Náš život se stal výrazně závislejší na internetu, který nám umožňuje snadno komunikovat s ostatními, získávat informace a provádět různé úkoly. Upozornění „Připojení není soukromé“ může být obzvláště nepříjemné, když se při procházení webu vyskytnou potíže. Toto chybové hlášení může být způsobeno řadou různých věcí a často se s ním setkáváme ve webových prohlížečích, jako je například Google Chrome. V tomto příspěvku se podíváme na příčiny tohoto problému, jak jej odstranit a zodpovíme všechny související otázky. Proč stále tvrdí, že mé připojení není soukromé?
Chyba „Připojení není soukromé“ znamená, že mezi prohlížečem a webovou stránkou, kterou se pokoušíte zobrazit, existuje nezabezpečené spojení. K tomuto problému často dochází v případě, že platnost certifikátu SSL pro webovou stránku vypršela, není správně nasazen nebo není vydán renomovanou organizací. K navázání bezpečného spojení mezi prohlížečem a webovou stránkou a k zaručení, že sdělovaná data jsou šifrovaná a zabezpečená, jsou nutné certifikáty SSL (Secure Sockets Layer).
Výchozí brána pro získání přístupu k nastavení správce směrovače je často 192.168.1.1. Pokud se pokusíte získat přístup k této IP adrese a zobrazí se zpráva „Připojení není soukromé“, je pravděpodobně problém s certifikátem SSL směrovače. Pokud je certifikát SSL podepsán samotným uživatelem, vypršela jeho platnost nebo není vydán renomovaným zdrojem, může se tato chyba objevit. Je důležité poznamenat, že tento problém se objevuje pouze při pokusu o přístup ke správním nastavením směrovače a nemusí se objevit při prohlížení jiných webových stránek nebo webů.
Pokud používáte prohlížeč Google Chrome, můžete provést řadu akcí k odstranění upozornění „Připojení není soukromé“.
1. Zkontrolujte čas a datum v počítači: Problémy s certifikátem SSL mohou být způsobeny nesprávným nastavením data a času. Zkontrolujte, zda jsou čas a datum v počítači správné, a popřemýšlejte o zapnutí automatické synchronizace času. 2. Vymažte historii procházení: Zabezpečené připojení může být občas ztíženo chybnými nebo neaktuálními údaji uloženými v prohlížeči. Problém lze odstranit vymazáním mezipaměti, souborů cookie a historie prohlížení z prohlížeče. Toho dosáhnete tak, že spustíte nastavení prohlížeče Chrome, vyberete možnost „Soukromí a zabezpečení“ a poté zvolíte možnost „Vymazat data procházení“. 3. Vypněte rozšíření prohlížeče: Problém „Připojení není soukromé“ mohou způsobovat určité doplňky nebo rozšíření, které jsou v rozporu s certifikáty SSL. Chcete-li zjistit, které rozšíření je na vině problému, dočasně vypněte jedno po druhém. 4. Postupujte opatrně (nedoporučuje se): Přestože je to v rozporu s doporučením, máte možnost navštívit webové stránky i přes chybu ochrany osobních údajů. Postupujte však opatrně, protože by to mohlo ohrozit vaši bezpečnost. Pokud chcete pokračovat, vyberte možnost „Upřesnit“ a poté „Pokračovat na [název webové stránky]“. Proč moje připojení v prohlížeči Chrome není soukromé?
Když Chrome zjistí problém s certifikátem SSL webové stránky nebo když je certifikát nedůvěryhodný, zobrazí chybu „Připojení není soukromé“. K tomu může dojít, pokud je certifikát podepsán sám sebou, vypršela jeho platnost nebo nebyl správně nainstalován. V zájmu ochrany bezpečnosti a soukromí uživatele může Chrome tuto zprávu zobrazit také v případě, že webové stránky používají zastaralý protokol SSL, který je považován za nezabezpečený. Ve výjimečných případech mohou být potenciální příčinou chyby problémy s nastavením počítače nebo sítě.
Zpráva „Připojení není soukromé“ může být nepříjemná, ale jedná se o bezpečnostní funkci vytvořenou za účelem ochrany uživatelů před potenciálními riziky. Tuto chybu můžete úspěšně vyřešit a opravit v prohlížeči Google Chrome pomocí výše uvedených postupů. Na webové stránky s chybami soukromí byste měli vždy přecházet s opatrností, abyste ochránili své osobní údaje a citlivá data, i když některé chyby lze snadno opravit.
