Jak funguje mobilní telefon. Jednoduché vysvětlení

Jak fungují mobilní telefony?
Telefon totiž v síti GSM (na rozdíl od rádiového NMT) vysílá digitálně a veškerá komunikace se navíc šifruje. O to se stará tzv. D/A-A/D převodník, který zvuky z mikrofonu převádí na data a naopak nuly a jedničky přijaté z vysílače převádí na elektrické napětí, z něhož pak v reproduktoru vznikne zvuk (hlas).
Další informace najdete na www.abicko.cz

Náš každodenní život se stal zcela závislým na mobilních telefonech, které nám umožňují být v kontaktu s našimi blízkými a okolním světem. Přemýšleli jste však někdy nad tím, jak přesně tyto přístroje fungují? V tomto příspěvku vám poskytneme stručný přehled fungování mobilních telefonů a odpovíme na související dotazy týkající se fungování chytrých telefonů, mobilních telefonů a navigací.

Abychom pochopili, jak mobilní telefon funguje, musíme nejprve porozumět mobilním sítím. Tyto sítě se skládají z velkého počtu mobilních věží, které jsou pečlivě rozmístěny tak, aby pokrývaly jednotlivé buňky. Každá věž může pracovat v určitém rozsahu pro vysílání a příjem signálu. Mobilní telefon kontaktuje nejbližší věž ve svém dosahu, když voláte nebo posíláte zprávu.

Při vytáčení čísla nebo odesílání textové zprávy přemění váš telefon hlas nebo text na elektrické impulsy. Vysílač telefonu následně tyto signály přemění na rádiové vlny. Tyto rádiové vlny se při průchodu atmosférou dostanou k blízké mobilní věži. Základnová stanice slouží jako centrální uzel sítě poté, co přijímá signály z věže a vysílá je tam. Síť propojených základnových stanic a věží přenáší signály ze základnové stanice do mobilního telefonu příjemce. Pomocí tohoto přístupu můžete komunikovat s někým, kdo může být vzdálen tisíce kilometrů. Jakmile se signály dostanou do telefonu příjemce, jsou transformovány zpět na hlas nebo text, který uživatel uslyší.

Podobné principy platí i pro chytré telefony, vysoce rozvinutou formu mobilního telefonu. Na druhou stranu chytré telefony poskytují další funkce, jako je připojení k internetu, multimediální funkce a přístup k široké škále aplikací. Tyto přístroje mohou plnit i jiné funkce než pouhou komunikaci, protože jsou vybaveny pokročilejšími hardwarovými a softwarovými součástmi. Chytré telefony se vyvinuly v přizpůsobivé přístroje, které splňují nejrůznější požadavky, od prohlížení webu po hraní her.

Nyní prozkoumejme, jak jsou signály přijímány mobilními telefony. Jak již bylo uvedeno, mobilní telefony komunikují s nejbližší věží v jejich dosahu. Přijímač telefonu přijímá signály, které vysílá věž. Hardware a software telefonu tyto signály zpracovává poté, co je přijímač převede zpět do elektrické podoby. Díky tomu si můžete přečíst přijatou textovou zprávu nebo slyšet hlas osoby, se kterou hovoříte.

Globální polohový systém (GPS) je navigační systém používaný mobilními telefony. Systém GPS využívá systém satelitů na oběžné dráze Země k určení přesné polohy zařízení. Mobilní telefon může triangulovat svou polohu a poskytovat přesné navigační údaje díky příjmu signálů z několika satelitů. Systém GPS se často používá ve službách založených na určování polohy, turn-by-turn navigaci a mapových aplikacích.

