2. Vymazání mezipaměti a dat aplikací: Pokud restartování zařízení nepomůže, zkuste vymazat mezipaměť a data aplikace Google. Chcete-li toho dosáhnout, přejděte do nabídky Nastavení > Aplikace > Google. Před výběrem možnosti „Vymazat mezipaměť“ stiskněte tlačítko „Úložiště“. Pokud problém přetrvává, zkuste klepnout na „Vymazat data“ nebo „Vymazat úložiště“. Po vyčištění dat se možná budete muset znovu přihlásit, protože dojde k odstranění nastavení účtu a předvoleb. 3. Aktualizujte aplikaci Google: Stará verze aplikace Google může občas přestat fungovat. Pokud je k dispozici aktualizace, přejděte do obchodu Google Play, vyhledejte „Google“ a vyberte „Aktualizovat“, abyste se ujistili, že máte nejnovější verzi. Program může být často aktualizován za účelem odstranění chyb a problémů s kompatibilitou. 4. Ověřte oprávnění: Google potřebuje ke správnému fungování určitá oprávnění. Zakázání těchto oprávnění může mít za následek nefunkčnost aplikace. Přejděte do Nastavení > Aplikace > Google a zkontrolujte oprávnění. Klepnutím na „Oprávnění“ v zobrazené nabídce se ujistěte, že jsou povolena mimo jiné oprávnění k poloze, úložišti a mikrofonu. Proč přestává fungovat aplikace Google? Příčin neustálého padání služby Google v zařízení se systémem Android může být celá řada. Může to být důsledek momentální chyby, zastaralé verze aplikace, konfliktního nastavení nebo oprávnění, nebo dokonce technického problému vašeho zařízení. Pomocí výše uvedených postupů řešení problémů se můžete o mnoho těchto problémů postarat a zajistit, aby Google opět normálně fungoval.
Chcete-li v zařízení se systémem Android odstranit mezipaměť aplikace Google, postupujte podle těchto pokynů:
1. V zařízení přejděte do Nastavení. 2. Přejděte dolů a vyberte možnost „Aplikace“ nebo „Správce aplikací“. 3. V seznamu nainstalovaných programů vyhledejte a vyberte aplikaci Google. 4. Klikněte na položku „Úložiště“. 5. Stiskněte klávesu > Uložit. Klikněte na „Vymazat mezipaměť“.
Závěrem lze říci, že existuje řada metod, jak vyřešit problém s aplikací Google, která se v zařízení se systémem Android stále zastavuje. nejprve zkuste smartphone restartovat a poté se pokuste vymazat mezipaměť a data aplikace Google. Přínosné může být také ověření oprávnění a aktualizace aplikace. Pokud problém nezmizí, možná budete muset vyzkoušet alternativní techniky řešení problémů nebo kontaktovat podporu Google.
Chcete-li odstranit mezipaměť služby Google Play v zařízení se systémem Android, můžete postupovat podle následujících kroků: 1. Spusťte aplikaci Nastavení v telefonu nebo tabletu se systémem Android. 2. Klepněte na možnost Odstranit mezipaměť. 2. Vyhledejte položku „Aplikace“ nebo „Aplikace“ (název se může lišit v závislosti na vašem zařízení) posunutím dolů a klepnutím na ni. 3. V seznamu nainstalovaných programů vyhledejte položku „Google Play Store“ a stiskněte ji. 4. Když se nacházíte na kartě „Informace o aplikaci“ obchodu Google Play, vyberte možnost „Úložiště“ nebo „Úložiště a mezipaměť“.
4. 5. Možnosti vymazání mezipaměti a dat najdete na kartě Úložiště. Kliknutím na „Vymazat mezipaměť“ se zbavíte souborů mezipaměti obchodu Google Play.
Problém „Google se stále zastavuje“ a další problémy související s obchodem Google Play lze odstranit vymazáním mezipaměti. Nezapomeňte, že vymazáním mezipaměti neodstraníte žádné osobní údaje ani předvolby aplikací.
