Jak nastavit přijímač. Průvodce instalací a optimalizací

Jak správně nastavit satelitní parabolu?
Důležité je, aby přijímač byl již nastaven na transpondér s aktivním programem na zvoleném satelitu (např. Hot Bird) 13 E, jinak nezaregistruje žádný signál. K nalezení signálu otáčíte pozvolna parabolou v horizontálním směru (východně nebo západně), a to tak dlouho, dokud se neobjeví žádaný signál.
Další informace najdete na www.lupa.cz

Pokud se nevyznáte v audio zařízení, může se nastavení přijímače zdát jako obtížný úkol. S trochou pomoci však můžete svůj nový receiver rychle nastavit a těžit z jeho nejvyšší zvukové kvality. V tomto článku probereme, jak nastavit receiver, vylepšit jeho zvuk, připojit počítač a vysvětlíme rozdíly mezi HDMI ARC a optickým připojením. 1. Nastavení nového přijímače:

Před instalací nového přijímače si musíte nejprve pořídit veškeré potřebné vybavení. Kromě reproduktorů, kabelů k reproduktorům a zdroje zvuku, jako je přehrávač Blu-ray nebo streamovací zařízení, sem patří také samotný přijímač. Prvním krokem by mělo být vyhledání zvukových vstupů a výstupů na receiveru a připojení správných kabelů k nim. Ujistěte se, že svorky na receiveru a reproduktorech odpovídají barvě vodičů na vašem přístroji. Až bude vše na svém místě, připojte napájecí kabel a zapněte přijímač. Pokud se vyskytnou, dodržujte pokyny na obrazovce a dokončete postup počátečního nastavení. 2. Zlepšení kvality zvuku:

Pro dosažení co nejkvalitnějšího zvuku je nezbytné upravit nastavení receiveru. Pro začátek umístěte reproduktory na nejlepší možná místa v místnosti. Doporučení pro umístění reproduktorů naleznete v uživatelské příručce receiveru. Dále přejděte k možnostem zvuku v nabídce nastavení přijímače. Zde můžete změnit nastavení, jako jsou úrovně kanálů, křížová frekvence a velikost reproduktorů. Pokud je k dispozici kalibrační proces, doporučujeme jej použít k automatické úpravě nastavení pro dosažení nejlepší kvality zvuku na základě analýzy akustiky vaší místnosti. 3. Přidání počítače k receiveru:

Připojením počítače k přijímači můžete poslouchat zvuk z počítače prostřednictvím systému domácího kina. Nejoblíbenějším způsobem, jak to provést, je připojení HDMI. Jednoduše připojte jeden konec kabelu HDMI k výstupnímu portu HDMI počítače a druhý konec k otevřenému vstupu HDMI přijímače. Když je vše připojeno, zvolte na receiveru správný vstup HDMI a reproduktory by měly začít přehrávat zvuk z počítače. Optický kabel lze použít také k propojení optického výstupu z počítače s optickým vstupem na přijímači.

4. Optický vs. HDMI ARC:

Jak optické připojení, tak HDMI ARC (Audio Return Channel) jsou široce používané metody připojení receiveru k televizoru. Díky rozhraní HDMI ARC, které umožňuje obousměrnou komunikaci mezi televizorem a přijímačem, můžete spravovat hlasitost přijímače a dokonce používat dálkové ovládání z televizoru k navigaci v nabídkách přijímače. Naproti tomu zvuk lze přenášet pouze pomocí optického připojení. Optické připojení může stále poskytovat vynikající kvalitu zvuku, zejména pro stereofonní zvuk, i když HDMI ARC nabízí více možností. O tom, zda použít HDMI ARC nebo optické připojení, nakonec rozhodnou vaše jedinečné požadavky a kompatibilita vašeho zařízení.

Závěrem lze říci, že instalace potřebného hardwaru, vyladění nastavení zvuku, připojení počítače a pochopení rozdílů mezi HDMI ARC a optickým připojením jsou součástí nastavení přijímače. Budete-li postupovat podle pokynů uvedených v tomto článku, budete moci využít všech možností přijímače a ponořit se do vysoce kvalitního zvuku. Podrobné pokyny a rady pro řešení problémů vždy naleznete v příručce k přijímači a v případě potřeby se nebojte požádat o pomoc odborníka. Užijte si poslech!