Souhrnně řečeno, mobilní telefony fungují tak, že převádějí hlas nebo text na elektrické signály, vysílají tyto signály jako rádiové vlny do nejbližší mobilní věže a poté je předávají do telefonu příjemce prostřednictvím sítě propojených věží a základnových stanic. Chytré telefony jsou flexibilnější zařízení, protože mají více funkcí a možností. Mobilní telefony zachycují rádiové vlny vysílané věžemi pro příjem signálů a k navigaci používají technologii GPS. Znalost základů fungování mobilních telefonů nám může pomoci ocenit úžasnou technologii, která nás udržuje ve spojení v moderním digitálním světě.

FAQ
Jak mobilní telefony přijímají data?

Mobilní telefony přijímají data pomocí techniky známé jako bezdrátová komunikace. Při používání mobilního zařízení k přístupu na internet nebo k přijímání zpráv jsou data bezdrátově přenášena ze sítě mobilních věží do telefonu. Zde je stručný popis, jak to funguje: 1. Přenos dat: Mobilní telefon používá rádiové vlny k přenosu požadavku na data prostřednictvím bezdrátové sítě. Mezi vaším telefonem a nejbližší mobilní věží tyto rádiové vlny přenášejí datový tok. Mobilní věže: Mobilní věž zachytí rádiové vlny a odešle požadavek na data na příslušný síťový server. Věž se také stará o to, aby váš telefon zůstal připojen k síti, i když se pohybujete. 3. Síťové servery: Síťové servery přijímají a zpracovávají datové požadavky z mobilní věže. Vyhledají potřebné informace, například zprávu nebo webovou stránku, a připraví je k přenosu. Síťové servery pak směrují požadovaná data zpět k mobilní věži, která je nejblíže k vám.

4. Směrování dat. Pro efektivní přenos rozdělují data do menších paketů. 5. Rádiové vlny: Datové pakety jsou do mobilního telefonu přenášeny rádiovými vlnami z mobilní věže. Datový signál, který nese potřebné informace, je přenášen rádiovými vlnami. Rádiové vlny jsou zachyceny mobilním telefonem, který je následně transformuje zpět na data.

6. Pro vytvoření původní informace, například webové stránky nebo zprávy, rekonstruuje datové pakety. Nakonec mobilní zařízení zobrazí přijatá data na svém displeji a umožní vám číst zprávy, prohlížet internet nebo používat různé programy.

Díky tomuto procesu, který trvá jen několik sekund a umožňuje mobilnímu telefonu bezdrátový příjem dat, můžete na cestách přistupovat k mnoha službám a informacím.

Jaký je rozdíl mezi telefonem a smartphonem?

Běžný telefon a smartphone se liší především svými funkcemi a možnostmi.

Mezi běžné funkce běžného telefonu, známého také jako základní nebo funkční telefon, patří možnost uskutečňovat a přijímat hovory, posílat textové zprávy a příležitostně přistupovat k internetu prostřednictvím jednoduchého prohlížení webových stránek. Často nabízejí malý výběr předinstalovaných programů a mají omezenou kapacitu paměti.

Chytrý telefon je naproti tomu sofistikovanější přístroj, který kombinuje funkce telefonu s dalšími funkcemi a možnostmi. Chytré telefony nabízejí širokou škálu aplikací a služeb, které lze kromě volání a posílání textových zpráv zakoupit a nainstalovat v obchodech s aplikacemi. Uživatelé mohou na těchto zařízeních prohlížet internet, přistupovat k sociálním médiím, hrát hry, prohlížet videa a provádět řadu funkcí, jako je e-mail, navigace GPS a software pro zvýšení produktivity, protože mají větší obrazovky, větší úložiště a vyšší výpočetní výkon. Chytré telefony také často nabízejí funkce, jako je rozpoznávání otisků prstů nebo obličeje pro zabezpečení, rozšířené možnosti fotoaparátu a kompatibilitu s nejmodernějšími možnostmi připojení, jako je Wi-Fi a Bluetooth.

Obecně platí, že chytré telefony nabízejí širší škálu funkcí a aplikací než běžné telefony, což z nich činí univerzálnější a funkčnější zařízení. běžné telefony se zaměřují především na základní komunikační operace.