S rozvojem práce na dálku, videokonferencí a online komunikace je dnes funkční kamera na notebooku důležitější než kdy dříve. Testování kamery v notebooku je jednoduchý postup bez ohledu na to, zda používáte notebook se systémem Windows 10 nebo s jiným operačním systémem. V tomto článku vás provedeme postupem kontroly funkčnosti kamery notebooku.
1. Kontrola fotoaparátu se systémem Windows 10: Kameru notebooku můžete otestovat pomocí vestavěné aplikace Fotoaparát, která je součástí systému Windows 10. Uděláte to následujícím způsobem: Otevřete nabídku Start a do vyhledávacího řádku zadejte „Fotoaparát“.
– Chcete-li otevřít aplikaci Fotoaparát, klikněte na ni.
Pokud fotoaparát funguje správně, měli byste se na obrazovce zobrazit. Program umožňuje natáčet filmy a pořizovat snímky, abyste otestovali fungování fotoaparátu.
2. Vyhodnocení webové kamery:
Webovou kameru můžete otestovat pomocí různých internetových nástrojů, i když nemáte aplikaci Fotoaparát nebo používáte jiný operační systém. Zde je několik možností:
– Webcam Toy: Tato online aplikace umožňuje otestovat webovou kameru, aniž byste museli stahovat jakýkoli software. Navštivte webovou stránku Webcam Toy a video stream z vaší kamery bude automaticky detekován a zobrazen.
– Online test webové kamery: Tato webová stránka nabízí důkladný test webové kamery, který zahrnuje zkoušku kvality zvuku a videa a různá nastavení kamery. Má také další možnosti, včetně možnosti pořizovat snímky a nahrávat videa.
– Testovací hovor přes Skype: Pokud máte v notebooku nainstalovanou aplikaci Skype, můžete kameru a mikrofon otestovat pomocí vestavěné možnosti testovacího hovoru. Chcete-li uskutečnit testovací hovor, stačí vybrat „Nastavení“ > „Zvuk a video“ a stisknout tlačítko „Uskutečnit testovací hovor“.
3. Zapnutí a kontrola webové kamery: Vaše webová kamera může být za různých okolností zablokovaná nebo nesprávně nakonfigurovaná. Postup aktivace a testování webové kamery je podrobně popsán níže: Otevřete nabídku Start a do vyhledávacího řádku zadejte „Správce zařízení“.
– Chcete-li spustit aplikaci Správce zařízení, klikněte na její ikonu.
– Zvětšete velikost kategorie „Zobrazovací zařízení“ nebo „Kamery“. Pokud je webová kamera vypnutá, klikněte na ni pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky vyberte možnost „Povolit“.
– Chcete-li se ujistit, že máte nainstalován nejnovější ovladač, klikněte na webovou kameru ještě jednou pravým tlačítkem myši a vyberte možnost „Aktualizovat ovladač“.
– Po povolení můžete pomocí aplikace Fotoaparát nebo jiných internetových zdrojů otestovat webovou kameru podle výše uvedených pokynů.
– Zkontrolujte, zda není kamera vypnuta ručně, a to tak, že zkontrolujete vypínač nebo tlačítko na notebooku.
– Vyhledejte kombinaci klávesy Fn, která zapíná fotoaparát. Na klávesnici ji obvykle označuje ikona fotoaparátu.
– Zkontrolujte, zda je externí webová kamera bezpečně připojena k notebooku, pokud ji používáte.
– Po restartování notebooku to zkuste znovu.
Ve výsledku je kontrola kamery notebooku jednoduchou operací, kterou lze provést pomocí různých internetových nástrojů nebo vestavěné aplikace Kamera v systému Windows 10. Podle pokynů uvedených v tomto článku se můžete ujistit, že vaše kamera správně funguje pro všechny vaše videokonference, online schůzky a další komunikační potřeby.
Při testování kamery a mikrofonu notebooku se můžete řídit následujícími podrobnými kroky: Zkontrolujte, zda je váš notebook vybaven vestavěnou kamerou a mikrofonem nebo zda jsou k němu správně připojena externí zařízení.
2. Spusťte program nebo aplikaci, kterou chcete otestovat, například aplikaci fotoaparátu nebo software pro videokonference. 3. Vyhledejte v aplikaci nabídku nastavení nebo možností. Obvykle ji symbolizuje ozubené kolečko nebo tři tečky. V nabídce nastavení vyhledejte možnosti kamery a mikrofonu. Mohou se nacházet pod několika kartami, například „Zvuk“ nebo „Video“. 5. Chcete-li získat přístup k nastavení kamery, zvolte možnost kamery. Obraz z kamery by měl být viditelný v reálném čase. 6. V případě potřeby změňte rozlišení kamery, jas nebo nastavení expozice. Využijte možnosti dostupné v nabídce nastavení. Kliknutím na možnost mikrofonu v nabídce nastavení otestujte mikrofon. Pokud se indikace úrovně mikrofonu nepohybuje nebo není slyšet přehrávaný zvuk, zkuste promluvit nebo vydat nějaký zvuk. Pokud používáte videokonferenční software, můžete také uskutečnit zkušební hovor s kamarádem nebo použít vestavěnou možnost zkušebního hovoru v aplikaci a současně otestovat kameru a mikrofon.
8. 9. Před provedením testu se ujistěte, že je objektiv kamery čistý a bez poskvrnky. Ujistěte se, že je správně nastavena hlasitost a že mikrofon není ztlumen.
Tyto pokyny vám ukáží, jak otestovat kameru a mikrofon notebooku, abyste se ujistili, že fungují správně.
Chcete-li zapnout kameru notebooku, proveďte následující kroky: 1. Na notebooku přejděte do nabídky Start a do vyhledávacího pole zadejte „Camera“ nebo „Webcam“. 2. Chcete-li získat přístup k aplikaci fotoaparátu, klepněte na ni ve výsledcích vyhledávání. 3. Pokud se zobrazí výzva, dejte aplikaci fotoaparátu oprávnění k přístupu k fotoaparátu. 4. Jakmile se aplikace fotoaparátu spustí, měl by se zobrazit živý náhled pořízený fotoaparátem notebooku. 5. Pokud je fotoaparát vypnutý nebo nefunkční, bude možná nutné přistoupit k nastavení notebooku. Za tímto účelem otevřete nabídku Start a vyberte ikonu ozubeného kola pro přístup k nastavení. 6. V nabídce nastavení klikněte na položku „Privacy“ (Soukromí) a poté na položku „Camera“ (Kamera) v levém postranním panelu. 7. Ujistěte se, že je zapnuta přepínací volba vedle položky „Povolit aplikacím přístup k fotoaparátu“.
8. Chcete-li zobrazit seznam aplikací, které mají přístup k fotoaparátu, posuňte se ve stejném okně nastavení dolů. Ujistěte se, že přepínač u aplikace, kterou hodláte používat pro přístup k fotoaparátu, je rovněž zapnutý. 9. Zavřete okno nastavení a poté se znovu pokuste spustit aplikaci fotoaparátu.
Po dokončení těchto pokynů byste měli být schopni používat kameru notebooku pro různé aplikace včetně videokonferencí.