Široce rozšířeným standardem pro mobilní komunikaci je globální systém pro mobilní komunikaci (GSM). Převážná většina mobilních sítí na celém světě je poháněna touto technologií. Systém GSM zcela změnil způsob naší komunikace tím, že nám umožňuje používat mobilní zařízení k volání, posílání textových zpráv a přístupu na internet. V tomto článku se budeme zabývat fungováním GSM, jeho různými variantami a častými nedorozuměními ohledně jeho vztahu ke 4G a 3G.
GSM je digitální systém mobilních telefonů, který zjednodušeně řečeno umožňuje hlasové a datové spojení. Funguje tak, že je oblast rozdělena na buňky, přičemž každou buňku obsluhuje základnová stanice. Síť, která umožňuje komunikaci mezi mobilními zařízeními, je tvořena těmito základnovými stanicemi, běžně označovanými jako buněčné věže. Mobilní zařízení, základnové stanice, mobilní ústředny a páteřní síť jsou základními prvky sítě GSM.
Hlasové služby, zprávy a datové služby jsou tři kategorie služeb, které GSM nabízí. Nejpodstatnější a základní součástí GSM jsou hlasové služby. Díky ní lze nyní volat a přijímat hovory pomocí mobilního zařízení. Uživatelé mohou posílat a přijímat textové zprávy pomocí služeb zasílání zpráv, jako jsou SMS (Short Message Service). Na druhé straně datové služby nabízejí připojení k internetu, což spotřebitelům umožňuje přístup k internetu, posílání e-mailů a používání různých aplikací.
Je třeba jasně rozlišovat mezi GSM a 4G. Mobilní sítě druhé generace (2G) se označují jako GSM, zatímco ve 4G se používá pokročilejší technologie Long Term Evolution (LTE). Ve srovnání s GSM nabízí 4G rychlejší přenos dat a vyšší kapacitu sítě. Systém GSM však připravil půdu pro vznik pozdějších generací mobilních sítí, jako jsou 3G a 4G.
Technologie GSM je považována za technologii 2G. Byla to první hojně využívaná digitální mobilní síť, která nahradila dřívější analogové sítě. Po zavedení vyšší rychlosti přenosu dat prostřednictvím sítí třetí generace (3G) byly umožněny multimediální služby, jako jsou videohovory a mobilní internet. Tyto kapacity byly dále vylepšeny sítěmi 4G, které nabídly ještě vyšší rychlosti a zvýšily efektivitu sítě.
GSM je zásadní technologie, která změnila mobilní komunikaci, abychom to shrnuli. Funguje tak, že rozděluje svět na buňky a základnové stanice slouží k umožnění telefonních, textových a datových služeb. Ačkoli GSM není totéž co 4G, byl výchozím bodem pro vznik dalších generací mobilních sítí. GSM se řadí do kategorie technologie 2G, ale 4G je sofistikovanější platforma. Pochopení základů GSM nám umožní pochopit vývoj mobilní komunikace i současný vývoj v tomto odvětví.
Globální systém pro mobilní komunikace neboli GSM není technologií 5G přímo využíván. Hlasové hovory a textové zprávy byly hlavními způsoby využití technologie mobilní sítě druhé generace (2G) známé jako GSM. Pátá generace mobilních sítí neboli 5G slibuje podstatně vyšší rychlost přenosu dat, nižší latenci a schopnost připojit obrovské množství zařízení najednou.
Zatímco 4G LTE a další starší mobilní technologie, jako je 5G, jsou zpětně kompatibilní, GSM není základem 5G. K zajištění lepších možností, které sítě 5G nabízejí, se používá jiná sada technologií a protokolů. Aby byla zajištěna bezproblémová komunikace a interoperabilita se zařízeními, která podporují různé buněčné technologie, mohou sítě 5G existovat vedle současných sítí 2G, 3G a 4G.
GSM nepodporuje 5G. V 80. letech 20. století byla zavedena bezdrátová komunikační technologie druhé generace (2G) známá jako GSM neboli Global System for Mobile Communication. Na této technologii jsou postaveny moderní mobilní komunikační sítě, které umožňují také hlasové a jednoduché datové služby. Nejnovější bezdrátová technologie, známá jako 5G, nabízí mnohem vyšší rychlosti, nižší latenci a schopnost připojit obrovské množství zařízení najednou. Ačkoli GSM vytvořil základ mobilní komunikace, technologii 5G podporovat nemůže.
GSM však není jen 2G. GSM se v průběhu let rozšířil a zahrnuje novější generace technologií mobilní komunikace, včetně 3G a 4G/LTE, i když je nejčastěji spojován s technologií 2G. Tento vývoj umožnil systém GSM, jehož základní infrastruktura se v mnoha zemích používá dodnes.