Jak nastavit JBOD. Komplexní průvodce jen svazkem disků

Jak funguje JBOD?
Tento systém se jmenuje JBOD – „Just a Bunch of Discs“ a znamená, že systém pracuje s každým osazeným diskem zvlášť. Tímto způsobem může stanice pracovat i s větším počtem disků, pokud nabízí více pozic, ale riziko je jasné – pokud selže nějaký disk, ztratíte jeho obsah. Cached
Další informace najdete na www.alza.cz

JBOD neboli jen svazek disků je uspořádání úložiště, které umožňuje vytvořit jeden logický svazek z mnoha pevných disků. JBOD nenabízí redundanci dat ani odolnost proti chybám, na rozdíl od RAID (Redundant Array of Independent Disks). Místo toho pouze spojuje disky dohromady a vytváří jeden velký svazek. V tomto příspěvku se podíváme na to, jak nastavit JBOD, probereme jeho strukturu, popíšeme, jak funguje, a povíme si o důsledcích selhání disku v nastavení JBOD.

Konfigurace JBOD je poměrně jednoduchá a lze použít hardwarové i softwarové přístupy. Začněme hardwarovou strategií. Budete potřebovat mnoho pevných disků a počítač s dostatečným počtem portů SATA nebo SAS pro jejich připojení v konfiguraci JBOD. Disky nejprve fyzicky nainstalujte do počítače a ujistěte se, že jsou připojeny ke správným portům. Softwarovou konfiguraci lze provést až po připojení disků.

V závislosti na operačním systému máte na straně softwaru několik alternativ. Uživatelé systému Windows mohou konfigurovat JBOD pomocí Správy disků. Klepnutím pravým tlačítkem myši na tlačítko Start a výběrem položky „Správa disků“ z kontextové nabídky spustíte Správu disků. Ve Správě disků vyhledejte nedávno nainstalované jednotky, na každou z nich klikněte pravým tlačítkem myši a zvolte možnost „Nový jednoduchý svazek“. Chcete-li jednotky naformátovat a přiřadit jim písmena, postupujte podle pokynů na obrazovce. Po naformátování všech jednotek je Průzkumník Windows zobrazí jako jeden svazek.

Správa logických svazků (LVM) je nástroj, který mohou uživatelé systému Linux použít k nastavení JBOD. LVM nabízí škálovatelnou a flexibilní metodu správy diskového prostoru. Před pokračováním se ujistěte, že máte v systému nainstalovány potřebné balíčky LVM. Poté pomocí příkazu „pvcreate“ nastavte fyzické svazky pevných disků, pomocí příkazu „vgcreate“ vytvořte skupinu svazků a pomocí příkazu „lvcreate“ vytvořte logický svazek. Logický svazek by pak měl být naformátován systémem souborů podle vašeho výběru.

Nyní se věnujme otázce rychlosti. JBOD: Je rychlejší než RAID? Výkon JBOD je často srovnatelný s výkonem jednoho disku, pokud jde o rychlost čtení a zápisu. Pole RAID však mohou poskytovat znatelně vyšší výkon, v závislosti na implementaci a druhu nastavení RAID. Nastavení RAID s prokládáním, jako je RAID 0, rozptýlí data na mnoho jednotek, což umožňuje souběžné operace čtení a zápisu a zvyšuje výkon.

Když přejdeme k formátu JBOD, je důležité si uvědomit, že pro JBOD neexistuje pevně stanovený formát. Místo toho záleží na jednotlivých formátech disků v konfiguraci. V závislosti na operačním systému a požadavcích může být každá jednotka naformátována jiným souborovým systémem, například NTFS, FAT32 nebo ext4. Aby se předešlo problémům s kompatibilitou, je nutné se ujistit, že všechny disky v uspořádání JBOD mají kompatibilní formáty.

Jak tedy disky JBOD fungují? Za účelem vytvoření jediného logického svazku považuje JBOD každou jednotku za samostatný objekt a spojuje je. JBOD zaplní jeden disk a teprve poté přejde na další, když se na něj zapisují data. V důsledku toho JBOD nevyužívá zbývající místo na jiných discích, pokud je jeden disk zaplněn. Podobně jako čte z jednoho disku, dokud není prázdný, než přejde na další, postupuje JBOD při čtení dat stejně.

Důsledky selhání disku v systému JBOD probereme jako poslední. Selhání jednotky může způsobit ztrátu dat postižené jednotky, protože systém JBOD nenabízí žádnou redundanci ani odolnost proti chybám. Data poruchové jednotky nebudou přístupná, ale budou stále k dispozici na ostatních jednotkách. Data je třeba často zálohovat, a pokud jsou redundance dat a odolnost proti chybám kritické, měli byste zvážit použití konfigurace RAID.

Konfigurace JBOD tak poskytuje jednoduchou metodu konsolidace mnoha pevných disků do jednoho logického svazku. Ačkoli JBOD postrádá redundanci a výkonnostní výhody RAID, stále může být praktickým způsobem, jak s omezeným rozpočtem zvětšit úložný prostor. Řešení úložiště můžete vybírat rozumněji, pokud rozumíte formátu, provozu a důsledkům selhání disku v systému JBOD.

FAQ
Mám použít JBOD nebo RAID?

V závislosti na svých jedinečných požadavcích a nárocích byste se měli rozhodnout mezi JBOD a RAID. Zde je několik věcí, na které je třeba myslet: 1. Zabezpečení dat: Rozdělením dat na více disků a zajištěním redundance poskytuje RAID vyšší bezpečnost dat. Data lze ze zbývajících disků získat i v případě, že jeden disk selže. Naproti tomu JBOD nemá žádnou vestavěnou redundanci, což zvyšuje riziko ztráty dat v případě selhání disku. 2. Výkon: Díky rozdělení dat na více disků může pole RAID zvýšit výkon tím, že umožňuje vyšší rychlost čtení a zápisu. Protože JBOD vnímá každý disk jako samostatnou jednotku, nemá žádné výkonnostní výhody. 3. Flexibilita: JBOD poskytuje větší flexibilitu díky nezávislosti jednotlivých disků. Bez vlivu na ostatní jednotky můžete jednotky přidávat nebo odebírat. Jednotky v poli RAID musí mít stejnou velikost a typ a přidání nebo odstranění jednotek může vyžadovat přestavbu pole RAID. 4. Náklady: Protože JBOD nepotřebuje další hardware ani duplicitní data na discích, je obvykle cenově dostupnější. Pro použití pole RAID je obvykle nutné zakoupit řadič RAID a několik disků.

Závěrem lze říci, že pokud je ochrana dat a výkon zásadní, doporučuje se použít pole RAID. JBOD může být dobrou volbou, ale pokud je důležitější přizpůsobivost a nákladová efektivita. Výběr by měl nakonec záviset na vašich jedinečných požadavcích, finančních omezeních a významu redundance dat.