Chcete-li změnit připojení na soukromé, můžete provést následující kroky: V kroku 1 otevřete nastavení zařízení. Obvykle to můžete udělat tak, že přejdete do aplikace nastavení nebo kliknete na symbol ozubeného kola na oznamovacím panelu. 2. V závislosti na zařízení vyhledejte možnost „Síť a internet“ nebo „Wi-Fi“. 3. V nastavení sítě by měl být vidět seznam dostupných sítí Wi-Fi. Chcete-li získat přístup k nastavení sítě, vyhledejte síť, ke které jste v současné době připojeni, a klikněte na ni. 4. Vyhledejte nastavení, které umožňuje přepnout profil sítě z „Public“ na „Private“. Názvosloví vašeho zařízení se může lišit, běžně se však označuje jako „Typ sítě“ nebo „Profil sítě“. 5. Po vyhledání volby klikněte na „Private“ a upravte síťový profil. 6. Uložte úpravy a zavřete nastavení.
Přepnutím profilu sítě na soukromý můžete zařízení sdělit, že síť je důvěryhodná a bezpečná. To pomůže zabránit výskytu problému „Připojení není soukromé“.
Problém „Připojení není soukromé“ v systému Windows 10 vyřešíte následujícími způsoby: 1. Zkontrolujte, zda je připojení soukromé. Zkontrolujte nastavení data a času v zařízení. Nesprávné nastavení data a času může vést k této chybě. Zkontrolujte, zda je v zařízení se systémem Windows 10 nastaven správný čas a datum. Vymažte historii surfování otevřením oblíbeného webového prohlížeče a výběrem možnosti Možnosti. Najděte možnost odstranit historii procházení nebo data. Zbavte se souborů cookie, mezipaměti a historie procházení. Restartujte prohlížeč a poté se znovu pokuste zobrazit webovou stránku. 3. Dočasně vypněte bránu firewall nebo antivirový software: Bezpečnostní software může občas bránit bezpečnému připojení. Vypněte na chvíli bránu firewall a antivirový software a poté zkontrolujte, zda se problém stále vyskytuje. Pokud zpráva zmizí, bude možná nutné změnit nastavení bezpečnostního softwaru a povolit zabezpečená připojení.
4. Zkuste zobrazit webové stránky pomocí jiného prohlížeče: Pokud k problému dochází pouze při použití určitého prohlížeče, zkuste to udělat. Pomůže vám to zjistit, zda je problém specifický pro daný prohlížeč. 5. Zkontrolujte, zda je váš prohlížeč aktuální, a to tak, že zkontrolujete aktualizace. Problémy s kompatibilitou a bezpečnostní chyby mohou být důsledkem používání zastaralých verzí prohlížeče. Po aktualizaci prohlížeče na nejnovější verzi to zkuste znovu. Otevřete „Možnosti internetu“ v Ovládacích panelech nebo prostřednictvím nastavení prohlížeče a vymažte stav SSL. Přejděte na kartu „Obsah“ a vyberte možnost „Vymazat stav SSL“. Veškeré uložené certifikáty SSL, které by mohly být zdrojem problému, budou následně vymazány. 7. Vypněte doplňky prohlížeče: Některé doplňky nebo moduly plug-in pro prohlížeče mohou bránit bezpečnému připojení. Restartujte prohlížeč, zakažte všechny doplňky a rozšíření a poté se znovu pokuste přistoupit na stránku. Pokud chyba zmizí, povolte každé rozšíření zvlášť, abyste našli to, které chybu způsobuje. Zkontrolujte síťové připojení:
8. Zkontrolujte, zda je vaše síťové připojení pevné a spolehlivé. Na vině tohoto problému může být slabé nebo nestabilní připojení. Zkuste přepnout síť nebo restartovat směrovač.
Pokud žádná z těchto možností problém neodstraní, je možné, že webová stránka, na kterou se snažíte přistupovat, má neplatný certifikát SSL nebo je nesprávně nastavena. Za takových okolností se doporučuje kontaktovat správce webové stránky a požádat o další podporu.