Jak fungují chytré telefony. Pochopení technologie mobilních zařízení

Co je to smartphone?
Chytrý telefon (také smartphone) je mobilní telefon, který používá pokročilý mobilní operační systém. Nejznámější z nich je Android, iOS, Windows Phone či BlackBerry OS. Chytrý telefon obsahuje také aplikační rozhraní.
Další informace najdete na www.usetreno.cz

Zajímalo vás někdy, jak fungují chytré telefony nebo čím se liší od běžných mobilních telefonů? V tomto článku se budeme zabývat složitým vnitřním fungováním mobilních telefonů a také technologiemi, které je pohánějí, a tím, co je dělá „chytrými“.

Chytrý telefon je v podstatě minipočítač, který se vejde do dlaně. Chytré telefony na rozdíl od klasických mobilních telefonů nabízejí řadu sofistikovaných funkcí a vlastností, včetně připojení k internetu, multimediálních možností a přístupu k velkému množství aplikací. Jak vlastně mobilní telefony fungují?

Mobilní telefony fungují v mobilních sítích, které jsou tvořeny sítí propojených základnových stanic neboli mobilních věží. Tyto věže vysílají a přijímají signály do mobilních zařízení a z nich. Váš chytrý telefon při volání nebo odesílání textové zprávy přemění vaši řeč nebo text na digitální signály, které jsou pak bezdrátově přenášeny do nejbližší mobilní věže. Mobilní věž příjemce přijímá informace z věže a přenáší je do telefonu zamýšleného příjemce.

Chytrý telefon se od běžného mobilního telefonu liší technologií, která je v něm obsažena. Chytré telefony mají výkonný procesor srovnatelný s procesory v počítačích, který jim umožňuje provádět složité úkoly a spouštět mnoho aplikací najednou. Součástí chytrých telefonů je také celá řada senzorů, včetně GPS, akcelerometrů, gyroskopů a senzorů přiblížení. Tyto senzory umožňují sofistikované funkce včetně sledování polohy, detekce pohybu a dotykového zadávání.

Displej s vysokým rozlišením v chytrých telefonech také umožňuje větší pohlcení uživatele. Kromě toho obsahují vestavěné fotoaparáty, které se v průběhu času podstatně zlepšily a umožňují uživatelům pořizovat vysoce kvalitní fotografie a videa. Chytré telefony navíc obsahují interní úložiště, které uživatelům umožňuje uchovávat dokumenty, obrázky a filmy přímo v přístroji.

Jak chytrý je tedy smartphone? Klíčem k řešení je software a programy, které v těchto zařízeních fungují. Chytré telefony běží na operačních systémech jako iOS (od společnosti Apple), Android (od společnosti Google) nebo Windows Phone (od společnosti Microsoft), které poskytují vývojářům platformu pro tvorbu a sdílení aplikací. Tyto programy neboli aplikace spadají do různých oblastí, jako jsou sociální média, produktivita a zábava. Stažením a instalací aplikací lze chytré telefony přizpůsobit přáním a vkusu uživatele, čímž se stanou skutečně „chytrými“.

Závěrem lze říci, že chytré telefony využívají k vysílání a příjmu signálů mobilní věže, protože fungují v rámci mobilní sítě. Jsou vybaveny špičkovou technologií, která umožňuje řadu funkcí a vlastností, jako jsou silné procesory, senzory, obrazovky s vysokým rozlišením a fotoaparáty. Software a aplikace, které běží na chytrých telefonech, jsou tím, co je skutečně odlišuje, a poskytují uživatelům přizpůsobitelné a jedinečné zážitky. Chytré telefony budou pravděpodobně s rozvojem technologií stále výkonnější a budou nabízet inovativní funkce, které zlepší náš každodenní život.

FAQ
Jaké jsou 4 typy chytrých telefonů?

Na trhu existuje mnoho druhů chytrých telefonů. Zde jsou čtyři typické kategorie: 1. Mobilní zařízení poháněná systémem Android: Tato zařízení používají operační systém Android společnosti Google. Dodávají se s různými možnostmi přizpůsobení a vyrábějí je různí výrobci. 2. Chytré telefony poháněné systémem iOS: Tyto přístroje vyrábí výhradně společnost Apple a používají operační systém iOS. Jsou proslulé svým svižným ovládáním, přístupným rozhraním a kompatibilitou s dalšími produkty Apple. 3. Chytré telefony s operačním systémem Windows: Tyto mobilní přístroje využívají operační systém Windows společnosti Microsoft. Nejsou sice tak známé jako chytré telefony se systémem Android nebo iOS, ale poskytují charakteristické funkce a bezproblémové připojení k počítači se systémem Windows. 4. Mobilní zařízení Blackberry: Tato zařízení byla dříve známá svými funkcemi elektronické pošty a zabezpečených zpráv. Navzdory nedávnému poklesu popularity si zařízení Blackberry nadále udržují věrné uživatele, kteří oceňují jejich fyzickou klávesnici a funkce zaměřené na podnikání.

Jak funguje první chytrý telefon?

Za vznik prvního chytrého telefonu je často považován osobní komunikátor IBM Simon, který měl premiéru v roce 1994. Fungoval na základě spojení funkcí mobilního telefonu a osobního digitálního asistenta (PDA). Díky dotykovému displeji a zadávání stylusem mohli uživatelé pracovat s různými programy a funkcemi.

IBM Simon fungoval s využitím hardwaru i softwaru. Mohl se připojit k mobilní síti a telefonovat díky integrovanému mobilnímu modemu. Kromě toho obsahoval malou obrazovku LCD, která mohla zobrazovat údaje, jako jsou kontakty, e-maily a schůzky v kalendáři.

Podobně jako používáme aplikace v moderních chytrých telefonech, operační systém smartphonu umožňoval uživatelům instalovat a spouštět různé programy. Ve srovnání s dnešními standardy byl však výběr aplikací skromný.

Uživatelé smartphonu IBM Simon mohli díky jeho základním internetovým možnostem posílat a přijímat e-maily a používat několik online služeb. Ve srovnání s tím, co máme k dispozici dnes, však byly možnosti připojení k internetu poměrně omezené.

Obecně lze říci, že první smartphone fungoval tak, že spojoval mobilní telefon, PDA a základní internetové funkce do jediného zařízení. Sloužil jako výchozí bod pro moderní chytré telefony, které nyní poskytují sofistikovanější funkce, rychlejší zpracování a lepší možnosti připojení.