Jak nainstalovat disk SSD SATA. Průvodce krok za krokem

Instalace SATA SSD (Solid State Drive) je fantastická technika pro zvýšení výkonu počítače. Ať už chcete upgradovat svůj stolní počítač nebo notebook, postup je poměrně jednoduchý. Tento článek vás provede procesem instalace SATA SSD a vysvětlí, jak to udělat v notebooku, jak nainstalovat SATA SSD v systému Windows 10, jak povolit SATA SSD v systému BIOS a jak se od sebe liší M.2 a SATA SSD. Instalace notebooku s 2,5 SATA SSD:

K instalaci 2,5 SATA SSD do notebooku budete potřebovat malý šroubovák, externí kryt disku nebo adaptér SATA na USB a také nový SSD disk. Postup je následující: 1. Vypněte počítač a odpojte jej od všech zdrojů napájení. 2. Chcete-li získat přístup k vnitřním částem notebooku, sejměte spodní panel. Další informace o tom, jak postupovat, naleznete na webových stránkách výrobce nebo v příručce dodané s notebookem. 3. Vyhledejte aktuální pevný disk nebo disk SSD a odpojte konektory, které jsou k němu připojeny. Opatrně jej vyjměte z notebooku. 4. Pomocí stejného kabelu SATA a napájecího kabelu jako u předchozího disku k nim připojte nový disk SSD SATA. Ujistěte se, že je připojení bezpečné.

5. Opatrně vložte nový disk SSD do pozice pro disk a dbejte na to, aby otvory pro šrouby lícovaly s otvory na šasi notebooku. 6. Zašroubujte disk SSD na místo pomocí malého šroubováku. 7. Nasaďte zpět spodní panel notebooku a ujistěte se, že jste dotáhli všechny šrouby. 8. Zapněte notebook a ujistěte se, že systém BIOS vidí nový disk SSD. Pokud tomu tak není, bude možná nutné disk v systému BIOS ručně povolit vstupem do nabídky. Druhý krok instalace disku SSD SATA systému Windows 10:

Než přejdete k instalaci systému Windows 10, musíte disk SSD SATA nejprve fyzicky nainstalovat. Postupujte tímto způsobem:

1. Vložte disk DVD nebo USB s instalačním médiem systému Windows 10 do počítače. 2. Restartujte počítač a pomocí instalačního DVD jej spusťte. Abyste to mohli provést, musíte obvykle během spouštění stisknout klávesu (například F12), abyste přešli do spouštěcí nabídky a jako spouštěcí zařízení vybrali instalační médium.

3. Chcete-li nainstalovat systém Windows 10, postupujte podle pokynů na obrazovce. Kdykoli budete vyzváni k výběru jednotky, vyberte nedávno nainstalovaný disk SSD SATA. 4. Dokončete proces instalace a nechte systém Windows 10 nakonfigurovat na jednotce SSD. 5. Po nastavení systému Windows 10 můžete buď nainstalovat nový software, nebo přesunout stávající soubory a aplikace ze staré jednotky na nový disk SSD.

3. Aktivace disku SATA SSD v systému BIOS:

Pokud systém BIOS disk SATA SSD nerozpozná, může být nutné jej aktivovat ručně. Postup je následující:

1. Restartujte počítač a stiskněte určitou klávesu (často Del, F2 nebo F10) pro přístup do nastavení systému BIOS. 2. Otevřete nastavení systému BIOS a přejděte do části „Storage“ (Úložiště) nebo „Peripheral“ (Periferní zařízení).

3. Vyhledejte možnost týkající se rozhraní SATA nebo úložného zařízení a zkontrolujte, zda je v režimu „AHCI“ (Advanced Host Controller Interface). U disků SSD se tento režim obvykle doporučuje. 4. Zachovejte provedené úpravy a ukončete systém BIOS. Disk SATA SSD by měl být nyní počítačem rozpoznán. 4. Je M.2 lepší SSD než SATA?

Ačkoli jsou disky SSD M.2 i SATA variantou polovodičového úložiště, liší se v několika ohledech. Ve srovnání s disky SSD SATA jsou disky SSD M.2 menší a připojují se přímo k základní desce. Disky SSD SATA se připojují pomocí kabelu SATA. Zejména pokud využívají protokol NVMe (Non-Volatile Memory Express), mohou disky M.2 SSD poskytovat vyšší rychlosti. Při běžných činnostech, jako je spouštění počítače nebo spouštění programů, však nemusí být rozdíl v rychlosti patrný.

Při rozhodování mezi disky M.2 a SATA SSD berte v úvahu aspekty, jako je kompatibilita systému, dostupnost slotů na základní desce a cenové rozpětí. SSD M.2 může být lepší volbou, pokud vaše základní deska podporuje M.2 a potřebujete vyšší rychlost. SSD SATA je však stále solidní volbou, pokud hledáte cenově dostupnou aktualizaci.

Závěrem lze říci, že přidání SATA SSD do vašeho počítače je poměrně snadný krok, který může výrazně zlepšit jeho výkon. Podle výše uvedených podrobných pokynů můžete do svého notebooku nebo stolního počítače nainstalovat disk SSD SATA, nastavit na něm systém Windows 10, povolit jej v systému BIOS a pochopit rozdíly mezi disky SSD M.2 a SATA. Užijte si práci s počítačem díky vyšší rychlosti a odezvě disku SSD.

FAQ
Je SATA SSD kompatibilní se všemi základními deskami?

Obecně platí, že SATA SSD fungují s většinou základních desek, které nabízejí porty SATA. SATA (Serial ATA) je oblíbené rozhraní pro propojení základních desek a úložných zařízení, včetně disků SSD. Je důležité si uvědomit, že různé generace SATA, včetně SATA II a SATA III, nabízejí různé rychlosti a funkce.

SATA III, které je zpětně kompatibilní se SATA II, je podporováno většinou současných základních desek. To znamená, že základní desku, která podporuje SATA II nebo SATA III, lze použít s SSD diskem SATA III.

Pro zajištění kompatibility doporučujeme vždy zkontrolovat specifikace základní desky. Některé specializované nebo historické základní desky nemusí mít porty SATA nebo mohou podporovat pouze některé modely SSD. Podrobné informace týkající se kompatibility SSD disků je také dobré najít na webových stránkách výrobce nebo v příručce k vaší základní desce.

Potřebuje disk SATA SSD 2 kabely?

Ano, instalace disku SATA SSD obvykle vyžaduje dva kabely. SSD je jedním kabelem připojen ke zdroji napájení a druhým kabelem k základní desce. Datový kabel umožňuje přenos dat mezi SSD a základní deskou, zatímco napájecí kabel dodává SSD potřebné elektrické napájení.