V mnoha počítačích, zejména těch s operačním systémem Windows, jsou oddíly pro obnovu častou součástí. Tyto oddíly vytvořené výrobcem obsahují soubory potřebné pro obnovení systému v případě jakýchkoli problémů nebo poruch. Přestože mohou být za určitých okolností užitečné, možná si kladete otázku, zda je skutečně potřebujete, nebo zda byste je měli odstranit, abyste uvolnili místo na disku. V tomto příspěvku se podíváme na řešení těchto otázek a provedeme vás procesem odstranění disku pro obnovení, pokud máte pocit, že již není potřeba. Musím odstranit oddíl pro obnovení?
Předtím, než se rozhodnete oddíl pro obnovení odstranit, je nezbytné pochopit jeho funkci a posoudit, zda jej skutečně potřebujete. Oddíly pro obnovení slouží především k návratu počítače do výchozího nastavení v případě selhání systému nebo jiných závažných problémů. Pokud se dostanete do problémů a potřebujete obnovit operační systém bez instalačních disků, mohou být tyto oddíly užitečné. Oddíl pro obnovení však nemusíte nutně potřebovat, pokud jste si vytvořili záložní kopie počítače nebo máte přístup k instalačním souborům operačního systému. Pokud vám navíc dochází místo na disku, můžete odstraněním oddílu pro obnovení získat více místa. Jak odstranit oddíl, který nechce zmizet? Snaha odstranit oddíl, který nechce zmizet, může být nepříjemná. Chcete-li tento problém vyřešit, můžete se pokusit o několik různých strategií. Nejprve využijte integrovaný nástroj Správa disků systému Windows. Klepněte pravým tlačítkem myši na nabídku Start, vyberte „Správa disků“ a poté vyhledejte oddíl, který chcete vymazat, abyste získali přístup k tomuto programu. Po kliknutí pravým tlačítkem myši na oddíl vyberte z kontextové nabídky možnost „Odstranit svazek“. V případě, že tento postup nebude úspěšný, můžete zkusit použít software pro správu diskových oddílů od třetí strany, například EaseUS Partition Master nebo MiniTool Partition Wizard. Integrované nástroje systému Windows nedokážou odstranit náročné oddíly, ale tyto nástroje často nabízejí sofistikovanější funkce.
Pokud jste se rozhodli odstranit oddíl pro obnovení systému Windows 10 v počítači, postupujte podle těchto podrobných pokynů:
1. Ujistěte se, že jsou všechna důležitá data v počítači zálohována. Ačkoli se uživatelské soubory na jednotku pro obnovení obvykle neukládají, je lepší být v bezpečí, než litovat.
3. V okně Správa disků vyhledejte oddíl pro obnovení, který chcete odebrat. Obvykle má název „Recovery“ a je menší než ostatní oddíly.
4. Klikněte na oddíl pro obnovení pravým tlačítkem myši a vyberte možnost „Odstranit svazek“. Po výzvě tuto činnost potvrďte. 5. Po odstranění oddílu z pevného disku byste na něm měli vidět volné místo. Slučte nepřidělené místo se zadaným oddílem nebo v případě potřeby vytvořte nový oddíl kliknutím pravým tlačítkem myši a výběrem možnosti „Extend Volume“ (Rozšířit svazek) na libovolném sousedním disku.
Jak vymažu oddíl násilně? Občas můžete narazit na oddíl, který nelze odstranit standardními metodami. K násilnému vymazání oddílu můžete použít nástroj příkazového řádku DiskPart, který je součástí systému Windows. Postup je následující: 1. Klepnutím na položku „Příkazový řádek (správce)“ v kontextové nabídce nabídky Start spusťte příkazový řádek jako správce. 2. Nástroj DiskPart otevřete zadáním příkazu „diskpart“ a stisknutím klávesy Enter. 3. Zadejte „list disk“ a stiskněte klávesu Enter, abyste získali seznam přístupných disků vašeho počítače. 4. Zadáním příkazu „select disk X“ (X nahraďte správným číslem disku) vyberte disk obsahující oddíl, který chcete odstranit. Chcete-li zobrazit seznam oddílů na vybraném disku, zadejte do příkazového řádku příkaz „list partition“. Po identifikaci oddílu, který chcete odstranit, zadejte příkaz „select partition Y“ (Y nahraďte správným číslem oddílu). 7. Chcete-li vynutit odstranění oddílu, zadejte „delete partition override“ a stiskněte klávesu Enter.
Závěrem lze říci, že oddíly pro obnovení nemusí být vždy nutné pro každého, přestože mohou být za určitých okolností užitečné. Pokud se rozhodnete oddíl pro obnovení vymazat, je nutné pochopit jeho účel, zálohovat všechna důležitá data a přijmout správná opatření k jeho bezpečnému odstranění. Při odstraňování oddílů mějte na paměti, že by to mohlo mít nepředvídatelné následky. Vždy se doporučuje požádat o pomoc odborníka nebo zkušenou osobu, pokud si s postupem nevíte rady nebo vám není příjemný.
Pro odstranění diskového oddílu proveďte následující kroky: 1. Klikněte pravým tlačítkem myši na tlačítko „Start“ a ze zobrazené nabídky vyberte položku „Správa disků“, čímž spustíte software Správa disků. 2. V podokně Správa disků vyhledejte oddíl, který chcete odstranit. Bude uveden ve sloupci vedle položky „Volume“ (Svazek) nebo „Partition“ (Oddíl).
3. Po kliknutí pravým tlačítkem myši na oddíl, který chcete vymazat, vyberte v kontextové nabídce možnost „Delete Volume“. 4. Zobrazí se oznámení s informací, že všechna data na oddílu budou ztracena. Před pokračováním nezapomeňte zálohovat všechna důležitá data na oddílu. 5. Výběrem možnosti „Yes“ (Ano) potvrďte vymazání oddílu. Oddíl se po vymazání zobrazí v podokně Správa disků jako „Nepřidělené místo“. Pokud byste chtěli využít nepřidělené místo, můžete nyní vytvořit nový oddíl nebo rozšířit stávající.
Při neopatrném mazání diskových oddílů může dojít ke ztrátě informací, proto s tím počítejte. Před pokračováním nezapomeňte zálohovat všechna důležitá data.