Nebojte se, nejste jediní, kdo se potýká s nepříjemným problémem neotevření aplikace v zařízení se systémem Android. K tomuto problému může přispívat řada faktorů, včetně softwarových chyb, nedostatku volného místa v úložišti, poškozených dat aplikací a konfliktů aplikací. Naštěstí existuje řada technik řešení problémů, kterými můžete tento problém vyřešit a program znovu spustit.
Znovu spusťte zařízení: Restartování zařízení se systémem Android může jednoduše, ale účinně vyřešit řadu problémů souvisejících s aplikacemi. Vymazáním dočasných souborů a obnovením systému se tak mohou vyřešit drobné softwarové problémy, které mohou bránit otevření aplikace. Před výběrem možnosti „Restartovat“ nebo „Restartovat“ z rozevírací nabídky je třeba stisknout a podržet tlačítko napájení zařízení.
2. Odstraňte data aplikací a mezipaměť: Pokud nepomůže restartování zařízení, je dalším krokem vymazání mezipaměti a dat problémové aplikace. Tím lze vyřešit problémy způsobené poškozenými nebo neaktuálními daty. Chcete-li toho dosáhnout, vyhledejte program, který se nechce spustit, tak, že přejdete do Nastavení > Aplikace (nebo Správce aplikací, v závislosti na vašem zařízení). Po výběru aplikace klepněte na „Úložiště“ a „Vymazat mezipaměť“ nebo „Vymazat data“. Nezapomeňte, že vymazáním dat aplikace obnovíte její tovární nastavení a riskujete ztrátu všech uložených předvoleb nebo přihlašovacích údajů. 3. Znovu nainstalujte nebo aktualizujte aplikaci:
Aplikace mohou občas přestat fungovat kvůli konfliktům mezi zastaralými verzemi aplikací a operačním systémem Android. Zkontrolujte, zda jsou v obchodě Google Play k dispozici aktualizace aplikace, a ověřte kompatibilitu. Pokud je aktualizace k dispozici, najděte aplikaci v Obchodě Play a klikněte na tlačítko „Aktualizovat“. Pokud aktualizace problém nevyřeší, zkuste aplikaci odinstalovat a znovu nainstalovat. Toho dosáhnete tak, že program vyhledáte v Nastavení > Aplikace a zvolíte možnost „Odinstalovat“. Po odstranění aplikaci znovu nainstalujte v Obchodě Play.
4. Zkontrolujte aktualizace systému Android: Aktualizace na úrovni systému mohou občas řešit problémy s kompatibilitou a vyřešit problémy související s aplikacemi. Přejdete-li do nabídky Nastavení > Systém > Aktualizace softwaru, můžete si ověřit, zda je v chytrém telefonu se systémem Android, který používáte, spuštěna nejnovější verze operačního systému. Pokud je aktualizace k dispozici, nainstalujte ji podle pokynů na obrazovce. Po aktualizaci zkuste aplikaci spustit ještě jednou a zjistěte, zda byl problém odstraněn.
Pokud se aplikace v zařízení nechce spustit, zvažte na závěr nejprve restartování zařízení se systémem Android. Pokud ani to nepomůže, zkuste vymazat mezipaměť a data aplikace, aktualizovat ji nebo znovu nainstalovat a vyhledat aktualizace systému. Pomocí těchto postupů řešení problémů byste měli být schopni vyřešit většinu problémů souvisejících s aplikacemi a umožnit tak jejich opětovné normální fungování.
V zařízení se systémem Android můžete provést následující kroky k odstranění mezipaměti aplikace: 1. V telefonu nebo tabletu se systémem Android otevřete aplikaci Nastavení. 2. Vyhledejte možnost „Aplikace“ nebo „Aplikace“ posunutím dolů a klepněte na ni. 3. Zobrazí se seznam všech nainstalovaných aplikací ve vašem zařízení. Vyhledejte aplikaci, která se nechce spustit, a klepněte na ni.
4. Na stránce s podrobnostmi o aplikaci si můžete vybrat z několika alternativ. Vyhledejte možnost „Úložiště“ nebo „Úložiště a mezipaměť“ nebo na ni klepněte.
