Správci sítí a IT specialisté mohou nslookup používat jako užitečný nástroj při ladění problémů se síťovým připojením nebo kontrole nastavení DNS. Nástroj příkazového řádku nslookup, což je zkratka pro „name server lookup“, umožňuje uživatelům zadávat dotazy do systému DNS (Domain Name System) a zjišťovat informace o doménových jménech, IP adresách a dalších záznamech DNS. V tomto příspěvku se budeme zabývat funkcemi nástroje nslookup a jeho různými aplikacemi.
Abyste mohli nslookup používat k vyhledávání v systému DNS, musíte na svém počítači spustit příkazové okno nebo okno terminálu. Po příchodu tam jednoduše zadejte „nslookup“ a název domény nebo IP adresu, kterou chcete vyhledat. Poté nslookup provede volání na server DNS a získá potřebné údaje. Ve výchozím nastavení používá nslookup server DNS vašeho systému, ale zadáním „server“ a IP adresy požadovaného serveru DNS můžete vybrat jiný server DNS.
Při použití příkazu nslookup je nejprve kontaktován výchozí server DNS nebo zadaný server DNS. Ten odešle paket s dotazem DNS, který obsahuje zadanou IP adresu nebo název domény. Po zpracování dotazu server DNS vyhledá ve své databázi potřebné údaje. Po nalezení shody odešle server DNS zpět do počítače paket s odpovědí obsahující požadované údaje, například IP adresu pro název domény.
IP adresu, název domény a další relevantní údaje z dotazu DNS zobrazí nslookup na obrazovce. Kromě toho nabízí informace, jako je název a IP adresa serveru DNS, který na dotaz odpověděl. Nslookup skutečně zobrazuje IP adresy, ano. IP adresa připojená k názvu domény je jednou z klíčových informací poskytovaných při provádění dotazu DNS pomocí nástroje nslookup. Navázání síťového připojení a povolení připojení zařízení tyto informace vyžaduje.
Do samotného postupu vyhledávání DNS je zapojeno několik procesů. Při zadávání názvu domény v nástroji nslookup se nejprve zkontroluje mezipaměť DNS v místním systému. Pokud dojde ke shodě s mezipamětí, což znamená, že data jsou již uložena v místní mezipaměti, je IP adresa načtena přímo z mezipaměti pomocí nástroje nslookup. Pokud není nalezena shoda s mezipamětí, dotazuje se nslookup nakonfigurovaného nebo výchozího serveru DNS, jak bylo popsáno dříve.
Název domény je překládán pomocí hierarchického schématu serverem DNS, který obdrží požadavek. Začne tím, že se podívá do své vlastní mezipaměti a zjistí, zda se tam požadovaná data nacházejí. Pokud ne, kontaktuje další servery DNS v hierarchii, dokud nenajde autoritativní server DNS domény. Záznamy DNS pro určitou doménu aktualizuje autoritativní server DNS. Požadovaná data pak autoritativní server DNS získá po jejich identifikaci a odešle je zpět v paketu odpovědi, který pak zobrazí nslookup.
Ačkoli je nslookup účinným nástrojem pro vyžádání informací DNS, je třeba poznamenat, že se liší od samotného systému DNS. Distribuovaný systém zvaný DNS neboli Domain Name System převádí doménová jména na IP adresy a naopak. Jedná se o nezbytnou součást internetové architektury, která nám umožňuje přistupovat k webovým stránkám a službám pomocí snadno zapamatovatelných doménových jmen namísto přímého zadávání jejich IP adres. Na druhé straně je Nslookup nástroj, který umožňuje uživatelům komunikovat se servery DNS a získávat data související s DNS.
nslookup je flexibilní nástroj příkazového řádku, který nabízí rychlý a efektivní způsob dotazování systému DNS na informace o názvech domén a IP adresách. Správci sítí a IT specialisté mohou diagnostikovat síťové problémy, potvrdit konfigurace DNS a získat užitečné informace o procesu vyhledávání DNS, pokud pochopí, jak nslookup funguje, a využijí jeho funkce.
Laicky řečeno, nslookup je program nebo nástroj příkazového řádku, který slouží k dotazování systému DNS (Domain Name System) za účelem získání informací o názvech domén, IP adresách a dalších relevantních položkách DNS. Umožňuje vyhledat a získat konkrétní údaje o doméně, například IP adresu, která je k ní připojena, informace o poštovním serveru nebo jmenném serveru, který má danou doménu na starosti. Správci sítí, weboví návrháři a uživatelé, kteří potřebují vyřešit problémy nebo získat údaje o určité doméně nebo webové stránce, často používají nslookup.
Ke kontrole DNS z IP adresy můžete použít nástroj příkazového řádku nslookup. Postup je následující:
1. Spusťte terminál nebo příkazový řádek zařízení. 2. Zadejte „nslookup“ a poté mezeru.
3. Zadejte IP adresu, kterou chcete ověřit, například: nslookup 192.168.0.1
“‘
“‘
4. Stiskněte klávesu Enter.
Program nslookup se spojí se serverem DNS a zjistí podrobnosti o dané IP adrese. Zobrazí se také server DNS odpovědný za překlad IP adresy a doprovodný název domény (pokud je k dispozici). Může také nabídnout další informace, například hodnotu TTL (time to live), která udává, jak dlouho je záznam DNS platný.
Pomocí nástroje nslookup můžete rychle ověřit údaje DNS týkající se určité IP adresy.
Chcete-li použít nslookup s IP adresou, je třeba dodržet níže uvedené postupy: 1. V počítači spusťte terminál nebo příkazový řádek. 2. Zadejte „nslookup“ a poté mezeru. 3. Zadejte IP adresu, kterou chcete zkontrolovat. Pokud by adresa IP byla například 192.168.0.1, zadali byste „nslookup 192.168.0.1“. 4. Stiskněte klávesu „Enter“.
Poté Nslookup provede reverzní vyhledávání DNS, aby zjistil název hostitele připojený k dané IP adrese. Spolu s dalšími údaji, jako je IP adresa, použitý server DNS a čas dotazu, se zobrazí název hostitele.