Podle těchto pokynů můžete aplikaci Google ve smartphonu se systémem Android přinutit k resetu: 1. Spusťte aplikaci „Nastavení“ v telefonu nebo tabletu se systémem Android. 2. Přejděte dolů a vyberte položku „Aplikace“ nebo „Aplikace“ (v závislosti na vašem zařízení se může název lišit). 3. V seznamu nainstalovaných aplikací najděte položku „Google“ a stiskněte ji.
4. Na stránce s informacemi o aplikacích Google vyberte možnost „Úložiště a mezipaměť“ nebo srovnatelné možnosti. 5. Zkontrolujte, zda je možné použít aplikaci „Uložení“. Klepněte na „Vymazat úložiště“ nebo „Vymazat data“. Aplikace bude resetována a všechna uložená data včetně nastavení účtu budou vymazána. 6. Po výzvě akci potvrďte.
Uvědomte si, že restartování aplikace Google zruší veškeré předvolby nebo vlastní nastavení, které jste provedli. Po resetování se budete muset znovu přihlásit a nastavit aplikaci podle svých preferencí.
V zařízení se systémem Android se aplikace Google může zaseknout nebo se neustále zastavovat z různých důvodů. Mezi typické příčiny patří např: Aktualizace aplikace nebo systému: Příležitostně může nedávná aktualizace aplikace nebo systému přinést chyby nebo potíže s kompatibilitou, což způsobí, že Google přestane reagovat nebo spadne.
2. Hromadění mezipaměti a dat: V průběhu času může dojít k nahromadění mezipaměti a datových souborů služby Google, které se mohou stát chybnými, což může vést k nesprávnému chování aplikace. 3. Nedostatečný úložný prostor: Pokud je v zařízení málo místa, může to bránit výkonu aplikací Google a dalších aplikací a způsobit jejich zamrznutí nebo pád. 4. Konfliktní aplikace: Některé aplikace třetích stran, které máte nainstalované ve smartphonu, mohou způsobit nesprávnou funkci nebo nefunkčnost služeb Google. 5. Používání zastaralé verze aplikace Google nebo jakékoli související služby by mohlo způsobit problémy s kompatibilitou a způsobit zaseknutí programu. Chyby softwaru: Stejně jako každá jiná aplikace je i Google náchylný k chybám, které mohou způsobit jeho zamrznutí nebo nefunkčnost. Pro vyřešení problému se zasekáváním aplikace Google se můžete pokusit o následující postupy řešení problémů: 1. Restartujte zařízení: Příležitostně může rychlý restart vyřešit chvilkové softwarové problémy a obnovit normální fungování služby Google. Vymažte mezipaměť a data aplikace Google tak, že přejdete do nastavení aplikace a poté vyberete danou aplikaci. Tím se zbavíte všech poškozených souborů, které by mohly být příčinou problému. 3. Aktualizujte aplikaci Google a připojené aplikace: Zkontrolujte, zda jsou aplikace Google a doprovodné aplikace aktuální, a to tak, že v obchodě Google Play vyhledáte aktualizace. Nejnovější aktualizace může zvýšit stabilitu a odstranit problémy. 4. Odstranění nekompatibilních aplikací: Pokud se domníváte, že určitá aplikace narušuje práci se službou Google, zkuste ji postupně odstranit, abyste zjistili vadnou aplikaci. 5. Uvolněte místo v úložišti: Odstraňte nepoužívaná média, programy a soubory, abyste uvolnili místo ve smartphonu. To může pomoci celkově efektivnějšímu chodu systému Google a zabránit jeho zasekávání. 6. Obnovte předvolby aplikací: Přejděte do sekce Předvolby aplikací v nastavení zařízení a proveďte obnovení výchozího nastavení. Tímto způsobem lze opravit veškerá nesprávná nastavení, která mohou mít vliv na Google.
Pokud problém přetrvává i po vyzkoušení těchto řešení, může být dobré obrátit se na podporu společnosti Google nebo na společnost, která vaše zařízení vyrábí, pro další pomoc.