Pomocí namapování jednotky se můžete připojit k síťové jednotce nebo sdílené složce v jiném počítači v systému Windows XP a získat k ní přístup. Pokud potřebuje více lidí v práci přistupovat ke stejným souborům nebo složkám, může být tato funkce docela užitečná. V tomto článku se dozvíte, jak ručně namapovat jednotku, jak přidat síťovou jednotku a co dělat, pokud se vám nedaří namapovat síťovou jednotku v systému Windows XP, a také jak namapovat jednotku v systému Windows XP.
Při mapování jednotky v systému Windows XP postupujte podle těchto postupů: 1. Spusťte „Můj počítač“ poklepáním na ikonu na ploše nebo na ni přejděte z nabídky Start. 2. V rozbalovací nabídce pod položkou „Nástroje“ na panelu nástrojů v horní části okna vyberte možnost „Mapovat síťovou jednotku“. Jinou možností je kliknout na „Můj počítač“ pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky vybrat „Mapovat síťovou jednotku“. 3. V novém okně, které se otevře, můžete vybrat písmeno jednotky, které chcete použít pro mapovanou jednotku. V rozevírací nabídce vyberte volné písmeno jednotky. 4. Poté je třeba zadat cestu ke složce nebo jednotce, kterou chcete namapovat. Pokud cestu znáte, zadejte ji přímo do pole „Folder“. Alternativně můžete k vyhledání místa použít možnost „Browse“ (Procházet). 5. Zaškrtněte políčko vedle položky „Reconnect at logon“, pokud chcete, aby se systém Windows při každém přihlášení znovu připojil k mapované jednotce. Jednotka bude v důsledku toho automaticky namapována při každém spuštění počítače. 6. Kliknutím na tlačítko „Finish“ (Dokončit) dokončete postup mapování po zadání písmene jednotky a trasy. Namapovaná jednotka bude nyní přístupná prostřednictvím karet „Můj počítač“ nebo „Počítač“ Průzkumníka Windows stejně jako jakýkoli jiný disk v počítači.
V systému Windows XP musíte pro ruční namapování jednotky použít příkaz „net use“ v příkazovém řádku. To provedete tak, že kliknete na tlačítko „Start“, zvolíte „Spustit“, zadáte „cmd“ a stisknutím klávesy Enter spustíte Příkazový řádek. Do Příkazového řádku zadejte následující příkaz: Použití internetu Písmeno jednotky Trvalé:ano [cesta]
Zamýšlené písmeno jednotky pro mapovanou jednotku by mělo být nahrazeno [písmeno jednotky:] a cesta ke složce nebo jednotce, kterou chcete namapovat, by měla být nahrazena [cesta]. Mapování bude fungovat i po restartu systému díky možnosti „/persistent:yes“.
Stejné postupy jako při mapování jednotky lze použít i v systému Windows XP pro přidání síťové jednotky. Stačí zadat cestu k síťové jednotce, ať už se jedná o síťové úložné zařízení (NAS) nebo sdílenou složku v jiném počítači, a vybrat dostupné písmeno jednotky. To vám usnadní přístup k datům v síti, aniž byste museli neustále přepínat mezi různými složkami.
Důvodů, proč je mapování síťového disku v systému Windows XP problematické, může být celá řada. Nejprve se ujistěte, že váš počítač má přístup k síťovému disku a že k němu máte správnou cestu. Dále se ujistěte, že máte práva pro přístup ke sdílenému disku nebo složce. Pokud se vám stále nedaří síťový disk namapovat, může to být způsobeno problémy s konfigurací sítě nebo nastavením zabezpečení v síti. Za takových okolností doporučujeme obrátit se na správce sítě, který vám poskytne další podporu.
K síťovým souborům a složkám můžete jednoduše přistupovat namapováním jednotky v systému Windows XP, což je jednoduchá operace. Ať už potřebujete pracovat se spolupracovníky nebo používat sdílené zdroje, mapování jednotky může výrazně zvýšit vaši produktivitu a pracovní postupy.
