Jak kontrolovat viry. Komplexní průvodce

Jak nejrychleji spustíte antivirovou kontrolu vybraného souborů?
8) Jak nejrychleji spustíte antivirovou kontrolu vybraného souboru? Pravé tlačítko myši na soubor, zvolit Zkontrolovat pomocí programu AVG. 9) Zkontrolujte si antivirovým programem AVG svoji složku na Vašem počítači. Vložte okno s výsledkem této kontroly.
Další informace najdete na www.gymnct.cz

V současné digitální éře, kdy jsou kybernetická nebezpečí neustálou obavou, je nezbytné často kontrolovat své gadgety na přítomnost infekcí. Tyto škodlivé softwarové aplikace mohou způsobit ve vašem systému spoušť, ohrozit vaše osobní údaje, zahltit váš přístroj nebo ho dokonce zhroutit. Naštěstí existuje řada přístupů ke kontrole virů, které nezahrnují antivirový software. Tento článek se bude zabývat různými technikami detekce virů a poskytne odpovědi na některá často kladená témata.

1. Detekce virů bez antivirového softwaru Přestože se důrazně doporučuje mít antivirový program, existuje několik technik pro kontrolu infekcí bez něj. Prvním krokem je pravidelná aktualizace operačního systému a veškerého nainstalovaného softwaru. Vývojáři často vydávají bezpečnostní záplaty, aby opravili chyby, které by mohl malware zneužít. Kromě toho lze základní ochranu proti virům a malwaru získat pomocí integrovaných programů Windows Defender (pro Windows) nebo Gatekeeper (pro Mac). Specializovaný antivirový software je důkladnější než tyto programy, i když stále dokáže identifikovat a eliminovat některá nebezpečí.

Dalším způsobem, jak vyhledávat viry bez antivirového softwaru, je použití internetových antivirových skenerů. Můžete zadat adresy URL pro skenování podezřelých souborů na infekce nebo nahrát podezřelé soubory na webové stránky, jako jsou VirusTotal a Jotti’s Malware Scan. Tyto internetové skenery zkoumají soubory pomocí řady antivirových motorů a poté vydávají zprávu o jejich bezpečnosti. I když použití specializovaného antivirového softwaru může být důkladnější, může být tato technika užitečná pro dvojí kontrolu podezřelých souborů.

Umí Google najít viry?

2. I když je jeho primární funkcí vyhledávač, Google má také několik vestavěných bezpečnostních funkcí, které mohou pomoci při odhalování škodlivého softwaru. Například funkce Google Safe Browsing nabízí ochranu před potenciálně škodlivými webovými stránkami. Pokud se pokusíte vstoupit na webovou stránku, o které je známo, že šíří škodlivý software nebo se účastní phishingových útoků, zobrazí Google varování. Známý online prohlížeč Google Chrome také obsahuje vestavěný skener malwaru, který může najít a odstranit nebezpečná rozšíření nebo programy.

Je důležité si uvědomit, že nástroje společnosti Google pro detekci virů nejsou neomylné. Pro dosažení úplné ochrany před viry se stále doporučuje používat antivirový software nebo jiná specializovaná bezpečnostní řešení.

3. Indikátory skrytého viru Vzhledem ke skryté povaze těchto škodlivých programů může být nalezení skrytých virů obtížné. Existuje však několik ukazatelů, že se ve vašem zařízení může skrývat virus. Ve vašem zařízení může být skrytý virus, pokud pozorujete náhlý pokles výkonu, neplánované zamrzání nebo pády, četná chybová hlášení nebo podivné chování v síti. Důležité je také prověřit jakékoli podivné chování, kterého si všimnete, například nové ikony na ploše, zakázaná nastavení zabezpečení nebo nelegální změny souborů.

4. Nejjednodušší metody kontroly na přítomnost virů:

Přestože je použití renomovaného antivirového programu nejrychlejší a nejspolehlivější metodou kontroly na přítomnost virů, existuje ještě několik dalších kroků, kterými můžete dále zajistit bezpečnost svého počítače. Jednou z těchto metod je pravidelná aktualizace operačního systému a softwaru, jak již bylo uvedeno výše. Tento postup lze zjednodušit zapnutím automatických aktualizací, které zaručí, že budete neustále chráněni před nejnovějšími nebezpečími.

Je třeba také dodržovat zásady bezpečného prohlížení. Vyvarujte se stahování souborů z pochybných zdrojů nebo klikání na pochybné odkazy. Je třeba se vyhýbat přílohám e-mailů, protože jejich prostřednictvím se často šíří viry. Jediné renomované webové stránky jsou ty, ze kterých byste měli stahovat soubory nebo software.

Pro ochranu bezpečnosti vašich zařízení a osobních údajů je zásadním postupem antivirová kontrola. Existují i jiné způsoby identifikace infekcí, přestože antivirový software je velmi doporučován. Další vrstvu obrany může poskytnout aktualizace softwaru, používání online virových skenerů a využívání vestavěných bezpečnostních nástrojů, jako je například Google Safe Browsing. Riziko nákazy viry a dalšími online riziky můžete snížit tím, že budete informováni a budete používat postupy bezpečného procházení.

FAQ

Jak zkontrolovat telefon na přítomnost virů: Níže uvedené kroky slouží ke spuštění kontroly telefonu na přítomnost virů: Nainstalujte si spolehlivý antivirový program: Navštivte obchod s aplikacemi pro své zařízení (například obchod s aplikacemi Apple nebo Google Play) a vyhledejte známé antivirové programy, jako je Avast, Norton nebo Bitdefender. Nainstalujte aplikaci s příznivým hodnocením a recenzemi, která odpovídá vašim preferencím. 2. Spusťte antivirovou aplikaci: Po instalaci spusťte antivirovou aplikaci v telefonu. 3. Aktualizace antivirového programu: Vyhledáním všech dostupných aktualizací v aplikaci nebo prostřednictvím obchodu s aplikacemi se ujistěte, že je antivirový program aktuální. Spusťte úplnou kontrolu tak, že v antivirovém programu vyhledáte podobnou funkci nebo možnost úplné kontroly. Tím se spustí úplná kontrola dat, programů a operačního systému v telefonu na případný malware nebo viry. 5. Počkejte, až se skenování dokončí: V závislosti na velikosti úložiště telefonu a množství souborů, které obsahuje, může postup skenování nějakou dobu trvat. Ujistěte se, že telefon má pevné připojení k internetu, a nechte aplikaci otevřenou, dokud nebude skenování dokončeno. 6. Prozkoumejte výsledky skenování: Po dokončení skenování antivirový program zobrazí nálezy. Podle pokynů aplikace odstraňte nebo dejte do karantény všechny nalezené viry nebo škodlivý software. Než začnete jednat podle rad aplikace, buďte opatrní a překontrolujte je. 7. Naplánujte si opakované skenování: V antivirovém programu naplánujte opakované skenování, abyste zajistili trvalou ochranu. To pomůže předcházet hrozbám pro váš telefon.

Chcete-li snížit riziko výskytu virů nebo škodlivého softwaru, mějte na paměti, že je také velmi důležité dodržovat zásady bezpečného procházení, stahovat aplikace pouze ze spolehlivých zdrojů a mít v telefonu aktualizovaný operační systém a obchod s aplikacemi.