Uživatelé známé služby pro zasílání zpráv Messenger se mohou spojit a chatovat se svými přáteli, rodinou a spolupracovníky. Stejně jako každá jiná internetová platforma je však stále náchylná ke spamové komunikaci. Nevyžádaná komunikace jsou nevyžádané a nevyžádané e-maily, které mohou zahltit vaši schránku a ohrozit vaši bezpečnost a soukromí. Možná vás zajímá, jak tyto nevyžádané zprávy v aplikaci Messenger obnovit, pokud jste zprávu omylem označili jako spam nebo se domníváte, že některé platné komunikace byly omylem označeny jako spam. V tomto článku se podíváme na to, jak získat nevyžádané zprávy zpět, a zodpovíme otázky, které s tím souvisejí. Kde jsou mé nevyžádané zprávy v aplikaci Messenger?
Platforma Messenger automaticky kontroluje každou přijatou zprávu kvůli podezření na spam. Pokud je zpráva označena jako spam, je okamžitě umístěna do složky „Žádosti o zprávu“, která se liší od běžné schránky. Níže uvedené pokyny vám pomohou dostat se do této složky a získat nevyžádané zprávy.
1. Spusťte aplikaci Messenger v telefonu nebo přejděte na webové stránky aplikace Messenger v počítači.
2. Klikněte na kartu „Lidé“ nebo na ikonu profilového obrázku ve spodní části obrazovky. 3. V nabídce vyberte možnost „Žádosti o zprávy“. 4. Ve složce „Message Requests“ (Žádosti o zprávy) jsou zobrazena všechna sdělení, která byla označena jako spam. Procházením seznamu dohledejte zprávy, které chcete obnovit. Co by se stalo, kdybych Messenger zneužil? Komunitní standardy platformy Messenger zakazují rozesílání spamu, které má následky. Pokud se zjistí, že spamujete, může být váš účet dočasně pozastaven nebo označen. Opakované případy spamování mohou v krajním případě vést k trvalému zákazu používání služby Messenger. Je velmi důležité používat platformu správně a respektovat soukromí ostatních uživatelů. Jak mohu někomu zabránit, aby mě v aplikaci Messenger spamoval, aniž bych mu odpověděl?
Pomocí těchto postupů můžete zrušit spamování někoho, jehož komunikaci jste omylem označili jako spam, aniž byste mu osobně odpověděli:
1. Přistupte k aplikaci Messenger pomocí webové stránky nebo aplikace Messenger. 2. Klepněte na ikonu svého profilového obrázku nebo na kartu „Lidé“ a poté zvolte „Žádosti o zprávy“, čímž se dostanete do složky „Žádosti o zprávy“. 3. Vyhledejte zprávu, kterou odeslala osoba, kterou chcete odhlásit.
4. Klepnutím na zprávu si prohlédněte její obsah a otevřete ji. 5. Chcete-li zastavit zasílání zprávy, vyberte z dostupných alternativ možnost „Ignorovat“ nebo „Přijmout“.
Co znamená pojem „unspam“?
Proces opětovného označení zprávy jako spamu se označuje jako „odspamování“. Když zprávu označíte jako spam, fakticky tím informujete automatický systém platformy, že tato komunikace je vítaná a měla by být přesunuta z oblasti „Žádosti o zprávy“ do vaší primární schránky. Zrušení spamování zajistí, že zprávy, které mohly být nesprávně zařazeny, zůstanou zobrazeny ve vaší hlavní oblasti pro zasílání zpráv, a umožní vám je obnovit.
Oblast „Žádosti o zprávy“ v aplikaci Messenger nebo na webových stránkách je místem, kde můžete najít nevyžádané zprávy, pokud je potřebujete získat zpět. Nezapomeňte používat aplikaci Messenger zodpovědně a zdržet se rozesílání spamu, abyste se vyhnuli trestům, jako je pozastavení účtu nebo trvalý zákaz. Pokud jste komunikaci omylem označili jako spam, můžete její označení zrušit, aniž byste na ni kdy reagovali. Zrušení klasifikace zprávy zajistí, že se po zrušení spamování objeví ve vaší výchozí schránce.
Dodržujte následující opatření, abyste zabránili odesílání spamu z čísla v aplikaci Messenger: 1. Spusťte aplikaci Messenger v telefonu nebo tabletu.
2. Klepněte na tlačítko nabídky nebo na svou profilovou fotografii v levém horním rohu obrazovky. 3. V rozevírací nabídce klikněte na položku „Nastavení a soukromí“ a poté na položku „Nastavení“. 4. Přejděte dolů a výběrem položky „People“ (Lidé) zobrazte možnosti pro lidi. 5. Najděte a vyberte možnost „Message Requests“ (Žádosti o zprávy) nebo „Filtered Messages“ (Filtrované zprávy).
5. V závislosti na vašem zařízení a verzi aplikace Messenger se tato možnost může změnit. 6. Tato stránka obsahuje seznam zpráv, které byly filtrovány nebo označeny jako spam. Vyhledejte telefonní číslo, které chcete zrušit jako spam. 7. Klepnutím na jméno osoby nebo na diskusi ji zahájíte. 8. Chcete-li zastavit rozesílání spamu na dané číslo, vyberte v nabídce diskuse možnost „Přijmout“ nebo „Odblokovat“.
9. Nyní budete dostávat oznámení o nových zprávách z daného čísla a konverzace se přenese do vaší standardní schránky přijatých zpráv.
Díky těmto technikám můžete jednoduše odstranit číslo ze seznamu nevyžádaných zpráv aplikace Messenger a vrátit diskusi zpět do své primární schránky přijatých zpráv.
Pro odstranění spamu ze sítě Facebook se můžete pokusit použít následující techniky: 1. Nahlásit a zablokovat: První věc, kterou byste měli udělat, pokud se na Facebooku setkáte se spamem, je nahlásit ho. Po otevření zprávy klikněte na tlačítko „Možnosti“ (viditelné jako tři tečky) a vyberte možnost „Nahlásit spam nebo zneužití“. Po posouzení nahlášeného obsahu Facebook podnikne potřebné kroky. Odesílatele můžete také zablokovat, aby vám nemohl posílat další zprávy. 2. Upravte předvolby ochrany osobních údajů: Zkontrolujte předvolby soukromí na Facebooku a ujistěte se, že je váš účet bezpečný. Úpravou parametrů filtrování zpráv můžete omezit, kdo vám může zprávy posílat. Můžete jej nastavit tak, aby přijímal zprávy pouze od přátel nebo známých. 3. Při klikání na pochybné odkazy dbejte zvýšené opatrnosti: I když se jedná o někoho, koho znáte, neklikejte na podezřelé odkazy. Tyto odkazy vás mohou přesměrovat na nevyžádané nebo škodlivé webové stránky. Pokud se domníváte, že se jedná o spam, nahlaste odkaz na Facebooku. Čtvrtým krokem je zapnutí dvoufaktorového ověřování pro váš účet na Facebooku. To zvyšuje bezpečnost a chrání před neoprávněným přístupem k vašemu účtu. Pravidelně kontrolujte oprávnění, která jste povolili externím aplikacím připojeným k vašemu účtu na Facebooku.
5. Odstraňte všechny programy, které již nepoužíváte nebo jim nevěříte, protože by mohly být zapojeny do spamovacích operací. 6. Vzdělávejte sebe i ostatní o typických podvodech a metodách rozesílání spamu na Facebooku. Abyste zabránili tomu, že se obětí spamu stanou i vaši přátelé a příbuzní, šiřte tyto informace dál.
Vždy si všímejte neobvyklého chování a upozorněte na něj společnost Facebook.