Jak nainstalovat síťový adaptér a řešit běžné problémy

Jak nainstalovat ovladač síťového adaptéru bez internetu?
Navštivte web výrobce počítače a stáhněte si tam nejnovější ovladač síťového adaptéru. Pokud se váš počítač nemůže připojit k internetu, budete ovladač muset stáhnout na jiném počítači a uložit ho na USB flash disk, abyste ho mohli nainstalovat na váš počítač.
Další informace najdete na support.microsoft.com

Váš počítač potřebuje síťový adaptér, aby se mohl připojit k internetu nebo jiným síťovým zařízením. Tento článek vás provede procesem instalace síťového adaptéru do nového počítače nebo řešením problémů se stávajícím adaptérem. Odpovíme na často kladené otázky, včetně důvodů, proč váš počítač nemusí mít síťový adaptér, jak ručně přeinstalovat síťový adaptér, jak ručně nainstalovat nový síťový ovladač a jak nainstalovat síťový adaptér v systému Windows 10. Průvodce instalací síťového adaptéru ve Windows 10:

1. Vyberte správný typ síťového adaptéru: Před instalací síťového adaptéru se rozhodněte, jaký typ připojení potřebujete. Existují další možnosti, například Ethernet, Wi-Fi a Bluetooth. Zatímco adaptéry Wi-Fi a Bluetooth umožňují bezdrátové připojení, adaptéry Ethernet poskytují kabelové připojení. Pokud používáte interní síťový adaptér, nainstalujte síťový adaptér fyzicky tak, že zavřete počítač a otevřete skříň. Najděte na základní desce otevřený slot PCI nebo PCIe a opatrně vložte adaptér. Pomocí šroubů nebo svorek jej připevněte na místo. Chcete-li použít adaptér USB, stačí jej zapojit do funkčního portu USB. 3. Nainstalujte software ovladače: Po fyzické instalaci síťového adaptéru je třeba nainstalovat související software ovladače. Systém Windows 10 obvykle rozpozná a nainstaluje správný ovladač automaticky. Pokud se tak však nestane, můžete ovladač nainstalovat ručně.

– Automatická instalace ovladače Správce zařízení zvolte kliknutím pravým tlačítkem myši na tlačítko Start. Klepněte pravým tlačítkem myši na nainstalovaný síťový adaptér rozbalením kategorie Síťové adaptéry a výběrem možnosti Aktualizovat ovladač. Rozhodněte, zda chcete povolit automatické aktualizace softwaru ovladače. Poté systém Windows vyhledá a nainstaluje požadovaný ovladač.

– Ruční instalace ovladačů: Pokud systém Windows není schopen vyhledat ovladač automaticky, můžete jej stáhnout ručně z webových stránek výrobce. Vyhledejte přesný model síťového adaptéru a stáhněte příslušný ovladač pro systém Windows 10. Po stažení spusťte instalační program a dokončete instalaci podle pokynů na obrazovce.

4. Nastavte síťová nastavení: Pro navázání připojení po instalaci ovladače síťového adaptéru může být nutné nastavit síťová nastavení. Přejděte do nastavení Síť a internet v Ovládacích panelech systému Windows 10 a proveďte to. Zadáním potřebných přihlašovacích údajů pak můžete vytvořit novou síť Wi-Fi nebo se připojit k již existující síti.

Jak ručně přeinstalovat síťový adaptér:

Přeinstalování síťového adaptéru může pomoci vyřešit případné potíže s připojením. V systému Windows 10 můžete síťový adaptér nahradit ručně podle následujících kroků:

1. Spusťte Správce zařízení jeho výběrem z kontextové nabídky po kliknutí pravým tlačítkem myši na tlačítko Start.

2. Odinstalujte síťový adaptér: Rozbalte kategorii Síťové adaptéry a pomocí nabídky pravého tlačítka myši vyberte možnost Odinstalovat vedle síťového adaptéru, který chcete přeinstalovat. Po výběru možnosti odebrání softwaru ovladače zařízení klepněte na tlačítko OK.

3. Znovu nainstalujte síťový adaptér: Po jeho odinstalování přejděte do nabídky Správce zařízení (Device Manager) Action a vyberte možnost Scan for Hardware Changes. Poté systém Windows rozpozná síťový adaptér a automaticky znovu nainstaluje ovladač.