5. Zde máte dvě možnosti: „Vymazat mezipaměť“ a „Vymazat data“. Výběrem možnosti „Vymazat mezipaměť“ vymažete výhradně mezipaměť aplikace. 6. Mohlo by se zobrazit potvrzovací pole s dotazem, zda si přejete odstranit mezipaměť. Pro pokračování klikněte na „OK“. Po vymazání mezipaměti můžete zkusit aplikaci otevřít ještě jednou a zkontrolovat, zda byl problém odstraněn.
Když aplikace zamrzne, spadne nebo se nespustí správně, může pomoci vymazání její mezipaměti. Mějte však na paměti, že vyprázdněním mezipaměti neodstraníte žádné osobní informace ani předvolby; můžete se pouze zbavit dočasných souborů a dat souvisejících s aplikací.
V systému Android můžete k odstranění mezipaměti aplikací použít následující postupy: 1. V telefonu nebo tabletu se systémem Android spusťte aplikaci Nastavení. 2. Přejděte dolů a vyberte položku „Aplikace“ nebo „Aplikace“ (v závislosti na vašem zařízení se název může lišit). 3. Vyhledejte aplikaci, která má problémy, a klepněte na ni. 4. Na stránce s podrobnostmi o aplikaci můžete vybrat položku „Úložiště“ nebo „Úložiště a mezipaměť“. Klepněte na ni. 5. K dispozici jsou dvě možnosti: „Vymazat mezipaměť“ a „Vymazat úložiště“ (známé také jako „Vymazat data“). Stiskněte jednou tlačítko „Vymazat mezipaměť“. 6. Zobrazí se potvrzovací okno s dotazem, zda si přejete odstranit mezipaměť aplikace. Stiskněte tlačítko „OK“ a pokračujte.
Po vymazání mezipaměti zkuste aplikaci spustit ještě jednou. Provedení tohoto úkonu může pomoci vyřešit řadu problémů, včetně zamrzání nebo pádu aplikace.
Aplikace vašeho zařízení se systémem Android nemusí reagovat z řady důvodů. Mezi typické příčiny patří např: 1. Problémy se softwarem: Příležitostně mohou být zamrzání nebo pády aplikací způsobeny chybami operačního systému nebo jiných programů ve vašem zařízení.
2. Nedostatečné úložiště: Pokud je úložiště v zařízení nedostatečné, může to způsobit, že aplikace budou pomalé nebo nebudou reagovat. Zkontrolujte, zda je v zařízení dostatek volného místa. 3. Zastaralá verze aplikace: Pokud jste aplikace dlouho neaktualizovali, nemusí fungovat s nejnovější verzí systému Android. Problémy s kompatibilitou lze vyřešit aktualizací aplikací na nejnovější verzi.
4. Nahromadění mezipaměti a dat: Hromadění dat mezipaměti a dat aplikací v průběhu času může vést k problémům s výkonem. Ve vzácných případech lze problém vyřešit odstraněním mezipaměti nebo dat problematických aplikací. 5. Zásahy třetích stran: V některých případech mohou aplikace nebo služby třetích stran způsobit konflikty s vašimi aplikacemi a způsobit, že přestanou fungovat. Nedávnou instalaci aplikací můžete odstranit a zkontrolovat, zda problém zmizí. 6. Přehřívání zařízení: Pokud se zařízení příliš zahřívá, může to ohrozit funkčnost vašich aplikací. Ujistěte se, že se zařízení při spouštění aplikací příliš nezahřívá. 7. Omezení hardwaru: V případě, že zařízení není vybaveno hardwarem, může dojít k jeho poškození: Starší zařízení nebo zařízení nižší třídy mohou mít kvůli hardwarovým omezením problémy s plynulým spuštěním některých aplikací.
Zkuste odstranit potíže provedením následujících akcí: aktualizace aplikace, vymazání mezipaměti a dat aplikace, restartování zařízení, vyhledání aktualizací softwaru a v případě potřeby odinstalování a opětovná instalace aplikace.