FAQ
Jak se připojují reproduktory k receiveru?

K propojení reproduktorů s receiverem se používá reproduktorový kabel. Označené výstupní porty reproduktorů na receiveru budou často označeny jako „Přední levý“, „Přední pravý“, „Střed“, „Prostorový levý“, „Prostorový pravý“ a „Subwoofer“. Před zasunutím holého vodiče do příslušných svorek receiveru odstraňte malou část izolace reproduktorového vodiče a připojte reproduktory. Dbejte na to, abyste každý reproduktor připojili k odpovídajícímu konektoru receiveru.

Potřebuje receiver zesilovač?

Ano, zesilovač je obvykle hlavní součástí receiveru. Úkolem zesilovače je přijímat a zesilovat zvukové signály z mnoha zdrojů, ať už jde o televizor, přehrávač Blu-ray nebo herní konzoli. Zvuk pak můžete slyšet, protože zesílený signál přenáší do reproduktorů. Bez zesilovače by receiver nebyl schopen napájet reproduktory a přenášet zvuk.

Jaká jsou nejlepší nastavení pro prostorový zvuk 5.1?

Ideální nastavení prostorového zvuku 5.1 se může měnit v závislosti na vkusu a konkrétním používaném zvukovém zařízení. Při konfiguraci receiveru pro nejlepší prostorový zvuk 5.1 je však třeba vzít v úvahu následující obecná doporučení: 1. Umístění reproduktorů: Pro skutečný zážitek z prostorového zvuku se ujistěte, že jsou reproduktory správně umístěny. Obvykle by měl být středový reproduktor umístěn přesně nad nebo pod televizorem a přední levý a pravý reproduktor by měly být umístěny v úrovni uší. Zatímco subwoofer může být umístěn kdekoli v místnosti pro dosažení nejlepší basové odezvy, prostorové reproduktory by měly být umístěny mírně za místem poslechu. 2. Velikost a vzdálenost reproduktorů: V konfigurační nabídce receiveru upravte nastavení velikosti a vzdálenosti reproduktorů. Díky tomu může receiver upravit zvukový výstup s ohledem na velikost a umístění jednotlivých reproduktorů ve vašem systému. Pokyny pro přístup k těmto nastavením a jejich úpravu najdete v uživatelské příručce přijímače. 3. Křížová frekvence: Plynulého přechodu mezi hlavními reproduktory a subwooferem lze dosáhnout nastavením křížové frekvence. Když jsou nízkofrekvenční zvuky posílány do subwooferu spíše než do hlavních reproduktorů, rozhoduje o tom v tomto okamžiku křížová frekvence. Obvyklým výchozím bodem je 80 Hz, i když v závislosti na možnostech vašich reproduktorů a subwooferu může být nutné tuto frekvenci změnit. 4. Kalibrace zvuku: Řada receiverů je vybavena vestavěnými systémy kalibrace zvuku, které mohou automaticky měnit nastavení zvuku v závislosti na akustice prostředí. Chcete-li provést kalibraci, která obvykle zahrnuje umístění mikrofonu na poslechové místo a umožnění přijímači produkovat zkušební tóny pro analýzu, postupujte podle pokynů v příručce k přijímači.

5. Režim prostorového zvuku: Vyzkoušejte několik nastavení prostorového zvuku, abyste zjistili, které nejlépe vyhovuje vašemu vkusu a sledovanému obsahu. Typickými režimy jsou Dolby Digital, DTS a Pro Logic II. V závislosti na zdrojovém materiálu mohou tato nastavení zlepšit zvukový zážitek napodobením efektů prostorového zvuku.

Je nezbytné si uvědomit, že v závislosti na modelu vašeho receiveru se mohou konkrétní postupy a terminologie měnit. Přesné pokyny pro konfiguraci konkrétního receiveru pro prostorový zvuk 5.1 vždy naleznete v pokynech a uživatelské příručce výrobce.