Pokyny pro instalaci nového síťového ovladače:

Nová instalace síťového ovladače může pomoci vyřešit problémy způsobené starými nebo nekompatibilními ovladači. Chcete-li nainstalovat nový síťový ovladač v systému Windows 10, postupujte podle následujících kroků:

1. Určete síťový adaptér: Rozbalte kategorii Síťové adaptéry ve Správci zařízení a poznamenejte si model síťového adaptéru. 2. Stáhněte si nejnovější ovladač: Zadejte model síťového adaptéru, který jste zaznamenali na webových stránkách výrobce. Získejte nejnovější ovladač pro systém Windows 10. Nainstalujte ovladač:

3. Po stažení spusťte instalační program a podle pokynů na obrazovce dokončete instalaci. Pokud se zobrazí výzva, restartujte počítač. Proč v mém počítači není síťový adaptér?

Je možné, že hardware není ve vašem počítači nainstalován nebo že není podporován, pokud váš počítač nemá síťový adaptér. Zde jsou některá možná vysvětlení: Některé stolní počítače nejsou vybaveny integrovaným síťovým adaptérem.

1. Stolní počítač bez nainstalovaného adaptéru. V této situaci můžete podle výše uvedených pokynů zakoupit a nainstalovat síťový adaptér.

2. Adaptér není povolen: Nastavení systému BIOS může adaptér zakázat, pokud je fyzicky nainstalován, ale systém Windows jej nerozpozná. Zkontrolujte, zda je síťový adaptér aktivován vstupem do nastavení systému BIOS počítače při spuštění (často stisknutím určité klávesy, například F2 nebo Del). 3. Problémy s kompatibilitou: Některé síťové adaptéry nemusí být podporovány staršími počítači nebo operačními systémy. Ujistěte se, že zvolený adaptér je vhodný pro váš počítač a operační systém.

Nakonec nastavení síťových nastavení, instalace softwaru ovladače a fyzická instalace adaptéru – to vše jsou kroky v procesu instalace síťového adaptéru v systému Windows 10. Při instalaci síťového adaptéru v systému Windows 10 je třeba postupovat podle pokynů výrobce. Pokud se vyskytnou problémy s připojením, můžete síťový adaptér ručně znovu načíst nebo nainstalovat nový síťový ovladač. Pokud váš počítač nemá síťový adaptér, můžete buď zakoupit a nainstalovat kompatibilní model, nebo se podívat do systému BIOS, zda nejsou povoleny/zakázány nějaké možnosti.

FAQ
Co dělat, když chybí síťový adaptér?

Pokud vám chybí síťový adaptér, můžete použít několik metod, jak problém vyřešit a odstranit: 1. Zkontrolujte, zda nedošlo k hardwarovým problémům: Zkontrolujte, zda je síťový adaptér počítače bezpečně připojen. Ujistěte se, že je stolní počítač pevně připojen k rozšiřujícímu slotu, pokud jej používáte. Zkontrolujte, zda je adaptér v přenosných počítačích správně nainstalován, nebo zda je třeba jej přemístit.

2. Přeinstalujte nebo aktualizujte ovladače: Neaktuální nebo chybné ovladače mohou občas zabránit fungování síťového adaptéru. Navštívíte-li webové stránky výrobce a získáte nejnovější ovladače pro konkrétní model adaptéru, můžete se pokusit ovladače aktualizovat. Jinou možností je nejprve odinstalovat stávající ovladače a poté je znovu nainstalovat. 3. Ve Správci zařízení zapněte síťový adaptér: Pro přístup do Správce zařízení v počítači proveďte klepnutí pravým tlačítkem myši na tlačítko Start a zvolte „Správce zařízení“. Vyhledejte a rozbalte kategorii „Síťové adaptéry“. Pokud je síťový adaptér uveden v seznamu, ale je vypnutý, klikněte pravým tlačítkem myši a zvolte „Povolit“. 4. Zkontrolujte, zda nedošlo ke změnám hardwaru: Klepněte na „Action“ (Akce) na panelu nabídek Správce zařízení a zvolte „Scan for hardware changes“ (Zkontrolovat změny hardwaru). Tím systém Windows vyhledá všechny nově nainstalované nebo chybějící síťové adaptéry. Za určitých okolností může být síťový adaptér v nastavení systému BIOS počítače zakázán.

5. Zkontrolujte nastavení systému BIOS. Stisknutím příslušné klávesy (například F2, Del nebo Esc) během spouštěcího procesu restartujte počítač a vstupte do nabídky nastavení systému BIOS. Vyhledáním zkontrolujte, zda jsou zapnuty všechny možnosti související se síťovým adaptérem. Pokud je to možné, zkuste nainstalovat síťový adaptér na samostatný počítač, abyste zjistili, zda není problém v samotném zařízení.

6. Otestujte síťový adaptér na jiném počítači. Pokud na různých počítačích funguje správně, může být příčinou problému váš systém.

Pokud se žádným z těchto opatření nepodaří problém odstranit, doporučujeme vyhledat další technickou podporu výrobce nebo kvalifikovaného technika.