K mapování disku lze v systému Windows XP použít příkaz „net use“. Syntaxe příkazu net use pro mapování jednotky je následující: Internet use písmeno jednotky /persistentní:ano | ne ComputerName | ShareName
Příkaz by například zněl:
net use Z: Server1SharedFolder /persistent:yes pokud byste chtěli namapovat síťovou jednotku na písmeno disku Z: a název počítače by byl „Server1“ s názvem sdílené složky „SharedFolder“.
K namapování disku můžete použít příkazový řádek (CMD) systému Windows XP, a to provedením následujících kroků:
1. Spusťte příkazový řádek výběrem položek „Start“ > „Spustit“ a poté do dialogového okna zadejte „cmd“. Zadejte klíč nebo vyberte možnost „OK“.
2. Do okna příkazového řádku zadejte následující příkaz:
“‘
Net use ‚drive-letter‘:’server-name‘ shared folder
„`
Místo „drive-letter>“ zadejte požadované písmeno jednotky, které chcete přiřadit mapovanému disku, například „Z:“. Síťová cesta ke sdílené složce, kterou chcete namapovat, by měla být nahrazena „server-název-sdílené-složky“.
Například následující příkaz namapuje písmeno jednotky „Z:“ na sdílenou složku „Soubory“ na serveru „Server1“:
“‘
net use Z: Server1Files
„`
3. Příkaz provedete stisknutím klávesy Enter. Pokud je mapování úspěšné, mělo by se zobrazit oznámení, že příkaz byl úspěšně proveden. Pomocí zadaného písmene jednotky v Průzkumníku souborů nebo jiné aplikaci můžete nyní přistupovat k namapovanému disku.
Mějte na paměti, že mapování jednotky prostřednictvím příkazu CMD vyžaduje práva správce, proto se před pokračováním ujistěte, že jste přihlášeni jako správce nebo že máte potřebná oprávnění.
Pomocí těchto postupů se můžete připojit k místní síti v systému Windows XP: Zkontrolujte, zda je váš počítač připojen k místní síti pomocí sítě Ethernet nebo Wi-Fi, je-li to vhodné. 2. 3. V nabídce „Start“ v levém dolním rohu obrazovky vyberte položku „Ovládací panely“. 3. Poklepejte na ikonu „Síťová připojení“ v Ovládacích panelech. 4. Zobrazí se okno se všemi síťovými připojeními počítače. Vyhledejte připojení, které odpovídá vaší místní síti (například připojení k bezdrátové síti nebo připojení k místní síti). 5. V kontextové nabídce, která se zobrazí, zvolte po kliknutí pravým tlačítkem myši na síťové připojení možnost „Vlastnosti“. 6. V okně vlastností připojení vyhledejte položku „Internet Protocol (TCP/IP)“, kliknutím na ni ji vyberte a poté klikněte na tlačítko „Properties“ (Vlastnosti). 7. Ujistěte se, že je v okně vlastností TCP/IP zaškrtnuto políčko „Obtain an IP address automatically“. Prostřednictvím místní sítě je nyní váš počítač schopen automaticky přijímat IP adresu. 8. Chcete-li uložit změny a zrušit okno vlastností TCP/IP, klepněte na tlačítko „OK“. 9. Pro uložení změn a zavření okna ještě jednou klikněte na „OK“ v okně vlastností připojení. 10. Nyní byste měli být schopni připojit počítač k místní síti. Spuštěním webového prohlížeče a návštěvou webové stránky nebo zjištěním, zda máte přístup k jiným síťovým zdrojům, můžete připojení potvrdit.
Pokyny jsou určeny pro připojení k místní síti, nikoli zejména pro mapování disku, proto s tím prosím počítejte. Sdílené složce v síti lze přidělit písmeno disku pomocí jiného procesu, který se nazývá mapování disku.