Spolehlivé připojení k internetu se v moderním digitálním světě stává nezbytností pro většinu domácností a firem. Aby sítě kabelové televize mohly nabízet vysokorychlostní přístup k internetu, jsou kabelové modemy nezbytné. Jak přesně však kabelový modem funguje? Pojďme prozkoumat některé důležité otázky a zároveň se ponořit do složitosti této technologie.
Kabelový modem je zařízení, které pomocí koaxiálního kabelu připojuje počítač nebo domácí síť k internetu. Na rozdíl od běžných vytáčených modemů, které k přenosu datových signálů používají telefonní linky, využívají kabelové modemy již existující infrastrukturu sítí kabelové televize.
Abyste pochopili, jak kabelový modem funguje, je vhodné mít určité předchozí znalosti o síti kabelové televize. Sítě kabelové televize používají k přenosu televizních signálů k předplatitelům technologii HFC (Hybrid Fiber-Coaxial). V tomto systému se používají jak koaxiální kabely, tak optické kabely.
Pro příjem a odesílání digitálních datových signálů se kabelový modem připojuje ke koaxiální části HFC sítě. Když kabelový modem zapojíte do kabelové zásuvky ve své domácnosti, vytvoří obousměrný komunikační kanál s poskytovatelem internetových služeb (ISP) prostřednictvím kabelové sítě. Datové signály jsou modulovány a demodulovány kabelovým modemem, aby mohly být převedeny z digitálních signálů pro váš počítač na analogové signály pro koaxiální připojení.
Nyní se budeme zabývat několika typickými připojenými dotazy. Potřebujete směrovač i kabelový modem? Řešení vychází z vašich jedinečných potřeb. Směrovač umožňuje současné připojení mnoha zařízení k internetu a sdílení připojení, zatímco kabelový modem nabízí pouze připojení k internetu. Pokud tedy potřebujete připojení k internetu pro několik zařízení v domácnosti nebo kanceláři, pravděpodobně budete potřebovat jak kabelový modem, tak směrovač.
Jsou WiFi a kabelové modemy totéž? Nejsou stejné, ne. Zatímco modem WiFi, někdy označovaný jako bezdrátový směrovač, umožňuje bezdrátovým zařízením připojit se k internetu pomocí signálu WiFi, kabelový modem se k internetu připojuje pomocí koaxiálního kabelu. I když některé kabelové modemy obsahují funkce WiFi, ve skutečnosti se jedná o dvě nezávislá zařízení s odlišnými funkcemi.
Závěrem lze říci, že kabelový modem využívá síťovou infrastrukturu kabelové televize a funguje jako brána mezi počítačem nebo sítí a internetem. Převádí datové signály mezi digitálními a analogovými formáty při jejich příjmu a odesílání přes koaxiální připojení. Při nastavování domácí nebo kancelářské sítě může být užitečné mít základní znalosti o tom, jak kabelový modem funguje a jak spolupracuje se směrovači a modemy WiFi, abyste maximalizovali své připojení k internetu.
Kabelové modemy skutečně mohou podporovat Wi-Fi. Vestavěný směrovač Wi-Fi je funkce, kterou lze nalézt v mnoha současných kabelových modemech a která zákazníkům umožňuje bezdrátové připojení jejich zařízení k internetu. To usnadňuje postup nastavení a odpadá požadavek na samostatný Wi-Fi router. Je důležité si uvědomit, že ne všechny kabelové modemy podporují Wi-Fi a tato schopnost se může lišit v závislosti na modelu a značce.
Ne, pouhé použití modemu vám neumožní přístup k internetu. Signály od poskytovatele internetových služeb (ISP) jsou modemem převedeny do formátu, který může být použit vaším počítačem nebo jinými zařízeními. Modem sice umožňuje vašemu zařízení přístup k internetu, ale neposkytuje skutečné internetové připojení. Abyste mohli internet používat, musíte si u poskytovatele internetových služeb objednat balíček internetových služeb, který vám zajistí přístup k internetu.
Ano, směrovač kabelového modemu lze používat pouze jako směrovač. Směrovač s kabelovým modemem spojuje funkce směrovače a kabelového modemu do jediného zařízení. Přestože hlavní funkcí kabelového modemového směrovače je poskytování připojení k internetu převodem signálů kabelové televize na internetové signály, obsahuje také vestavěné funkce směrovače.
Pokud již máte samostatný kabelový modem a směrovač, můžete místo nich použít směrovač kabelového modemu a používat jej pouze jako směrovač. V tomto případě byste funkci kabelového modemu obešli připojením kabelového modemového směrovače k vašemu stávajícímu připojení k internetu. To vám umožní využívat funkce směrovače včetně nastavení místní sítě, integrace několika zařízení a ovládání konfigurace sítě.
Pokud již vlastníte samostatný modem nebo jste přihlášeni k internetové službě, která kabelový modem nevyžaduje, může být výhodné použít směrovač kabelového modemu jako pouhý router. Usnadní se vám nastavení a budete mít méně přístrojů, které musíte sledovat.