Pokud používáte Mac, mohli jste se setkat s nepříjemným problémem plného spouštěcího disku. Může to mít za následek problémy s výkonem, selhání systému, a dokonce i nemožnost nainstalovat nový software nebo aktualizace. Pro vyřešení tohoto problému je nezbytné vyčistit startovací disk od nadbytečných souborů. Co dělat, když je váš spouštěcí disk plný, proč se zaplňuje, jak ho vyčistit a jaké jsou důsledky plného spouštěcího disku, o tom všem pojednává tento článek.
1. Pokyny k vyčištění spouštěcího disku počítače Mac
V počítači Mac proveďte následující operace k vyčištění spouštěcího disku:
Nejprve vyhodnoťte využití disku: Přejděte do nabídky Apple, zvolte „O tomto počítači Mac“ a poté vyberte možnost „Úložiště“. Získáte tak obecnou představu o tom, jak je váš spouštěcí disk využíván.
Krok 2: Odstraňte objemné soubory, které nejsou potřeba: Vyhledejte obrovské soubory, které již nepotřebujete, například stažené instalační programy, zastaralá videa a filmy. Přetáhněte je do koše a poté koš vyneste. Krok 3: Odstranění nepotřebného softwaru: Otevřením složky „Aplikace“ odstraňte veškerý zastaralý software. Přetáhněte aplikaci do koše a poté koš vysypte, abyste ji odinstalovali.
Krok 4: Odstraňte dočasné soubory a mezipaměť: Pomocí programu, jako je CleanMyMac nebo Onyx, vymažte dočasné soubory a mezipaměť, které mohou zabírat spoustu místa na spouštěcím disku. Krok 5: Otevřením složky Stažené soubory smažte všechny zastaralé soubory. Chcete-li rychle vyhledat největší soubory, můžete je také seřadit podle velikosti. Co způsobuje zaplnění startovacího disku Macu? Startovací disk Macu se může zaplnit z několika důvodů:
– Nahromadění nepotřebných souborů: Počítač může časem nahromadit obrovské soubory, včetně zastaralých záloh, stažených instalačních programů nebo mediálních souborů, které již nepotřebujete.
– Ukládání do mezipaměti a dočasné soubory: Pro zvýšení výkonu vytvářejí aplikace dočasné soubory a mezipaměť. Časem se však tyto soubory mohou hromadit a zabírat značné množství místa.
– Několik nastavení softwaru: Počáteční disk může potřebovat více místa, pokud instalujete a aktualizujete software, zejména pokud máte více verzí stejného programu. Velké knihovny médií mohou snadno zaplnit startovní disk, pokud máte hodně obrázků, videí nebo hudby.
3. Jak se vypořádat s plným diskem
Když je váš disk plný, můžete uvolnit místo několika způsoby:
– Jak bylo popsáno v posledním kroku, vyčistěte startovní disk.
– Obrovské soubory přeneste na externí úložiště: Chcete-li uvolnit místo na startovním disku, přemýšlejte o přenesení velkých souborů nebo knihoven médií na externí pevný disk nebo do online úložiště.
– Odstraňte cizí jazykové soubory: Některé programy obsahují jazykové soubory pro různé jazyky. Používejte nástroje pro optimalizaci úložiště: DaisyDisk, GrandPerspective nebo Disk Inventory X vám pomohou lépe vizualizovat a kontrolovat využití místa na disku.
– Odstraňte nepotřebné jazykové soubory, abyste uvolnili místo.
4. Co znamená plný spouštěcí disk? Pokud je startovací disk plný, znamená to, že váš Mac dosáhl maximální kapacity úložiště. To může mít za následek řadu problémů, např:
– Špatné spuštění: Pokud je spouštěcí disk plný, může mít váš Mac potíže s nalezením volného místa pro provádění potřebných činností, což zpomaluje výkon.
– Nemožnost instalace nebo aktualizace softwaru: Pokud je startovací disk plný, nemusí být možné přidávat nové aplikace nebo aktualizovat již nainstalované. Nedostatek volného místa v počítači Mac může způsobit pády a nestabilitu systému, protože operační systém se pokouší přidělit prostředky, což může vést k nestabilitě.
– Nemožnost ukládat soubory: Pokud je výchozí disk plný, nemusí být možné ukládat zcela nové soubory nebo stahovat přílohy.
Shrnuto a podtrženo, udržování pořádku na spouštěcí jednotce je pro nejlepší výkon Macu nezbytné. Hladký a efektivní chod Macu můžete udržovat pravidelným čištěním mezipaměti a dočasných souborů, používáním externího úložiště a odstraňováním nadbytečných věcí. Chcete-li správně spravovat místo na disku, nezapomeňte před odstraněním jakýchkoli dat provést příslušná opatření a přemýšlejte o využití programů pro optimalizaci úložiště.
K důkladnému vyčištění počítače Mac můžete použít tyto kroky: Před zahájením jakéhokoli procesu čištění je nezbytné zálohovat všechny důležité soubory a data na externí úložné zařízení nebo do cloudového úložiště.
1. Zálohujte svá data.
2. Odstraňte zbytečné aplikace: Projděte si nainstalované programy a odstraňte všechny, které již nepotřebujete nebo nepoužíváte. Přetáhněte aplikaci do koše nebo použijte odinstalační nástroj třetí strany, abyste toho dosáhli. 3. Odstraňte staré a velké soubory: Pomocí vestavěné vyhledávací funkce Finderu vyhledejte a odstraňte všechny velké soubory, které v Macu zabírají nepotřebné místo. Chcete-li najít největší soubory, můžete je seřadit nebo vyhledávat podle velikosti souboru. 4. Odstranění dočasných souborů a mezipaměti: Dočasné soubory a mezipaměť se mohou časem hromadit a zabírat důležité místo v úložišti Macu. Chcete-li odstranit nadbytečné soubory, přejděte do složek „Cache“ a „Preferences“ pomocí nabídky „Go“ ve složce „Library“ aplikace Finder. 5. Postarejte se o složku stažených souborů: Složka Stažené soubory se často zaplní velkým množstvím souborů. Pokud některé soubory již nepotřebujete, odstraňte je nebo je přeneste na externí paměťové zařízení. Pokud pro zálohování používáte Time Machine, vyhledejte všechny zastaralé zálohy, které již nepotřebujete, a odstraňte je.
6. V možnostech Time Machine je můžete odstranit. Vyčistěte pracovní plochu. Nepřehledná pracovní plocha může způsobit pomalý chod vašeho Macu. Uspořádejte si plochu a zbavte se všech nadbytečných souborů nebo složek. 8. Vyprázdněte koš: Po odstranění souborů na to nezapomeňte, abyste uvolnili místo na disku, které zabíraly.
9. Použijte spolehlivý čisticí program: Vezměte v úvahu použití programů jako CleanMyMac, CCleaner nebo Disk Doctor. Tyto programy vám pomohou najít a odstranit nepoužívané soubory, duplicity a optimalizovat rychlost vašeho Macu.
Při odstraňování souborů buďte vždy obezřetní a nezapomeňte vše překontrolovat, než něco trvale odstraníte.