Jak otevírat soubory. Komplexní průvodce přístupem k souborům

Proč mi nejde otevřít stažený soubor?
Pokud se vám soubor nedaří otevřít, může to mít několik důvodů: Nemáte oprávnění k zobrazení souboru. Jste přihlášeni k účtu Google, který nemá k souboru přístup. Nemáte v telefonu nainstalovanou správnou aplikaci.
Další informace najdete na soubory.info

Znalost otevření souboru je prvním krokem při používání a přístupu k jeho obsahu při práci s digitálními soubory. V závislosti na operačním systému a softwaru se způsob otevření dokumentu, obrázku nebo videa může lišit. V tomto článku podáme důkladný výklad otevírání souborů spolu s řešením některých častých dotazů.

Jak mohu otevřít například soubor se složkou?

V souboru složky, kterému se také říká adresář, se může nacházet více souborů a podsložek. Pro otevření složkového souboru můžete provést následující akce: V systému Windows se po poklepání na ikonu složky otevře Průzkumník souborů. V systému macOS se po dvojím kliknutí na ikonu složky otevře nástroj Finder.

– V systému Linux přejděte do složky pomocí příkazového řádku nebo klikněte pravým tlačítkem myši na ikonu složky a vyberte možnost „Otevřít“.

Jak zobrazím soubory, za druhé? K prohlížení souborů potřebujete příslušný software, který podporuje daný formát souborů. Níže jsou uvedeny některé oblíbené typy souborů a programy, které s nimi pracují:

– Dokumenty (například soubory.docx,.pdf a.txt): Poznámkový blok, Adobe Acrobat Reader a Microsoft Word – Obrázky (například soubory.jpg,.png a.gif): GIMP, Windows Photos a MacOS Preview.

– Přehrávače video souborů (například.mp4,.avi a.mov): Windows Media Player, QuickTime Player a VLC Media Player.

Vyhledejte v počítači soubor, který chcete zobrazit, dvakrát na něj klikněte a spustí se příslušný software. 3. Jak mohu pomocí systému Windows otevřít své soubory? Otevírání souborů je v systému Windows poměrně jednoduchý proces. To, co můžete udělat, je následující:

– Poklepání na soubor způsobí jeho otevření v programu, který je obvykle spojen s daným typem souboru.

– Klepněte na soubor pravým tlačítkem myši a vyberte možnost „Otevřít pomocí“ a poté vyberte preferovaný program ze seznamu, pokud jej chcete otevřít pomocí jiného programu. Lze také nastavit novou výchozí aplikaci pro daný typ souboru. Pokud si nejste jisti typem souboru nebo nemáte potřebný software, použijte globální prohlížeče souborů, například File Viewer Plus nebo Free File Viewer, které umí otevřít různé formáty souborů.

4. Jak mohu používat Google k otevírání souborů? K otevírání a prohlížení souborů uložených na různých platformách nabízí společnost Google řadu webových nástrojů. Zde je několik ilustračních příkladů:

– Disk Google: Pokud jsou vaše soubory uloženy na Disku Google, stačí na ně přejít, dvakrát na ně kliknout a zobrazí se příslušná online aplikace Google (například Dokumenty Google pro dokumenty, Tabulky Google pro tabulky). Pokud vám přijde příloha v Gmailu, můžete na ni kliknout a zobrazit ji v režimu náhledu. Odtud můžete soubor buď stáhnout, nebo jej otevřít pomocí aplikace Google. Pokud odešlete fotografie do služby Fotky Google, můžete si je prohlédnout na webové stránce nebo pomocí aplikace Fotky Google v chytrém telefonu. Ta vám usnadňuje sdílení, úpravy a organizaci snímků.

Na závěr je třeba poznamenat, že otevírání souborů je klíčovou operací, která umožňuje prohlížet obsah různých digitálních souborů a pracovat s ním. Složky, soubory a přístup k dokumentům, fotografiím a videím můžete otevírat snadno a rychle podle přesných pokynů pro váš operační systém a pomocí potřebného softwaru. Kromě toho můžete díky integraci webových aplikací společnosti Google snadno otevírat soubory uložené v jejich příslušných platformách.

FAQ
Jak otevřu soubor online?

V závislosti na typu souboru a používané platformě máte při otevírání souboru online často několik alternativ. Níže je uveden široký přehled způsobů, jak přistupovat k různým druhům souborů online:

Dokumenty (například soubory Word nebo PDF) lze obvykle nahrát a prohlížet na platformách používaných systémy pro správu dokumentů online. Kliknutím na soubor jej otevřete a zobrazíte ve webovém prohlížeči tak, že vyhledáte volby jako „Nahrát“ nebo „Procházet“ a vyberete jej ze svého zařízení. Otevírejte a upravujte dokumenty přímo z webového prohlížeče pomocí online kancelářských balíků, jako jsou Google Docs nebo Microsoft Office Online. Soubor bude po nahrání do příslušné platformy převeden do upravitelného formátu, ve kterém s ním můžete pracovat.

2. Obrázky:

Obrázky můžete otevírat a prohlížet online pomocí webových stránek, jako je Imgur nebo Flickr. Chcete-li obrázek zobrazit v prohlížeči, přejděte na webovou stránku, vyberte možnost nahrát nebo procházet soubor s obrázkem a poté na obrázek klikněte.

– Fotografie můžete nahrávat a prohlížet na stránkách sociálních sítí, jako je Facebook a Instagram. Jednoduše vyberte soubor s obrázkem tak, že přejdete na možnost nahrávání na platformě, a zobrazí se vám i ostatním.

3. Videa:

– Mezi stránky, na které můžete nahrávat a sledovat videa online, patří YouTube a Vimeo. Abyste si mohli videoklip prohlédnout, musíte na stránky nahrát film a vytvořit si účet (pokud je to nutné). Když je video nahráno, můžete ho najít a přehrát tak, že přejdete na jeho konkrétní adresu URL nebo ho na webu vyhledáte. Na některých webových stránkách a ve službách cloudových úložišť můžete zveřejňovat a prohlížet filmy. Chcete-li nahrát a otevřít videosoubory, přejděte na pokyny poskytnuté konkrétní platformou.

4. Zvuk:

Zvukové soubory můžete otevřít a poslouchat online pomocí online služeb pro streamování hudby, jako je Spotify nebo SoundCloud. Po vytvoření účtu (je-li to nutné) a nahrání zvukových nahrávek do systému můžete k zvukovým souborům přistupovat a přehrávat je pomocí webových rozhraní platforem nebo mobilních aplikací. Zvukové soubory můžete nahrávat a přistupovat k nim online pomocí služeb cloudových úložišť, jako jsou Dropbox a Disk Google. Po nahrání můžete přímo přistupovat k těmto platformám a otevírat a poslouchat zvukové soubory.

Mějte na paměti, že v závislosti na platformě nebo webové stránce, kterou používáte, se přesný postup může měnit. Pro úspěšné otevření souboru online se ujistěte, že dodržujete konkrétní požadavky dané platformy.