2. Připojte startovací kabely: Připojte jeden konec červeného (kladného) startovacího kabelu ke kladnému pólu baterie. Kladný pól baterie dárcovského vozidla pak připojte k opačnému konci červeného kabelu. Poté připojte druhý konec černého (záporného) propojovacího kabelu k zápornému pólu baterie dárcovského vozidla. V bloku motoru mrtvého vozu, daleko od baterie, připojte druhý konec černého kabelu ke kovovému povrchu. 3. Zapněte dárcovský vůz: Zapněte dárcovský vůz a nechte jej chvíli běžet, aby se baterie nabila. Nastartujte mrtvý vůz: Snažte se nastartovat mrtvý vůz. Pokud se nepodaří nastartovat napoprvé, počkejte ještě chvíli a zkuste to znovu. Po opětovném nastartování mrtvého vozidla nechte obě vozidla chvíli běžet, abyste se ujistili, že je baterie plně nabitá.
5. Odpojte kabely: Začněte černým kabelem od bloku motoru mrtvého vozidla a skončete červeným kabelem od kladného pólu baterie dárcovského vozidla a odpojte startovací kabely v opačném pořadí, než byly připojeny.
Shrnutí:
Nejrychlejším způsobem, jak dostat vůz s vybitou baterií zpět na silnici, je nastartovat baterii. Aby nedošlo k případnému poškození baterie nebo souvisejících vozidel, je nezbytné dodržet správný postup a postupovat opatrně. Mějte na paměti, že i když nastartování baterie může nabídnout krátkodobé řešení, je nezbytné řešit hlavní příčinu nabitím nebo výměnou baterie, aby se předešlo dalším problémům.
K nastartování automobilu je obvykle potřeba minimálně 12 voltů. Je důležité si uvědomit, že různé zdroje napájení nebo startovací kabely mohou produkovat různá napětí. Pro získání správných informací o nastartování automobilu doporučujeme nahlédnout do přesného návodu dodaného výrobcem nebo se poradit s odborníkem.
Startování ze zásuvky Když se v případě nouze vybije baterie vašeho automobilu, měli byste jako dočasné řešení využít svůj automobil. I když je technicky možné startovat automobil každý den, nedoporučuje se to jako dlouhodobé řešení. Při startování je namáhána jak elektrická soustava vašeho vozu, tak baterie dárcovského vozidla. Pokud potřebujete často startovat svůj automobil, doporučujeme nechat baterii a nabíjecí systém zkontrolovat odborníkem.
Startovací zařízení se skutečně může pokazit. Úspěšnému nastartování může zabránit několik faktorů: Poškození baterie: Baterie, která je značně poškozená nebo se blíží ke konci své životnosti, nemusí být schopna udržet nabití ani po nastartování. 2. Nesprávné připojení: Pokud nejsou propojovací kabely správně zapojeny, nemusí se startování podařit. Kladné a záporné póly obou akumulátorů musí být správně propojeny. 3. Nedostatečné napájení: Vybitý akumulátor nemusí být možné nastartovat, pokud akumulátor poskytující startování nemá dostatečné napájení.
4. Problémy s elektrickým napájením: Příležitostně se stává, že přepálená pojistka nebo nefunkční startér ve vozidle znemožní spuštění startovacího zařízení. 5. Extrémní zima: Když je venku velká zima, chemické reakce uvnitř baterie mohou ochabnout, což ztěžuje nastartování vozu.
Pro zvýšení pravděpodobnosti úspěšného nastartování je nezbytné se ujistit, že baterie jsou kompatibilní, spoje jsou bezpečné a obě vozidla jsou v bezpečné a stabilní poloze. Pokud se startování skokovým startérem nezdaří, může být nutné vyhledat odbornou pomoc nebo uvažovat o pořízení nové baterie.