Jak funguje dotyková obrazovka?

Dotykové displeje způsobily revoluci ve způsobu, jakým pracujeme s technologiemi, a staly se nezbytnou součástí našeho každodenního života. Dotykové obrazovky se rozšířily a objevují se na všech zařízeních od bankomatů a automatů na jízdenky až po chytré telefony a tablety. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, jak vlastně dotykový displej funguje? V této eseji se budeme zabývat některými často kladenými otázkami týkajícími se zajímavé oblasti technologie dotykových obrazovek.

Jak dotyková obrazovka rozpozná místo dotyku?

Dotykové displeje používají k vyhledávání a lokalizaci dotykových vstupů různé technologie. Kapacitní snímání dotyku je jednou z nejčastěji používaných technologií. U kapacitních dotykových obrazovek je skleněný panel pokryt vrstvou vodivého materiálu, často oxidu india a cínu (ITO). Tato vodivá vrstva vytváří elektrické pole v celé ploše obrazovky. Elektrické pole v daném místě se naruší, když se obrazovky dotkne prst nebo stylus. Řídicí jednotka dotykové obrazovky pak tuto změnu zaznamená a určí souřadnice dotyku. Jak se dotyková obrazovka stává dotykovou?

Materiály použité při výrobě dotykové obrazovky ovlivňují její dotykovost. Nejběžnější druh dotykové obrazovky, kapacitní obrazovka, potřebuje k zaznamenání dotyku vodivou látku, jako je lidská kůže. Protože lidské tělo vede elektřinu, je tomu tak. Elektrický náboj z vašeho těla se přenese na kapacitní dotykovou obrazovku, když se jí dotknete prstem, a umožní jí rozpoznat dotyk. Z tohoto důvodu nevodivé věci, jako jsou rukavice nebo stylusy, pokud nejsou speciálně vyrobeny pro práci s nimi, nevyvolají na dotykových obrazovkách odezvu. Jak se dotykovým obrazovkám daří být tak přesné?

Přesnost dotykových obrazovek je možná díky kombinaci technologie a softwaru. Součástí hardwaru je snímač dotykové obrazovky a ovladač, které spolupracují při rozpoznávání a zpracování dotykových vstupů. Algoritmy v softwarové součásti vyhodnocují nezpracovaná dotyková data, aby přesně určily polohu dotyku. Aby bylo možné přesné a důvěryhodné rozpoznávání dotyků, berou tyto algoritmy v úvahu prvky, jako je umístění více dotyků, odmítnutí dlaně a detekce dlaně.

Proč lze u dotykových obrazovek používat pouze kůži?

Dotykové obrazovky, jak již bylo zmíněno, využívají k detekci dotykových vstupů z velké části vodivost lidské kůže. Většina dotykových displejů používá kapacitní dotykovou technologii, která je speciálně vyrobena tak, aby reagovala na elektrický náboj produkovaný lidským tělem. Rukavice a stylusy jsou příkladem nevodivých materiálů, které nemohou aktivovat dotykovou obrazovku, protože postrádají elektrické vlastnosti lidské kůže. Nicméně na trhu existují specializované dotykové obrazovky, které díky využití různých technologií nebo přidání dalších vrstev mohou fungovat s nevodivými věcmi.

Závěrem lze říci, že dotykové displeje změnily způsob interakce s technologiemi tím, že umožnily přirozené a intuitivní uživatelské rozhraní. Lidská kůže slouží jako hlavní vodič elektrických polí, která kapacitní dotykové displeje využívají k detekci dotykových vstupů. Dotykové obrazovky poskytují díky kombinaci hardwaru a softwaru velkou přesnost a rychlost odezvy. Přestože se dotykové obrazovky nemohou dotýkat nevodivých předmětů, pokrok v technologii dotykových obrazovek stále zvyšuje jejich funkčnost a činí je přizpůsobivějšími a uživatelsky přívětivějšími.

FAQ
Proč na dotykových obrazovkách nefungují rukavice?

Protože většina dotykových displejů je vyrobena tak, aby reagovala na elektrickou vodivost lidské kůže, rukavice s dotykovými obrazovkami často nefungují. Elektrický náboj z našich prstů, když se dotkneme dotykové obrazovky, je rozpoznán obrazovkou, která pak zaznamená vstup. Rukavice naproti tomu slouží jako izolátory a brání elektrickému náboji v cestě od konečků našich prstů k obrazovce. Z tohoto důvodu není vstup na dotykovou obrazovku v rukavicích rozpoznán. Na trhu však existují specializované rukavice, které simulují elektrickou vodivost lidské kůže tím, že mají ve špičkách prstů vodivé materiály a umožňují ovládat dotykové displeje.

Jak obrazovky rozpoznávají prsty?

Kapacitní dotyková technologie používaná v dotykových displejích umožňuje detekci prstů. Na skleněném panelu kapacitní dotykové obrazovky je umístěna vrstva vodivého materiálu. Elektrostatické pole je vytvářeno elektrickým nábojem, který je uložen v této vodivé vrstvě.

Dotyk prstu na obrazovce způsobí narušení elektrického pole. Řídicí jednotka dotykové obrazovky zaznamená tuto změnu elektrostatického pole a na základě této informace určí místo dotyku.

Princip fungování kapacitních dotykových displejů spočívá v tom, že lidské tělo je podobně vodivé. V důsledku toho se při dotyku obrazovky mění elektrostatické pole, protože váš prst funguje jako vodič.

Aby bylo možné určit přesné místo dotyku, řídicí jednotka dotykové obrazovky nepřetržitě skenuje elektrostatické pole a zjišťuje změny způsobené dotykem. Tyto informace se pak přenášejí do operačního systému chytrého telefonu, který na ně odpovídajícím způsobem reaguje a umožňuje klepnutí, přejetí prstem nebo zvětšení obrazovky.

Jak telefon pozná, co je prst?

Kapacitní snímání dotyku je metoda, pomocí které telefon dokáže rozpoznat prst. Na kapacitních dotykových obrazovkách je vrstva vodivosti, která umožňuje rozpoznat elektrický náboj lidského prstu. Elektrostatické pole obrazovky je při dotyku narušeno elektrickým nábojem prstu. Řídicí jednotka obrazovky toto narušení zaznamená a převede ho na dotykový vstup. Na základě elektrických vlastností dotyku tedy telefon dokáže rozlišit prst od jiných předmětů.