Hypertext Transfer Protocol neboli HTTP je základem pro přenos dat po World Wide Webu. Zjednodušeně řečeno je to protokol, který umožňuje komunikaci a výměnu informací mezi webovými servery a prohlížeči. Každý, kdo se chce věnovat vývoji webových stránek nebo se chce dozvědět více o fungování internetu, musí dobře rozumět tomu, jak protokol HTTP funguje a jak odesílat požadavky HTTP.
HTTP je ve své podstatě protokol typu požadavek-odpověď. To znamená, že klienti – například webové prohlížeče – posílají požadavky serverům a ty reagují poskytnutím požadovaných informací. Odeslání požadavku HTTP, který se skládá z metody, adresy URL a volitelných hlaviček a obsahu, umožňuje klientovi zahájit konverzaci. Po zpracování požadavku server odpoví odpovědí HTTP, která obsahuje stavový kód, hlavičky a požadované informace.
Pro začátečníky je zásadní pochopit myšlenku metod HTTP. Čtyři základní slovesa nebo metody HTTP jsou GET, POST, PUT a DELETE. Chcete-li získat informace ze serveru, použijte techniku GET. Je to přístup, který se využívá nejčastěji při zadávání adresy URL do prohlížeče nebo při kliknutí na odkaz. Pomocí metody POST se data odesílají na server. Při předávání dat ke zpracování nebo při odesílání formulářů se používá často. Pomocí metody PUT lze data na serveru aktualizovat nebo nahradit. K odstranění dat ze serveru se pak používá technika DELETE.
K odeslání požadavku HTTP lze použít různé aplikace a programovací jazyky. Použití webového prohlížeče je jednou z nejjednodušších metod. Prohlížeč iniciuje požadavek GET na server a po zadání adresy URL do adresního řádku a stisknutí klávesy type zobrazí odpověď. Pokud však chcete požadavky odesílat programově nebo vyzkoušet jiné přístupy, můžete využít nástroje jako cURL nebo Postman. Pomocí těchto nástrojů můžete zadávat personalizované dotazy HTTP a zobrazovat výsledky.
Při zadávání požadavku HTTP musíte uvést metodu, adresu URL serveru nebo zdroje a případné další hlavičky nebo údaje, které jsou nezbytné. Chcete-li například odeslat požadavek POST na odeslání formuláře, musíte zadat adresu URL, zvolit metodu POST a do těla požadavku zahrnout údaje formuláře. Po zpracování požadavku by server odpovídajícím způsobem odpověděl.
Závěrem lze říci, že protokol HTTP je základním protokolem pro internetovou komunikaci. Usnadňuje výměnu informací mezi klienty a servery metodou požadavek-odpověď. Každý, kdo se zajímá o vývoj webových stránek nebo studuje, jak funguje internet, musí rozumět různým metodám HTTP a také tomu, jak odesílat požadavky HTTP. Odesílání požadavků HTTP umožňuje komunikovat se servery a získávat nebo přenášet data podle potřeby, ať už používáte webový prohlížeč nebo specializované nástroje.
Protokol HTTP (Hypertext Transfer Protocol) má čtyři fáze:
1. Navázání spojení: V této fázi klient (například webový prohlížeč) naváže spojení TCP se serverem. Server odpoví na požadavek odeslaný klientem jeho potvrzením. Požadavek: Klient zašle serveru požadavek HTTP, ve kterém uvede požadovaný zdroj (v tomto případě webovou stránku) a případné další údaje, jako jsou hlavičky nebo parametry. 3. Reakce: Server po zpracování požadavku odpoví vytvořením odpovědi HTTP. V odpovědi je uveden požadovaný prostředek spolu s potřebnými stavovými kódy a hlavičkami. Tuto odpověď pak server vrátí klientovi. 4. Ukončení spojení: Po obdržení odpovědi se klient a server mohou rozhodnout, zda své spojení TCP ukončí, nebo jej ponechají otevřené, aby mohli přijímat další požadavky. Postup se ukončí, pokud je spojení přerušeno. Klient může v budoucnu odesílat další požadavky, pokud je stále aktivní.
Prostřednictvím cyklu požadavků a odpovědí přenáší protokol HTTP data. Klient při přenosu dat posílá serveru požadavek HTTP. Součástí požadavku je adresa URL, metoda (například GET nebo POST), volitelné hlavičky a data těla požadavku. Stavový kód, hlavičky a data těla odpovědi jsou součástí odpovědi HTTP, kterou server poskytne po zpracování požadavku. Protokol TCP/IP se často používá k přenosu dat po internetu v různých formátech, včetně JSON nebo XML.
Základem protokolu HTTP je síťový protokol TCP (Transmission Control Protocol). Aby byla zajištěna spolehlivá a organizovaná distribuce dat mezi klientem a serverem, běží nad protokolem TCP.