Existuje několik technik řešení problémů, které můžete použít, pokud Internet Explorer v počítači se systémem Windows 10 nefunguje správně:
a. Odstranění vyrovnávací paměti z prohlížeče: Začněte tím, že vyprázdníte mezipaměť v prohlížeči, což může občas problémy vyřešit. V aplikaci Internet Explorer přejděte do nabídky „Nástroje“ (ikona ozubeného kola) > „Možnosti internetu“ > „Historie procházení“ > „Odstranit“. Po výběru položky „Temporary Internet Files“ (Dočasné internetové soubory) z rozevírací nabídky klikněte na tlačítko „Delete“ (Odstranit). Obnovení nastavení aplikace Internet Explorer může pomoci vyřešit případné problémy související s konfigurací. Přejděte na záložku „Upřesnit“ v nabídce „Nástroje“ > „Možnosti Internetu“. V kontextové nabídce vyberte možnost „Resetovat“ a poté „Odstranit osobní nastavení“. Poté ještě jednou stiskněte tlačítko „Resetovat“. Zakázat doplňky: Občas se může stát, že nefunkční nebo nekompatibilní doplňky způsobí, že Internet Explorer přestane fungovat. Přejděte do nabídky „Nástroje“ > „Spravovat doplňky“ a zakažte doplňky. Po zakázání doplňků, o kterých si myslíte, že by mohly být příčinou problému, restartujte aplikaci Internet Explorer.
2. Obnovení přístupu k aplikaci Internet Explorer:
Systém Windows 10 je dodáván s prohlížečem Microsoft Edge jako výchozím prohlížečem, ale pokud chcete, můžete znovu získat přístup k aplikaci Internet Explorer. Proveďte tyto kroky:
b. V Ovládacích panelech vyberte „Programy“ > „Programy a funkce“.
c. V nabídce na levé straně okna vyberte možnost „Zapnout nebo vypnout funkce systému Windows“. V dialogovém okně Funkce systému Windows vyhledejte položku „Internet Explorer 11“ posunutím dolů. Po zaškrtnutí vedlejšího políčka klikněte na tlačítko „OK“.
e. Systém Windows znovu nainstaluje aplikaci Internet Explorer, kterou najdete v nabídce Start v části „Příslušenství systému Windows“. 3. Klikání na odkazy v aplikaci Internet Explorer místo v prohlížeči Microsoft Edge: Ve výchozím nastavení kliká systém Windows 10 na odkazy v aplikaci Internet Explorer. Pokud však chcete raději otevírat adresy URL v aplikaci Internet Explorer, můžete udělat následující kroky: V kroku a otevřete aplikaci Internet Explorer.
c. V dialogovém okně Možnosti Internetu vyberte kartu „Programy“. V kroku d. V části „Otevírání aplikace Internet Explorer“ vyberte možnost „Vždy v aplikaci Internet Explorer na ploše“. Kliknutím na tlačítko „Použít“ a poté na tlačítko „OK“ akci dokončete. Nyní se při každém kliknutí na odkaz otevře aplikace Internet Explorer, nikoli Microsoft Edge. 4. Povolení aplikace Internet Explorer: Internet Explorer mohl být v počítači se systémem Windows 10 občas deaktivován. Chcete-li jej aktivovat, proveďte následující akce: Nejprve otevřete Ovládací panely. b. V nabídce vyberte „Programy“ > „Programy a funkce“.
c. V nabídce na levé straně okna vyberte možnost „Zapnout nebo vypnout funkce systému Windows“. V dialogovém okně Funkce systému Windows vyhledejte položku „Internet Explorer 11“ posunutím dolů. Zkontrolujte, zda je vedle něj zaškrtnuté políčko.
Pokud chcete Internet Explorer používat jako výchozí prohlížeč i po jeho povolení, můžete jej vyhledat v nabídce Start v části „Příslušenství systému Windows“.
Závěrem bych chtěl říci, že pokud máte potíže s prohlížečem Internet Explorer v systému Windows 10 nebo si přejete, aby se stal opět vaším výchozím prohlížečem, mělo by vám dodržování těchto pokynů pomoci odstranit problémy a znovu jej správně zprovoznit. Nezapomeňte provést několik jednoduchých kontrol, vyčistit mezipaměť prohlížeče a vypnout všechny problematické doplňky. Kromě toho můžete podle těchto pokynů vždy znovu nainstalovat Internet Explorer nebo jej nastavit jako výchozí prohlížeč.
Existuje mnoho možných příčin, proč Internet Explorer přestal v systému Windows 10 fungovat, včetně následujících: 1. Zastaralý software: Pokud jste Internet Explorer neaktualizovali na nejnovější verzi a používáte systém Windows 10, může docházet k jeho pádům nebo zamrzání.
2. Poškozené soubory nebo nastavení: V průběhu času může dojít k poškození dat nebo nastavení aplikace Internet Explorer, což jí znemožní fungovat tak, jak má. Konflikty s jinými programy: Na fungování aplikace Internet Explorer mohou mít vliv konflikty s jinými programy nebo doplňky nainstalovanými v počítači. 4. Malware nebo viry: Pokud je váš počítač infikován malwarem nebo viry, mohou bránit normálnímu fungování aplikace Internet Explorer a dokonce způsobit její pád. 5. Zastaralé nebo nekompatibilní doplňky: Některé moduly plug-in nebo rozšíření aplikace Internet Explorer nemusí být kompatibilní se systémem Windows 10, což může vést ke konfliktům a selhání.
Pro opravu aplikace Internet Explorer v systému Windows 10 můžete vyzkoušet následující postupy řešení problémů:
Ujistěte se, že máte nainstalovanou nejnovější verzi aplikace Internet Explorer její aktualizací. Zkontrolujte, zda jsou k dispozici aktualizace služby Windows Update, nebo si stáhněte nejnovější verzi z webu společnosti Microsoft. Obnovte výchozí nastavení aplikace Internet Explorer, což pomůže vyřešit problémy způsobené poškozeným nastavením.
2. Přejděte na kartu Upřesnit v Možnostech Internetu na Ovládacích panelech a klepněte na tlačítko Obnovit.
3. Vypněte doplňky: Vypněte všechny nepoužívané zásuvné moduly nebo doplňky, které mohou způsobovat problémy. Vypněte nebo odinstalujte všechny pochybné nebo nechtěné doplňky tak, že navštívíte oblast Správa doplňků v nastavení aplikace Internet Explorer. 4. Proveďte komplexní kontrolu systému pomocí důvěryhodného antivirového nebo antimalwarového nástroje a vyhledejte a odstraňte veškerý škodlivý software, který by mohl ovlivňovat aplikaci Internet Explorer. 5. Zkuste spustit aplikaci Internet Explorer v nouzovém režimu bez jakýchkoli rozšíření: Proveďte to tak, že stisknutím kláves Win + R otevřete dialogové okno Spustit, zadejte „iexplore -extoff“ a stiskněte klávesu Enter. Tím zakážete všechna rozšíření, což vám umožní zjistit, která z nich mohou být na vině problému. Pokud očekáváte problémy s jinými programy, proveďte čisté spuštění systému Windows a spusťte jej pouze s kritickými službami a procesy. To může pomoci určit, zda aplikaci Internet Explorer nebrání nějaký software třetích stran.
Protože prohlížeč Internet Explorer již není společností Microsoft aktivně podporován a v budoucnu již nemusí dostávat aktualizace ani bezpečnostní záplaty, můžete zvážit použití alternativního webového prohlížeče, například Microsoft Edge, Google Chrome nebo Mozilla Firefox, pokud tyto kroky k odstranění problému nepomohou.