za těchto okolností může být nutné diagnostikovat problém nebo vyměnit postiženou součást.
4. Problémy s přehříváním: Pokud se počítač příliš zahřeje, může se automaticky vypnout nebo přestat reagovat. Zkontrolujte, zda se nepřehřívá procesor a zda správně fungují vnitřní ventilátory. Problémy s přehříváním lze vyřešit vyčištěním chladicího systému od prachu nebo opětovným nanesením tepelné pasty na procesor. Ve výjimečných případech mohou problémy se softwarem nebo operačním systémem zabránit zapnutí počítače.
5. Problémy se softwarem nebo operačním systémem. Může jít o důsledek infekce škodlivým softwarem, neúspěšných aktualizací nebo poškozených systémových dat. Tyto problémy související se softwarem by bylo možné odstranit pokusem o spuštění počítače v nouzovém režimu nebo pomocí možností obnovení.
Pokud odstranění těchto typických příčin problém nevyřeší, bude nejlepší vyhledat odbornou pomoc nebo se poradit s výrobcem počítače.