Jak funguje protokol SNMP. A Comprehensive Guide to Simple Network Management Protocol

Správci sítí mohou vzdáleně spravovat a sledovat síťová zařízení díky široce používanému protokolu SNMP (Simple Network Management Protocol). Standardizovanou metodu pro shromažďování a organizaci dat o síťových zařízeních, včetně směrovačů, přepínačů a serverů, poskytuje protokol SNMP. V tomto příspěvku prozkoumáme vnitřní fungování protokolu SNMP a odpovíme na některé často kladené otázky týkající se jeho možností. Co přesně SNMP dělá?

Tím, že umožňuje správcům sledovat a spravovat síťová zařízení, slouží protokol SNMP jako základ správy sítě. Umožňuje správcům shromažďovat data, měnit konfigurace a získávat výstrahy ze zařízení podporujících protokol SNMP. Spravovaná zařízení, agenti a systémy správy sítě (NMS) jsou tři klíčové součásti hierarchické struktury, kterou SNMP k tomuto účelu používá.

Síťové zařízení, které je sledováno a spravováno, například přepínače a směrovače, se nazývá spravované zařízení. Tato zařízení mají agenty SNMP, což jsou počítačové programy, které mají na starosti shromažďování a archivaci dat specifických pro dané zařízení. Agenti SNMP reagují na požadavky systémů správy sítě (NMS) a vydávají upozornění, když dojde k určitým událostem.

Software nebo systémy, které přijímají data od agentů SNMP, se nazývají systémy správy sítě (NMS). Tyto programy mají na starosti správu a dohled nad síťovými zařízeními. Mohou také měnit konfigurace spravovaných zařízení odesíláním dotazů SNMP agentům za účelem získání dat. Používá protokol SNMP protokol TCP nebo UDP?

Protokol UDP (User Datagram Protocol) je hlavní protokol používaný protokolem SNMP pro komunikaci mezi agenty a systémy správy. Protokol bez spojení zvaný UDP nabízí rychlý a nenáročný způsob odesílání datových paketů po síti. Protože protokol UDP nevyžaduje navázání spojení před přenosem dat, je vhodný pro správu a monitorování v reálném čase.

Dalším transportním protokolem, který SNMP podporuje, je však protokol TCP (Transmission Control Protocol). V situacích, kdy je důležitá integrita dat, nabízí TCP spolehlivou komunikaci orientovanou na spojení. Pokud síťová architektura nepodporuje protokol UDP nebo pokud je zapotřebí bezpečné a spolehlivé spojení, často se používá protokol SNMP prostřednictvím protokolu TCP.

SNMP for Dummies: Co to je?

SNMP je v knize SNMP for Dummies vysvětlen jednoduše, což usnadňuje jeho pochopení začátečníkům. Umožňuje lidem s malými technickými dovednostmi naučit se základy správy sítě tím, že zjednodušuje složité myšlenky protokolu SNMP.

SNMP for Dummies se zaměřuje především na objasnění jeho základních prvků, včetně řízených zařízení, agentů a NMS. Zabývá se také základními funkcemi protokolu SNMP, jako je vyhledávání informací, úprava konfigurace a příjem oznámení. SNMP for Dummies se snaží demystifikovat SNMP a umožnit novým uživatelům pochopit a používat jeho funkce pomocí jednoduchého jazyka a příkladů.

Jakých je pět zpráv SNMP? SNMP specifikuje pět různých typů zpráv, které lze posílat mezi agenty SNMP a NMS:

1. GetRequest: NMS odešle tuto zprávu agentovi SNMP, aby si od něj vyžádal zadaná data. Požadovaná data jsou poskytnuta v odpovědi agenta.

2. GetNextRequest: Tato zpráva se používá k získání dat a je podobná zprávě GetRequest v tom, že získává další dostupnou proměnnou z databáze agenta SNMP. 3. SetRequest: Tuto zprávu odesílá NMS, aby změnil hodnoty určitých proměnných agenta SNMP.

4. GetResponse: Tato zpráva obsahuje odpověď agenta na zprávu GetRequest nebo GetNextRequest. Pokud nelze požadavek splnit, obsahuje buď požadované informace, nebo chybovou zprávu.

5. Trap: Touto zprávou agent SNMP informuje NMS o určitých událostech nebo situacích. Nežádoucí sdělení známá jako pasti upozorňují příjemce v reálném čase na důležité události, jako je přetížení sítě nebo poruchy systému.

Závěrem lze říci, že SNMP je protokol, který usnadňuje správu sítě tím, že umožňuje správcům zobrazovat a spravovat síťová zařízení na dálku. Spravovaná zařízení, agenti a systémy NMS jsou v něm uspořádány hierarchicky. Ačkoli je podporován protokol TCP, SNMP obvykle používá ke komunikaci protokol UDP. GetRequest, GetNextRequest, SetRequest, GetResponse a Trap je pět zpráv v SNMP a SNMP for Dummies nabízí zhuštěný přehled SNMP. Efektivní správa sítě a řešení problémů vyžadují pochopení základních principů fungování protokolu SNMP.

FAQ
Jaké jsou dva hlavní typy zpráv zasílaných pomocí protokolu SNMP?

Při použití protokolu SNMP (Simple Network Management Protocol) existují dva základní typy zpráv: 1. SNMP GET: Tento typ zprávy posílá správce SNMP agentovi SNMP, aby si vyžádal informace. Agent odpoví nejnovější hodnotou proměnné, jakmile manažer poskytne identifikátor OID (Object Identifier) požadované proměnné.

2. SNMP SET: Tento druh komunikace odesílá manažer SNMP, aby změnil hodnotu proměnné v agentovi SNMP. Agent změní proměnnou v souladu se specifikací OID manažera a novou hodnotou. Nicméně ne všechny proměnné lze změnit, protože to závisí na nastavení a přístupových právech agenta.

Jak se SNMP používá v Internetu?

V Internetu se pro správu sítě hojně používá protokol SNMP (Simple Network administration Protocol). Umožňuje správcům sítě ovládat a sledovat síťový hardware, jako jsou servery, směrovače, přepínače a tiskárny. Pomocí protokolu SNMP lze tato zařízení vzdáleně ovládat a konfigurovat a navíc o nich shromažďovat a jednotně organizovat informace.

Správci sítí mohou pomocí protokolu SNMP sledovat ukazatele výkonu, chybovost a údaje o provozu síťových zařízení. Když dojde k určitým událostem, například k vypnutí zařízení nebo dosažení určité prahové hodnoty, mohou také dostávat upozornění nebo oznámení.

Systémy monitorování sítě a software pro správu používají protokol SNMP ke shromažďování dat ze zařízení pomocí agentů SNMP. Tito agenti jsou softwarové komponenty, které jsou nainstalovány na hardwaru a shromažďují a ukládají data, aby k nim systém správy SNMP mohl přistupovat.

Kromě monitorování lze pomocí protokolu SNMP také konfigurovat a ovládat zařízení. Aniž by správci sítě museli se zařízeními fyzicky manipulovat, mohou pomocí protokolu SNMP vzdáleně aktualizovat firmware, upravovat nastavení zařízení nebo je restartovat. Tím se zvyšuje efektivita správy sítě a snižují se požadavky na ruční zásahy.

Celkově lze říci, že protokol SNMP, který nabízí standardizovaný protokol pro správu sítě, hraje v internetu zásadní roli, protože umožňuje správcům efektivně monitorovat, ovládat a odstraňovat problémy se síťovými zařízeními.